Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

13 maja 2017 r.
10:23

Emmanuel Macron w niedzielę obejmie urząd prezydenta Francji. Rewolucji nie będzie

0 6 A A
Emmanuel Macron
Emmanuel Macron

Kandydat centrowego ruchu En Marche! Emmanuel Macron pokonał Marine Le Pen z Frontu Narodowego w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji. Prezydent elekt urząd obejmie już w najbliższą niedzielę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O najważniejsze stanowisko w państwie ubiegało się 11 kandydatów. Nie było wśród nich urzędującego prezydenta Francois Hollande’a, który w wygłoszonym 1 grudnia ubiegłego roku orędziu ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję. W ostatnich dniach przez podaniem tej decyzji do publicznej wiadomości, jego poparcie według sondaży spadło poniżej 10 proc. Hollande stał się tym samym pierwszym przywódcą w powojennej historii kraju, który nie starał się o ponowny wybór.

Główny nurt za burtą

- Patrząc z perspektywy całego procesu wyborczego, który rozpoczął się przed rokiem, to zwycięstwo Macrona jest dużą niespodzianką. Od lat monopol wygrywania wyborów we Francji miały dwa ugrupowania: konserwatyści i socjaliści. To był główny nurt. W tym sensie Macron jest politykiem antysystemowym - mówi prof. Marek Pietraś z Wydziału Politologii UMCS. - Kiedy startował, niewielu dawało mu szanse ze względu na niskie notowania. Socjaliści nie liczyli się w grze, ale będący kandydatem republikanów Francois Fillon był uważany za głównego faworyta. On stracił jednak sympatię części społeczeństwa w związku z aferą na tle korupcyjnym i zatrudnianiem swojej żony jako asystentki. To były specyficzne wybory. Głosowano przeciwko tym, którzy się skompromitowali, albo tym, którzy tak jak Marine Le Pen przez wielu wyborców nie byliby widziani na stanowisku prezydenta.

- Pamiętajmy też o kilku milionach głosów nieważnych i pustych oraz o niskiej, jak na francuskie warunki frekwencji. To pokazuje, że wyborcy byli zmęczeni dotychczasowymi elitami politycznymi - dodaje prof. Andrzej Podraza, politolog z KUL.

Bez niespodzianki

Biorąc pod uwagę ostatnie sondaże wyborcze, zwycięstwo Macrona dużym zaskoczeniem nie było. - Jeśli coś było tu niespodzianką, to tylko jego wynik, znacznie lepszy od prognozowanego - ocenia prof. Pietraś.

- Ta wygrana była praktycznie przesądzona po pierwszej turze, a na pewno po ostatniej przed decydującym starciem debacie telewizyjnej. Marine Le Pen była w niej agresywna i z pewnością nie przekonała niezdecydowanych wyborców. W drugiej turze ci z nich, którzy poszli do urn, zagłosowali przeciwko niej. Ale zauważmy, że uzyskała ona wyższy wynik, niż przed laty jej równie kontrowersyjny ojciec. To pokazuje, że niektórzy wyborcy nie wstydzą się już głosować na Front Narodowy.

Kontynuacja

Według powszechnej opinii, mimo zmiany na scenie politycznej, prezydentura Macrona będzie kontynuacją polityki Francois Hollande’a. - Jeszcze jest za wcześnie, aby o tym mówić. Na pewno nie będzie rewolucji, jaką gwarantowałyby rządy Marine Le Pen. W tym przypadku należy spodziewać się pewnej kontynuacji dotychczasowej polityki - uważa prof. Podraza.

- Gdyby wyciągać wnioski z deklaracji wyborczych, to spodziewałbym się koncentracji na rozwoju gospodarki z elementami socjalnej ochrony słabszych, a w kwestiach bezpieczeństwa twardej polityki antyterrorystycznej. Ale wiele wskazuje, że Macron deklarujący się jako człowiek niezwiązany z głównym nurtem, będzie w pewnym sensie jego kontynuatorem - dodaje prof. Pietraś.

Tak naprawdę wiele na temat tego, jak będzie wyglądać prezydentura Macrona wyjaśni się po 18 czerwca. Wtedy we Francji odbędą się wybory parlamentarne. - Aby mógł realizować swój program, będzie potrzebował wsparcia ze strony rządu. Jeśli powstanie rząd opozycyjny, a to jest możliwe, będzie mu niezwykle trudno sprawować władzę - ocenia prof. Podraza.

Polska na obrzeżach?

Co z prezydentury Macrona może wyniknąć dla Polski? - Przede wszystkim brak kłopotów związanych z polityką Marine Le Pen. Ona zmierzała nawet w kierunku wyjścia z Unii Europejskiej, a to oznaczałoby koniec wspólnoty - twierdzi prof. Podraza.

- Dla nas złą wiadomością może być to, że Macron jest zwolennikiem pogłębiania integracji, ale w ramach tzw. rdzenia, czyli strefy euro. To wiązałoby się z ideą Europy dwóch prędkości. Jeśli ktoś nie będzie w stanie nadążyć, to pozostanie w Unii Europejskiej, ale na jej obrzeżach. Dla państw Europy środkowo-wschodniej to niekoniecznie dobra wizja - ocenia prof. Pietraś.

Prezydent elekt w jednym z wywiadów przed drugą turą wyborów zapowiedział, że opowie się za sankcjami m.in. dla Polski, która jego zdaniem „narusza wszystkie zasady Unii”. Zdaniem politologów tych przedwyborczych zapowiedzi nie należy jednak demonizować.

>>>

"Oczekujemy, że Macron odejdzie od wyborczej retoryki, w której niesłusznie posługiwał się polskimi przykładami"

- Oczekujemy przede wszystkim, że Emmanuel Macron już jako prezydent Francji odejdzie od retoryki wyborczej, która, jak rozumiem, była na użytek wewnętrzny i niesłusznie w tej retoryce wewnętrznej posługiwał się przykładami polskimi - stwierdził Witold Waszczykowski.

- Uważam, że to było zagranie co najmniej niezręczne i ta retoryka wraz z wyborem prezydenta Macrona się skończyła - dodał.

Szef polskiego MSZ na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Portugalii Augusto Santosem Silvą pogratulował Macronowi wyborczego zwycięstwa. - Mamy nadzieję, że prezydent Emmanuel Macron odwiedzi Polskę i podejmie z nami rozmowy, by wspólnie rozwiązywać problemy europejskie, które przed nami stoją – powiedział.

Wideo: TVN 24 / x-news

Pozostałe informacje

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium