sobota, 24 marca 2018 r.

Kraj Świat

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy ws. Trybunału Konstytucyjnego

Dodano: 3 grudnia 2015, 20:11
Autor: dw

Prezydent Andrzej Duda w czwartek wieczorem wygłosił orędzie ws. Trybunału Konstytucyjnego (fot. Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl)
Prezydent Andrzej Duda w czwartek wieczorem wygłosił orędzie ws. Trybunału Konstytucyjnego (fot. Andrzej Hrechorowicz/prezydent.pl)

- Przychylam się do opinii wyrażonej przez obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego o potrzebie debaty nad zmianami procedury wyboru sędziów. Dlatego też w ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierzam powołać zespół, którego celem będzie wypracowanie zasad wyboru sędziów oraz funkcjonowania Trybunału - powiedział prezydent Andrzej Duda

Całe orędzie prezydenta Andrzeja Dudy:

 

Szanowni Państwo,

W ostatnich miesiącach wokół wyboru nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego narosło wiele wątpliwości. Wywołały one niepotrzebne spory i emocje.
 
Polacy oczekują od polityków pracy na rzecz dobra wspólnego i rozwoju państwa, nie zaś kłótni i awantur.
 
29 maja tego roku, gdy w Pałacu Wilanowskim w Warszawie odbierałem zaświadczenie o wyborze na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej, apelowałem, by ważne dla ustroju Polski decyzje nie były podejmowane w okresie zmiany władz państwowych, ponieważ mogą one rodzić w przyszłości wiele problemów. Niestety, Sejm poprzedniej kadencji nie przychylił się do mojej prośby i dokonał wadliwego prawnie wyboru osób - kandydatów na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego, naruszając tym samym również dobry obyczaj polityczny. Nie można zgodzić się na dokonaną tuż przed wyborami zmianę prawną, która miała na celu jednostronne upolitycznienie Trybunału. Bo przecież instytucja ta powinna być pluralistyczna i politycy powinni tę zasadę bezwzględnie szanować. Tego oczekują od nich przecież obywatele.
 Aby zakończyć niepotrzebne waśnie podważające autorytet najważniejszych instytucji państwa polskiego, stojąc na straży konstytucji i ciągłości władzy państwowej, postanowiłem odebrać przysięgę od sędziów wybranych wczoraj. Kierowałem się przy tym wolą nowo wyłonionego Sejmu, w którym Polacy pokładają tak ogromną nadzieję na naprawę Rzeczypospolitej.

WIDEO

Jednocześnie chciałbym podkreślić, że przychylam się do opinii wyrażonej przez obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego o potrzebie debaty nad zmianami procedury wyboru sędziów. Dlatego też w ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierzam powołać zespół, którego celem będzie wypracowanie zasad wyboru sędziów oraz funkcjonowania Trybunału. Tak, by w przyszłości nie pojawiły się żadne wątpliwości co do jego bezstronności.
 
Chciałbym do tego dialogu zaprosić przedstawicieli wszystkich partii politycznych, byłych sędziów Trybunału, ekspertów od prawa konstytucyjnego i inne zainteresowane podmioty. Liczę na to, że dzięki tej inicjatywie uda nam się wspólnie zapobiegać podobnym sporom w przyszłości.
 
Szanowni Państwo, to decyzje narodu i jego przedstawicieli powinny być w pierwszej kolejności podstawą inicjatyw ustawodawczych. To istota demokracji. Jestem głęboko przekonany, że dzisiejsza decyzja także zbliża nas do realizacji tego celu.
 
Składając przysięgę prezydencką, ślubowałem, że dobro Ojczyzny i pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Że swoje osobiste cele podporządkuję całkowicie służbie społeczeństwu. Dlatego podjąłem tę decyzję w imię dobra wspólnego, w imię budowy sprawiedliwego i uczciwego państwa.
 
Dziękuję.
SONDA
Liczba głosów: 333

Czy w Polsce trzeba zmienić procedury wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego?

47.15 %
Tak
46.85 %
Nie
6.01 %
Nie wiem
Gość
Gość
Gość
(40) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 grudnia 2015 o 16:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Teraz już wiemy co znaczy słowo ORĘDZIE. Prezydent opowiada przez 3 min o tym, co media nadają przez cały dzień.

Wszystko ulega dewaluacji. Teraz  prezydent to ten od usługiwania PREZESOWI. Jakie czasy, taki prezydent.

Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2015 o 14:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
za sznurki pociąga kaczor,ty jesteś jego marionetką a nie prezydentem,jeżeli masz jeszcze jaja to rządż sam albo podaj sie do dymisji,nie ośmieszaj naszego kraju.
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2015 o 14:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ja myślę,że cała wschodnia strona głosowała na jedynego prawego prezydencika "wszystkich Polaków "jak on to mówi więc macie teraz o niebo lepiej,na Piotrowicza prokuratora lat osiemdziesiątych ale to nic na tego samego prokuratora który zamiast oskarżać księdza o molestowanie to go bronił ,brawo tak trzymać,na pewno wschodnia strona będzie miodem i mlekiem płynąca po wszystkich obietnicach prezydenta i pisu
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2015 o 13:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podsumowanie orędzia: PO wybrała na sędziego bezpartyjnego prezesa NSA Hausera czy bezpartyjnego prof. Jakubeckiego = PO upolitycznia trybunał. PiS na sędziów wybiera swojego posła (Pszczółkowski) czy byłego senatora (Cioch) = to nie jest upolitycznienie Trybunału. Aż się przypomina klasyczne "nikt nam nie wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne"
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2015 o 11:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Duda, mam w d**ie twoje orędzia. Nie jesteś prezydentem, ale marionetką Kaczora. Głosowałam na ciebie, ale to był mój błąd, a teraz mam nadzieję, że ciebie postawią przed trybunałem za twoje rządy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (40)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!