niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Komu służy ławeczka Jana Karskiego?

Dodano: 22 stycznia 2016, 12:21

Tzw. ławeczka Karskiego w Warszawie. Fot. Wikipedia
Tzw. ławeczka Karskiego w Warszawie. Fot. Wikipedia

W Krakowie ma zostać odsłonięta kolejna tzw. ławeczka Jana Karskiego. Tradycyjnie już instalowanie produktu z tej samej odlewni odbywa się bez wiedzy i przyzwolenia rodziny bohatera, a nawet bez zapytania o opinię.

– Mój stryj był człowiekiem wielkiej skromności i umiaru. Jeszcze za życia sprzeciwiał się pomysłom pomnikowym ku Jego pamięci – przypomina doktor Wiesława Kozielewska-Trzaska, bratanica i córka chrzestna Jana Karskiego. – Kiedy tylko zamknął oczy, jacyś ludzie z maniakalnym uporem rozpoczęli stawianie mu ławeczek. Jest to oczywiste deprecjonowanie jego pamięci, a robić to mogą tylko ci, którzy go nie znali, albo nie zamierzają uszanować. Podczas odsłaniania poprzedniej ławeczki w Warszawie, kiedy zaprosiła mnie na ten „cyrk” pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, odmówiłam publicznie informując, że rodzina nie chce z tym mieć nic wspólnego i uważa takie działania za szkodzące pamięci Jana Karskiego. Jak widać opinia nasza jest ignorowana i obstawianie Polski ławeczkami kwitnie. Po raz kolejny zatem powtarzam – jest to uwłaczanie Jego pamięci. Do Krakowa się nie wybieramy.

W sprawie tej zostało wydane oficjalne oświadczenie Rodziny i Towarzystwa Jana Karskiego, w którym czytamy:

Akcja seryjnego „upamiętniania” Jana Karskiego odlewami ławeczkowymi jest głęboko niezgodna z Jego postawą życiową i poglądami, które jeszcze za życia nakazywały mu kategoryczne odrzucanie pomysłów utrwalania Jego pamięci w formie „pomnikowej”.

Mnożenie „ławeczek Karskiego” – w naszym przekonaniu – nie służy dobrze Jego pamięci nie tylko z powodu podanego wyżej, ale też uporczywe powielanie odlewów przyczynia się tylko do deprecjacji Postaci Bohatera, zaś walorów estetycznych oraz stopnia podobieństwa do Postaci, nie sposób dostrzec.

Stąd też, podobnie jak w przypadku poprzedniego odsłaniania ławeczki” w Warszawie, tak samo teraz, w Krakowie, nie zamierzamy brać udziału w tym wydarzeniu. Nie będziemy również czynić tego w przyszłości.
Temu „nurtowi pamięci” Jana Karskiego wyrażamy zdecydowany sprzeciw.

Powyższe oświadczenie przekazano m.in. prezydentowi Krakowa, który został zaproszony na odsłanianie ławeczki na krakowskim Kazimierzu.

W całej tej imprezie zdaje się bardziej chodzić o co innego niż o Jana Karskiego, któremu taka forma „upamiętniania” była jak najdalsza. Tylko o co?

 

Ławkę Karskiego przed Konsulatem RP w Nowym Jorku ktoś poobwijał... żółtym sznurkiem.  Zabawa bohaterem trwa na całego. Sprawa dojrzewa już , aby ochroną wizerunku Jana Karskiego zajęli się prawnicy
Ławkę Karskiego przed Konsulatem RP w Nowym Jorku ktoś poobwijał... żółtym sznurkiem. Zabawa bohaterem trwa na całego. Sprawa dojrzewa już , aby ochroną wizerunku Jana Karskiego zajęli się prawnicy
Jeden z naszych Czytelników proponuje, aby instalację rozwinąć technologicznie. Po wrzuceniu monety do sterownika, figura Karskiego mogłaby świecić oczami, a uszami puszczać dym...
Jeden z naszych Czytelników proponuje, aby instalację rozwinąć technologicznie. Po wrzuceniu monety do sterownika, figura Karskiego mogłaby świecić oczami, a uszami puszczać dym...
Czytaj więcej o: Jan Karski
Trąba Mariacka
Mikuś
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Trąba Mariacka
Trąba Mariacka (25 stycznia 2016 o 19:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mylisz się, Lajkonik powinien odsłaniać ławeczkę ze Smokiem Wawelskim (czyli tobą)

Karski powinien być na ławeczce przebrany za Lajkonika.

 

Rozwiń
Mikuś
Mikuś (25 stycznia 2016 o 16:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Gościu, masz 200% racji!

Przecież to jasne. Tu nie chodzi o tego, co na ławeczce, ale tych, co odsłaniają i robią sobie reklamę z tej okazji.

Rozwiń
Gość
Gość (23 stycznia 2016 o 16:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W sprawie, od strony prawnej, kluczowe jest pytanie czy Urząd Miasta w Krakowie wydał zgodę na w/w instalację, w jakim trybie oraz czy poprzedzała to wymagana decyzja samorządu (Rady Miejskiej) bez której żadna taka forma pomnikowa stanąć w mieście nie może.
Rozwiń
Ks. Tadeusz
Ks. Tadeusz (23 stycznia 2016 o 04:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nalezy przede wszystkim uszanowac wole rodziny bohatera.Wbrew tej woli nie mozna nic robić.

  Święta racja. W  cywilizacji wartości  chrześcijańskich tak właśnie byłoby. 

Rozwiń
Gość
Gość (22 stycznia 2016 o 21:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nalezy przede wszystkim uszanowac wole rodziny bohatera.Wbrew tej woli nie mozna nic robic.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!