Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

11 grudnia 2023 r.
9:13

Dzień dwóch premierów w Sejmie. Donald Tusk prezesem Rady Ministrów

Autor: Zdjęcie autora TOMA
0 A A

Dziś o godz. 10 zostanie wznowione pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. W jego trakcie posłowie będą głosować nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Sejmowa wydarzenia relacjonujemy na żywo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

19:00
Marszałek Szymon Hołownia zakończył punkt obrad dotyczący wyboru premiera.

18:55
- 15 października to był dzień wielkiej nadziei. Tym, którzy nam zaufali, dokonali historycznej zmiany, bardzo dziękuję – mówi nowowybrany premier. Dziękując swojej rodzinie, przywołuje historie swoich dziadków, nawiązując do przywoływanej przez polityków PiS narracji o „dziadku w Wehrmahcie”.

Obecni na sali posłowie zaintonowali Mazurka Dąbrowskiego. Po odśpiewaniu hymnu na mównicę wszedł Jarosław Kaczyński. Pytany o to, w jakim trybie, odparł: - Jest taki tryb, jak ktoś kogoś obraża.

Następnie szef PiS wykrzyczał w kierunku Tuska: - Ja nie wiem, kim byli pana dziadkowie, ale wiem jedno. Pan jest niemieckim agentem.

18:48
Jako ostatni w imieniu swojej formacji głos zabrał Paweł Kukiz. Po jego wystąpieniu przeprowadzono głosowanie. Sejm poparł kandydaturę Donalda Tuska na premiera. "Za" głosowało 248 poslów, przy 201 głosach "przeciw". Nikt się nie wstrzymał.

18:30
- Szczęść Boże i ratuj się kto może, gdy czcigodna izba zabiera się do leczenia dżumy cholerą - zaczyna w swoim stylu Grzegorz Braun z Konfederacji. I wyraża radość z zakończenia rządów PiS, ale daje do zrozumienia, że nie poprze nowego rządu. Przypomina przy tym, że w przeszłości Donald Tusk powołał na swojego doradcę Mateusza Morawieckiego. 

18:20
- Nie będę opowiadał o historii Donalda Tuska, bo jej nie znam. Ale powiem jedno. Opozycja wygrała wybory, ale nie wygrała ich na Węgrzech czy w Turcji. Wygrała je w Polsce, bo wszyscy się baliśmy trzeciej kadencji waszych rządów - mówi Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. - W trakcie kampanii wyborczej pierwszy raz zobaczyłem Donalda Tuska, który jest do bólu szczerym zdeterminowany. Tej determinacji i pracowitości Polsce życzę i Donald Tusk jest człowiekiem, który Polsce to da - dodaje.

18:14

- Chcę podziękować także tym, którzy na nas nie zagłosowali, głosowali na Prawo i Sprawiedliwość czy Konfederację. Rząd Donalda Tuska będzie rządem wszystkich Polaków – mówi prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Dlaczego Donald Tusk? Bo tak zdecydowali Polacy, bo jest liderem największej partii tworzącej koalicję. Po drugie, spośród nas ma największe doświadczenie. Mogliście go obrażać, występować przeciwko niemu i nasyłać na niego te wszystkie hieny. Wykazał się odwagę, wbrew temu, co powtarzaliście. Porzucił bardzo intratne stanowisko i powrócił. Nie na intratną funkcję. Wrócił, by walczyć o to, żeby sprawiedliwość zwyciężyła – argumentuje szef ludowców.

Kosiniak-Kamysz przypomina, że na sejmowej sali jest dziś obecny Lech Wałęsa. Byly prezydent otrzymuje gromie brawa.

18:00
- Po tygodniach niesprawiedliwej uzurpacji wykonujemy kolejny krok. Rozpoczynamy procedurę powołania rządu szerokiej większości – mówi Mirosław Suchoń z Polski 2050. I dodaje: - Naszą rolą będzie dopilnowanie, by ten rząd stał się rządem prawdziwej zmiany.

Kontynuuje jego klubowa koleżanka Barbara Oliwiecka. – Wlaliście nienawiść w serca ludzi i za to już ponieśliście odpowiedzialność – mówi.

17:47
Koalicję Obywatelską na mównicy reprezentuje Bartłomiej Sienkiewicz. Poseł przypomina życiorys Tuska, włącznie z działalnością opozycyjną z czasów PRL.

17:35

W imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości głos zabiera Mariusz Blaszczak, który przypomina, że to PiS wygrało wybory i prosi swoich klubowych kolegów o brawa dla wyborców.
- Jeśli Sejm wskaże Donalda Tuska na prezesa Rady Ministrów i jutro będziemy słuchać jego expose, będziemy mieli deja vu. To wszystko już było. Donald Tusk stawał już na tej mównicy i obiecywał, że zadba o dobrobyt Polski i wiemy, jak to się skończyło. Ucieczką do Brukseli po wysoką emeryturę – mówi Błaszczak.

17:22
- A po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój - cytatem z przeboju Budki Suflera "Jest taki samotny dom" zaczyna wystąpienie w imieniu wnisokodawców Borys Budka. I informuje, że pod kandydaturą Tuska podpisało się 248 posłów.
- Ale to jest wniopsek ponad 11 milionów Polek i Polaków, którzy 15 października wybrali prawdziwie dobrą zmianę po tym, co Polskę spotkało przez ostatnie osiem lat - mówi Budka.

17:18
Obrady zostają wznowione. Marszałek Hołownia informuje o złożeniu jako kandydata na premiera Donalda Tuska, na co część sejmowej sali zareagowała brawami.
- W związku z tym podjąłem decyzję o rozszerzenie porządku dziennego o rozpatrzenie tej sprawy - mówi Hołownia.
Teraz czas na oświadczenia klubów i kół poselskich.

16:18

Znamy wyniki głosowania. „Za” było 190 osób, 266 opowiedziało się „przeciw”. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Rząd Mateusza Morawieckiego nie otrzymał wotum zaufania.

- Inicjatywa wskazania premiera i Rady Ministrów przechodzi teraz w ręce Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej - zapowiedział marszałek Szymon Hołownia. Ogłosił także przerwę w obradach do godz. 17:15.

16:15
- Dziękuję wam wszyscy rodacy, którzy głosowaliście na PiS, bo wierzę, że ta misja będzie mogła być realizowana w przyszłości - tymi słwoami Mateusz Morawiecki zakończył trwające godzinę wystąpienie. Trwa głosowanie.

Wywiad Dziennika z posłanką Martą Wcisło

Wywiad Dziennika z posłem Michałem Krawczykiem

15:17
Koniec dyskusji. Za chwilę ponownie głos zabierze Mateusz Morawiecki, który ma udzielić odpowiedzi na pytania stawiane mu przez ponad setkę posłów.

15:05
Miejsce na sejmowej mównicy zajmuje były minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Pyta o wymienianą kilkukrotnie w trakcie dzisiejszego posiedzenia kwotę 15 mld zł. - To inwestycje w oświatę za rządów PiS. Czy to prawda, że to pięć razy więcej w czasach rządów PO i PSL? – pyta premiera, samemu odpowiadając na to pytanie: - To były trzy miliardy.

Dopytuje także o to, czy prawdą jest, że Morawiecki w ciągu 10 minut podjął decyzję o przekazaniu kwoty ponad 1 mld zł na realizowany w polskich szkołąch projekt Laboratoria Przyszłości. - Proszę o odpowiedź na to pytanie, bo takie kłamliwe tezy przedstawiała tu kandydatka na ministra edukacji – kończy Czarnek, nawiązując do wcześniejszej wypowiedzi Barbary Nowackiej.

15:00
Głos zabiera kolejny poseł PiS z naszego regionu, Dariusz Stefaniuk. - Dzisiaj obserwujemy lincz nad rządem premiera Mateusza Morawieckiego. Wychodzą kolejni posłowie opozycji, rzucając inwektywy i oskarżenia. Z naszej strony wyszli Mateusz Morawiecki i prezes Jarosław Kaczyński i nikogo nie atakowali ad personam, proponując dialog. Wy ten dialog odrzucacie – mówił Stefaniuk. I zadał pytanie adresowane bezpośrednio do premiera: - Czy zamierza pan odtajnić dokumenty świadczące o współpracy rządu Donalda Tuska z Władimirem Putinem i Rosją?

14:50
W trakcie przedłużającej się dyskusji głos zabiera jeden z posłów PiS z województwa lubelskiego, Sylwester Tułajew. - Chciałbym podkreślić gigantyczne osiągnięcia rządu PiS w zakresie szeroko pojętej cyfryzacji – mówi polityk z Lublina. I wymienia wprowadzenie elektronicznej warstwy dowodu osobistego, e-skierowań i e-recept czy wzrost popularności tzw. profilu zaufanego. – W 2015 roku korzystało z niego niewiele ponad 400 tysięcy Polaków. Dziś to już ponad 17 mln osób – wylicza Tułajew.

Wiadomo, że w związku z trwającą debatą zaplanowane na godz. 15 głosowanie w sprawie wotum zaufania opóźni się. Po wyczerpaniu listy mówców głos ma jeszcze zabrać premier Morawiecki.

Dyskusja trwa. Przysłuchują się jej nieliczni posłowie. (fot. Tomasz Maciuszczak)

Wywiad Dziennika z posłem Janem Kanthakiem

12:55
Rozpoczyna się dyskusja. Chęć zabrania głosu wyraziło 107 posłów, głównie z PiS, a także z Kukiz'15 i Konfederacji. Każdy na swoje wystąpienie ma minutę.

12:50
- Rząd premiera Morawieckiego był trudny we współpracy. Wielokrotnie słyszeliśmy o tłustych kotach. Ale to co zrobiliśmy i obietnice zawarte w programie zasługują na poparcie - mówi Jarosław Sachajko. W swoim wystąpieniu krytykuje głównie polityków Suwerennej Polski. Konczy jednak stwierdzeniem, że rząd PiS zasługuje na poparcie.

Jarosław Sachajko na sejmowej mównicy. (fot. Tomasz Maciuszczak)

Wywiad Dziennika z posłem Krzysztofem Hetmanem

12:45
Głos należy się jeszcze przedstawicielowi koła poselskiego Kikiz'15, którego członkowie w październikowych wyborach startowali z list PiS. Przemówienie wygłosi poseł z Zamościa Jarosław Sachajko.

12:35
- Czas waszych rządów to czas egipskich plag dla polskiej gospodarki - mówi Sławomir Mentzen z Konfederacji. Rządowi PiS zarzuca m.in. podnoszenie podatków czy brak rozpoczęcia takich inwestycji, jak Centralny Port Komunikacyjny czy elektrownia jądrowa.

12:23
Miejsce na mównicy zajmuje Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy. – Powiedział pan, że dobro Polski stawiacie na pierwszym miejscu. Ale wasze działania pokazują, że na pierwszym miejscu stawiacie dobro swojej partii – mówi, zwracając się bezpośrednio do premiera. I dodaje: - Osiem lat rządów PiS to próba likwidacji niezależnych mediów, najwyższa inflacja od 30 lat, konflikt z Unią Europejską, tysiąc dni bez pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, upolitycznione służby specjalne i policja, która zamiast po stronie obywatela, stawała naprzeciw obywatela.

12:12
Jako kolejny przemawia Krzysztof Paszyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Wykluczenia, nienawiść i kłamstwa to trzy cechy, które charakteryzowały pańskie rządy – mówi. I kontynuuje: Nie ma pan za grosz wiarygodności. 15 października Polacy powiedzieli dość.

- Jedyne, co przez ostatnie lata byliście w stanie zaoferować polskim przed, to podwyżki ZUS – mówi Paszyk.

- Oskarżam pana premiera z tego miejsca. Zdewastowaliście polskie samorządy. Ich realne dochody w trakcie trwania pana rządów drastycznie spadły w dół. Dziś w kasach samorządów nie ma praktycznie środków na podejmowanie własnych inicjatyw – wylicza poseł PSL.

12:05
- Leszek Miller dawno temu powiedział, ze mężczyznę poznaje się po tym, jak zaczyna, a nie jak kończy – zaczyna Michał Kobosko z Polski 2050, lecz przerywa mu wciąż panujący na sali gwar. Kiedy już może kontynuować, polityk zwraca się bezpośrednio do premiera Morawieckiego: - Żegnanie się z Polską potrafił pan rozciągnąć aż na dwa miesiące, wikłając w to zarówno swoich współpracowników, jak i całą demokratyczną Polskę – mówi Kobosko. Swoje wystąpienie kończy przed czasem informując, że jego formacja nie udzieli obecnemu rządowi wotum zaufania.

Pozostały dla Polski 2050 czas wykorzystuje poseł Ryszard Petru. – Przez osiem lat zapomnieliście o ludziach najbiedniejszych, bo to ich dotknęła inflacja i wysokie ceny energii – mówi. Prawu i Sprawiedliwości zarzuca doprowadzenie do demograficznej zapaści, ale też upolitycznienie wcześniej apolitycznych instytucji czy wyprowadzenie setek miliardów złotych poza kontrolę budżetów. – Ci, którzy łamali prawo, musza stanąć przed Trybunałem Stanu – grzmi Petru.

12:00
Przed wystąpieniem przedstawiciela Polski 2050 głos próbuje zabrać Antoni Macierewicz z PiS. Marszałek Hołownia prosi go o opuszczenie mównicy.

11:50
- To, co widzieliście, to przeszłość. A my was witamy w dobie przyszłości - zaczyna wystąpienie w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka, zwracając się do obecnych na sali parlamentarzystów.

- Polacy zapamiętają was przez gigantyczną inflację, która doprowadziła do biedy, do upadku wielu firm, a pan mówi o dobrej polityce socjalnej – mówi Nowacka. I krytykuje Morawieckiego m.in. za zapowiedź wprowadzenia „pakietu demokratycznego”.

- Demokracja panie premierze jest wtedy, kiedy się szanuje drugiego człowieka. A nie nazywa go gorszym sortem – mówi posłanka, zbliżając się do końca. Przypomina wydarzenia z 2010 roku, po katastrofie smoleńskiej. - Milczcie, bo o śmierci mówię – zwraca się do zakłócających jej wystąpienie posłów PiS

- Szczęśliwej Polski, już czas! - kończy swoje przemówienie Nowacka.

11:40
- To wystąpienie można określić jako apel do całej klasy politycznej by próbowała znaleźć drogę do bezpiecznej i dobrze rozwijającej się Polski w nowych okolicznościach, realiach dzisiejszego świata. Można powiedzieć, że są dwa rodzaje polityki. Pierwszy z nich to najprostszy sprowadza się do podejmowania współpracy, ulegania niektórym grupom wewnętrznym i zewnętrznym. Podejmowaniu relacji jednostronnych, czasem dwustronnych. Jest drugi sposób. Trudniejszy. Odwołujący się do wartości, których centrum jest wspólnota narodowa, która w pełni uznaje wolność jednostki, wolność wyboru we wszystkich dziedzinach, ale też wolność wyboru władzy - mówi prezes PiS. I dodaje, że w latach 1989-2015 prowadzono politykę pierwszym z tych sposobów. Po 2015 roku przez jego ugrupowanie została wprowadzona polityka drugiego rodzaju. – Polityka, która wywodzi się z wartości – kontynuuje Kaczyński. Czas swojego wystąpienia wydłuża o trzy minuty.

W imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości przemawia Jarosław Kaczyński. (fot. Tomasz Maciuszczak)

11:25

Marszałek Szymon Hołownia ogłasza kilkuminutową przerwę przed wystąpieniami przedstawicieli klubów i kół poselskich.

11:20
- Polska będzie taka, jacy będą Polacy. Ale i my będziemy tacy, jaka będzie nasza ojczyna. Jeśli my będziemy ambitni, to i taka będzie Polska. Jeśli Polska będzie wolnym i bezpiecznym krajem, to i my będziemy się tym cieszyć - mówi Morawiecki. I sugeruje, że bliża się do podsumowania.

- Musimy zakończyć wojnę polsko-polską. Wzywam do tego wszystkich, także siebie. Skończmy z tą wojną, szykujmy dialog. Tylko odrzucając tak skrajny konflikt możemy przetrzeć ścieżki rozwoju - mówi Morawiecki, kończąc swoje expose. Obecni na sali posłowie Zjednoczonej Prawicy żegnają go oklasakami i okrzykami "Mateusz, Mateusz!".

11.05
„Ambitna polityka srebrnego wieku” – tak Mateusz Morawiecki mówi o propozycjach dla seniorów. Zarzuca, że poprzednicy PiS nie dbali o tę grupę. Wymienia wprowadzone przez jego rząd 13. i 14. emerytury czy obniżenie wieku emerytalnego. Zapowiada też wprowadzenie emerytur stażowych i ulgi podatkowej dla firm zatrudniających określoną liczbę seniorów. - Państwo powinno zachęcać do aktywności zawodowej, a nie zmuszać, podnosząc wiek emerytalny – tłumaczy.

10.55
Premier przyznaje, że choć jego rząd zrobił dużo dla polskich rodzin, to nie udało się osiągnąć spodziewanego sukcesu demograficznego. – Demografia to także problem z płodnoscią. Każdy powinien otrzymać wsparcie, dlatego w dekalogu polskich spraw wpisaliśmy bon rodzicielski, który zapewni mozliwość finansowania różnych metod leczenia niepłodności – zapowiada.

Wywiad Dziennika z posłem Jackiem Czerniakiem

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Henryka Krzywonos-Strycharska (w lewym dolnym rogu zdjęcia) expose wysłuchuje na stojąco, odwrócona plecami do przemawiającego premiera Morawieckiego (fot. Tomasz Maciuszczak)

10.45
- Historia daje nam szansę, ale to od nas zależy, czy ja wykorzystamy. Mógłbym mówić o dziesiątkach inwestycji jak Baltic Pipe czy przekop Mierzei Wiślanej. Ale skupię się na trzech-czterech kluczowych – mówi premier. I zaczyna od Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Który „włączy Polskę w sieć globalnych przepływów, spedycję, ruch turystyczny a nawet przerzut wojsk. Bo w promieniach tysięcy kilometrów nie ma tak dużego portu, jaki my projektujemy – kontynuuje. W dalszej kolejności wymienia elektrownie atomowe.

10.35
W sejmowych kuluarach można usłyszeć, że politycy ugrupowań mających większość w trakcie debaty nie zamierzają zadawać Mateuszowi Morawieckiemu pytań.

Obradom przygląda się m.in. były prezydent Lech Wałęsa. Został przywitany gorącymi owacjami, a część posłów zaczęła skandować jego imię.

Godz. 10.25
- Jestem pewien, ze projekt, który zamierzam przedstawić musi wygrać i wygra. Może jeszcze nie dziś, nie w tej izbie, ale wygra - zaczyna swoje expose Mateusz Morawiecki. Zapowiada, że będzie mówił o: wartościach, wyzwaniach, zadaniach i sposobach na sprostanie im.
- Miejsce Polski jest w Unii Europejskiej. Naszą rolą nie tylko być w Unii, ale ją zmieniać na lepsze. Tylko w ramach Unii możemy przeciwdziałać centralistycznym tendencjom, które jeśli będą kontynuowane, to ją w końcu zniszczą - kontynuuje.

Godz. 10.15

- Witam w miejscu, w którym zazwyczaj dzieje się polityka. Dziś będzie się tu działa także historia - tymi słowami poniedziałkowe obrady rozpoczął marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Sejmowa galeria, na której zasiedli głównie przedstawiciele mediów, pęka w szwach. Internetową transmisję z obrad w serwisie Youtube śledzi już prawie 200 tys. osób.

Posiedzenie rozpocznie się od przedstawienia przez Morawieckiego planu działania kierowanej przez niego Rady Ministrów. Następnie zostaną wygłoszone w tej sprawie krótkie oświadczenia przez kluby i kola poselskie, trwajace odpowiednio po 10 i 5 minut.

Głosowanie w sprawie wotum zaufania planowane jest o godz. 15. Jeśli rząd Morawieckiego nie uzyska większości (wskazuje na to sejmowa arytmetyka i wyniki dotychczasowych głosowań), w trakcie półtoragodzinnej przerwy będzie czas na zgłaszanie kandydatur na prezesa Rady Ministrów w tzw. drugim kroku konstytucyjnym.

Ugrupowania dotychczasowej opozycji (Koalicja Obywatelska, Trzecia Drogą I Nowa Lewica) już wcześniej zapowiedziały, że na to stanowisko zaproponują Donalda Tuska. Po przewidzianej debacie decyzję w tej kwestii posłowie mieliby podjąć ok. godz 20.

Obrady Sejmu na żywo

e-Wydanie

Pozostałe informacje

MKS FunFloor Lublin wygrał w Gnieźnie i umocnił się na pozycji wicelidera

MKS FunFloor Lublin wygrał w Gnieźnie i umocnił się na pozycji wicelidera

Udana wyprawa MKS FunFloor do Gniezna. Lublinianki wygrały w sobotę z MKS URBiS 32:19. Sobotnia rywalizacja rozpoczęła dla drużyny bardzo trudny okres, który jednak może zdefiniować ten sezon. Podopieczne Edyty Majdzińskiej w Orlen Superlidze są w grze o srebrne medale, a w piątek rozpoczynają w Kaliszu rywalizację o Puchar Polski.

Trzech żużlowców Orlen Oil Motoru wystąpiło w finale Grand Prix Chorwacji. Bartosz Zmarzlik za podium

Trzech żużlowców Orlen Oil Motoru wystąpiło w finale Grand Prix Chorwacji. Bartosz Zmarzlik za podium

Udana inauguracja nowego cyklu Speedway Grand Prix dla zawodników Orlen Oil Motoru. Aż trzech żużlowców „Koziołków” wystąpiło w finale na torze w chorwackim Gorican. Co ciekawe, pierwszy raz z triumfu cieszył się Jack Holder. Na najniższym stopniu podium uplasował się Fredrik Lindgren. Wielki faworyt i aktualny mistrz świata Bartosz Zmarzlik niespodziewanie zakończył zmagania na czwartej pozycji.

Propozycja na majowy weekend. Farma dobrej zabawy
Dużo zdjęć
galeria

Propozycja na majowy weekend. Farma dobrej zabawy

Pięcioletni Adaś miał na nos na kwintę, gdy już przyszedł czas wyjazdu z Farmy Iluzji w Trojanowie. Kilka godzin zabawy minęła błyskawicznie. Tylko lizak z automatu nieco osłodził gorycz powrotu do domu.

Chełmianka na szóstkę w meczu z Karpatami Krosno

Chełmianka na szóstkę w meczu z Karpatami Krosno

W czterech poprzednich występach ligowych tylko pięć goli, a w sobotę aż sześć. Chełmianka rozbiła Karpaty Krosno i po czterech meczach bez zwycięstwa wreszcie zgarnęła pełną pulę.

Zabrakło kropki nad i, Avia tylko na remis ze Starem Starachowice

Zabrakło kropki nad i, Avia tylko na remis ze Starem Starachowice

Znowu bez zwycięstwa przed własną publicznością. W piątym występie w tym roku na stadionie przy ul. Sportowej, Avia Świdnik zdobyła dopiero drugi punkt. W sobotę zremisowała ze Starem Starachowice 0:0.

Polski Cukier Start rozbity przez Legię, znowu bez awansu do fazy play-off [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier Start rozbity przez Legię, znowu bez awansu do fazy play-off [zdjęcia]

Niestety, sprawdził się czarny scenariusz. Polski Cukier Start przegrał w sobotni wieczór z Legią Warszawa aż 92:112. I była to bardzo kosztowna porażka ekipy z Lublina. Inne wyniki drużyn walczących o ósemkę ułożyły się tak, że podopieczni Artura Gronka znowu play-offy będą oglądać w telewizji.

Dwie bramki do szatni pomogły Lewartowi pokonać Kryształ

Dwie bramki do szatni pomogły Lewartowi pokonać Kryształ

Lewart Lubartów pozostanie liderem tabeli. W sobotę piłkarze Grzegorza Białka musieli się jednak napracować na kolejne trzy punkty w meczu z Kryształem Werbkowice. Kluczowe były dwa gole zdobyte w końcówce pierwszej połowy, która zakończyła się wynikiem 3:1. Po przerwie obie ekipy zaliczyły jeszcze po jednym trafieniu.

A dystkoteka gra...
foto
galeria

A dystkoteka gra...

To była beztroska dyskoteka jak za dawnych czasów, gdy wszyscy byli młodzi, szaleni itp. Zapraszamy na fotorelację z jedynej takiem imprezy w Lublinie, gdzie wszyscy są młodzi i piękni... Tak się bawi Piękna Pszczoła!

Stal Kraśnik świetnie zaczęła mecz z KS Cisowianka, ale najadła się jeszcze strachu. Rezygnacja Łukasza Gizy

Stal Kraśnik świetnie zaczęła mecz z KS Cisowianka, ale najadła się jeszcze strachu. Rezygnacja Łukasza Gizy

Sporo działo się w sobotę na stadionie w Kraśniku. Tamtejsza Stal po ośmiu minutach prowadziła z KS Cisowianka Drzewce 2:0. Od razu po przerwie gospodarze strzelili trzecią bramkę. I chociaż w końcówce rywale postraszyli jeszcze gospodarzy, to Kamil Witkowski wreszcie zanotował pierwsze zwycięstwo w nowym klubie. Z kolei Łukasz Giza po końcowym gwizdku złożył rezygnację.

Tajemnice celejowskiego dworu
MAGAZYN

Tajemnice celejowskiego dworu

Wizytował tu car, a przy pełni księżyca mieszkańcy widywali potwornego psa. Czy nad rodem Klemensowskich rzeczywiście ciążyła klątwa?

Wyjazdowe derby ciągle im służą, Świdniczanka lepsza od Orląt Spomlek

Wyjazdowe derby ciągle im służą, Świdniczanka lepsza od Orląt Spomlek

Nie był to zbyt ładny mecz, ale kolejne trzy punkty do swojego konta dopisała w sobotę Świdniczanka. Drużyna Łukasza Gieresza pokonała w Radzyniu Podlaskim tamtejsze Orlęta Spomlek 1:0. To trzecia porażka z rzędu biało-zielonych, która mocno zmniejsza szanse na utrzymanie w III lidze.

Zwolnij, bo kamery znowu mierzą prędkość na odcinku Łęczna – Turowola Kolonia

Zwolnij, bo kamery znowu mierzą prędkość na odcinku Łęczna – Turowola Kolonia

Odcinkowy pomiar prędkości (OPP) pomiędzy Łęczną a Turowolą Kolonia prawdopodobnie już działa - poinformowali nas kierowcy. Na tym odcinku obowiązuje ograniczenie do 70 km/h. Lepiej zwolnić, aby nie narazić się na słony mandat.

Koniec tygodnia z trzydziestką
foto
galeria

Koniec tygodnia z trzydziestką

W popularnym lubelskim klubie 30, co weekend organizowane są imprezy z muzyką na żywo. Jak zawsze nie zabrakło muzyki dla każdego oraz dobrej, imprezowej atmosfery. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

ZTM otwiera drzwi. Oto co pokażą
LUBLIN

ZTM otwiera drzwi. Oto co pokażą

10 i 11 maja Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie planuje dni otwarte. Zwiedzanie będzie darmowe, a osoby chętne oprowadzać będą przewodnicy.

Czy zdałbyś maturę z języka polskiego? Sprawdź się w naszym quizie!
QUIZ

Czy zdałbyś maturę z języka polskiego? Sprawdź się w naszym quizie!

Do matury zostało 11 dni. W piątek uczniowie klas maturalnych odebrali świadectwa ukończenia szkoły i szykują się do najważniejszego egzaminu w ich życiu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium