wtorek, 20 lutego 2018 r.

Kraj Świat

PKB w województwach. Lubelskie na samym końcu

Dodano: 3 listopada 2015, 14:19
Autor: Kurier PAP

Już ponad jedną piątą PKB Polski generuje Mazowsze. W przeliczeniu na 1 mieszkańca to ponad 69 tys. zł – wynika z najnowszych danych GUS. Jednak największy wzrost produktu krajowego w 2013 r. zanotowało woj. podkarpackie.

Główny Urząd Statystyczny 30 października opublikował zaktualizowane dane dotyczące produktu krajowego brutto według województw za lata 2011-2013. Wynika z nich, że produkt krajowy brutto w 2013 r. wzrósł w Polsce do 1 656,3 mld złotych. W przeliczeniu na jednego mieszkańca było to 43 tys. zł.

Z danych GUS wynika także, że w 2013 roku prawie wszystkie regiony zanotowały wzrost PKB w cenach bieżących w porównaniu do 2012 roku, z czego największy był on w trzech województwach podkarpackim - o 3,5 proc., podlaskim – 3,3 proc. i wielkopolskim – 3,2 proc.

W dwóch regionach nastąpił natomiast spadek PKB w porównaniu z 2012 rokiem - o 1,2 proc. w świętokrzyskim i o 0,5 proc. w woj. śląskim.

Największy udział w tworzeniu PKB Polski w 2013 roku miało woj. mazowieckie – 22,1 proc. Na drugim miejscu było woj. śląskie – 12,4 proc, a na trzecim wielkopolskie – 9,6 proc. Najniższy udział w tworzeniu PKB kraju miały w 2013 r. woj. opolskie – 2,1 proc. i lubuskie – 2,2 proc.

Biorąc pod uwagę poziom PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca to w 2013 roku wahał się od 30427 zł w woj. lubelskim (co odpowiada 70,7proc. średniej krajowej) do 69043 zł w woj. mazowieckim (160,5 proc. średniej krajowej).

Źródło: www.kurier.pap.pl

Produkt krajowy brutto, PKB to pojęcie ekonomiczne oznaczające jeden z podstawowych mierników dochodu narodowego stosowanych w rachunkach narodowych. PKB opisuje zagregowaną wartość dóbr i usług finalnych wytworzonych na terenie danego kraju w określonej jednostce czasu. Kryterium geograficzne jest jedyne i rozstrzygające. Nie ma znaczenia pochodzenie kapitału, własność przedsiębiorstw itp.

Źródło: Wikipedia

Gość
Gość
Gość
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 listopada 2015 o 11:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja z tej grafiki czytam, że PKB woj. lubelskiego nie jest na ostatnim miejscu. W przeliczeniu na jednego mieszkańca to i owszem ale województwo jako województwo NIE JEST NA OSTATNIM MIEJSCU! Tytuł artykułu ewidentnie wprowadza w błąd i manipuluje opinią społeczną TO NIE JEST RZETELNE DZIENNIKARSTWO!
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2015 o 09:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i sejmik wojewódzki PO PSL ma się dobrze i będą dalej współpracowały na ten najgorszy wynik. Do kolekcji dodajcie dane zadłużenie mieszkańca naszego województwa. Wtedy można dowiedzieć się więcej.
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2015 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

dane nieaktualne ale..... rzeczywiste i żadne fundusze tu nie pomogą .Kasa idzie na socjal a nie rzeczywiste miejsca pracy w przemysle usługach handlu,.te wszystkie cudenka marszałka żuka starostów wójtów PKB nie podniosą.Za parę latek samorządy lubelszczyny zbankrutuja .Boiska place pomniki skwerki stadiony pływalnie inkubatory przedsiebiorczości centra konferencyjne na uczelniach są kosztem a za chwilę będą ogromnym obciążeniem budzetów lokalnych.Rozwój gospodarczy zatrzymał się na linii Wisly w Galicji.Zyjemy w zaborze rosyjskim i długo bardzo długo nie dogonimy Poznania Wrocławia Łodzi Gdańska Krakowa czy Rzeszowa albo Białegostoku


Lodzi,Rzeszowa, Bialegostoku?? Kolego zdejmij klapki z oczu,nie siej propagandy bo takich glupot juz dawno nie czytalem,proponuje przejechac sie do tych lokomotyw gospodarczych najpierw he he aha i nie odwtawiac lekow.
Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2015 o 09:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W Lubelskim jest zagłębie węglowe, i mogłyby być elektrownie i przemysł. Ale po co przecież ten region mają oddać ruskim i Putinowi w zarząd, Niemcy już deal zrobiły, za naszymi plecami, dla tego wyniszczają wszystko na wschód od Wisły,bo taki jest plan po prostu Polaczki !

Słyszałeś o czymś takim jak doktryna Breżniewa? Pewnie nie, bo to wymyślono ponad 40 lat temu. A chodziło o to, że w przypadku przewidywanego konfliktu zbrojnego między Wschodem i Zachodem to właśnie wschód Polski miał przyjąć na siebie główne uderzenie i stać się "teatrem działań". W związku z tym niewskazane było lokowanie na wschodzie większych inwestycji, bo uległyby szybkiej zagładzie po ataku jądrowym. Breżniewa już nie ma, ale doktryna pozostała, tyle że teraz to Polska jest owym "Zachodem", a ziemie między Wisłą z Bugiem nadal są strefą buforową.

I nie ma żadnego znaczenia jaka opcja czy koalicja rządzi w Lublinie, powiecie czy województwie. Sprawy obronności są ponad tym wszystkim!

Rozwiń
Gość
Gość (4 listopada 2015 o 08:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co to dane przestarzałe ? proszę o bardziej aktualne dane. Pozdrawiam
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!