środa, 24 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Jan Karski, Oskar Kolberg i Święty Jan z Dukli patronami 2014 roku w Polsce?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 listopada 2013, 14:08

Jan Karski (1914–2000)<br />
<br />
 (Waldemar Piasecki )
Jan Karski (1914–2000)

(Waldemar Piasecki )

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższą środę dowiemy się, czyim rokiem zostanie ogłoszony nadchodzący 2014. Komisja Kultury Sejmu RP ma przyjąć ostateczną listę patronów tego roku i w formie projektu uchwały przekazać plenarnemu posiedzeniu polskiego parlamentu pod głosowanie.

Udało nam się ustalić, że spośród czternastu kandydatów wskazanych zostanie ostatecznie trzech, których okrągłe rocznice urodzin przypadają w 2014 roku: Jan Karski obchodzący stulecie urodzin, Oskar Kolberg – dwustulecie i Święty Jan z Dukli – sześćsetlecie.

Na naszych łamach relacjonujemy od 2007 roku zabiegi Towarzystwa Jana Karskiego o Rok Jana Karskiego rozpoczęte apelem do ówczesnego marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, wsparte wystąpieniem Lecha Wałęsy i Tadeusza Mazowieckiego.

Rok 2008 okazał się wtedy już "zajęty” innymi kandydaturami, a marszałek odpowiedział, że znakomitą okazją będzie 2010 rok i dziesiąta rocznica śmierci bohatera. Ten termin również nie został dotrzymany.

Towarzystwo wystąpiło zatem o uhonorowanie Jana Karskiego w roku setnej rocznicy urodzin. W międzyczasie Barack Obama pośmiertnie przyznał Janowi Karskiemu Prezydencki Medal Wolności, co znacznie "polepszyło” także postrzeganie bohatera i jego roli w Polsce.

Drugim patronem 2014 roku ma by Oskar Kolberg (1814–1890), działający w Warszawie i Krakowie muzyk, etnograf i badacz folkloru polskiego.

Autor monumentalnego dzieła "Lud”, w którym dokonał systematyzacji polskiej kultury ludowej według regionów, ilustrując sposób życia, obrzędy, podania, stroje ludowe, pieśni i muzykę itd. Oddał bezcenne zasługi dla budowania i dokumentowania tożsamości polskiej.

Z kolei Jan z Dukli (1414–1484) był polskim zakonnikiem podążającym za wskazaniami Świętego Franciszka. Pochodził z zamożnej rodziny mieszczańskiej, ale uroki życia porzucił dla kontemplacji w pustelni.

Studiował w Krakowie. Krótko przebywał w klasztorze w Krośnie, by ostatecznie osiąść we Lwowie, gdzie w pełni rozkwitła jego sława kaznodziei i interpretatora Pisma Świętego. Przez jakiś czas związany był także z Poznaniem.

Posługę kontynuował nawet będąc ciężko chorym i utraciwszy wzrok. Odegrał wielką rolę w rozwoju chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Zmarł we Lwowie i pochowany został w koście bernardyńskim.

W 1648 roku, kiedy Lwów oblegały ukraińskie hordy Chmielnickiego i bisurmańska dzicz Tuhaj Beja, postać Jana miała się ukazać wrogom, wzbudzić ich przerażenie i spowodować ucieczkę. Dziś miejscem kultu świętego jest rodzinna Dukla, gdzie znajdują się jego główne relikwie.Po ostatecznej rekomendacji trzech patronów Sejmowi, ten podejmie w głosowaniu decyzję. Jak twierdzą specjaliści od procedur i legislacji parlamentarnych będzie to już tylko formalność.

– Cieszymy się, że członek naszej rodziny zostanie uhonorowany przez parlament ojczyzny, którą kochał, wiernie jej służył czynem wojennym, a także uczciwą i szczerą – niekiedy do bólu – opinią. Dziękujemy Towarzystwu Jana Karskiego za wieloletni trud w finalizacji Roku Jana Karskiego – podsumowuje dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, córka chrzestna i bratanica bohatera.

– To satysfakcja, że długoletnie starania o uhonorowanie Jana Karskiego w tej formie dobiegają finału. Refleksja, że mogło się to dokonać wcześniej jednak pozostaje... – komentuje Jacek Woźniak, sekretarz Towarzystwa Jana Karskiego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!