niedziela, 18 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Przyjechali do Polski z Ukrainy. Krok do obywatelstwa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 stycznia 2015, 21:04
Autor: dw

Już ponad 150 osób polskiego pochodzenia, które przybyły z Ukrainy złożyło wnioski o zezwolenie na pobyt stały.

Osoby polskiego pochodzenia ewakuowane z ogarniętego wojną Donbasu są już w Polsce, w ośrodkach w woj. warmińsko-mazurskim, od prawie tygodnia. Zaraz po przylocie przedstawiciele Urzędu do Spraw Cudzoziemców i wojewody warmińsko-mazurskiego rozpoczęli realizację procedur prawnych, związanych z zalegalizowaniem pobytu tych osób.

Zezwolenie na pobyt stały pozwoli nie tylko na zamieszkanie w Polsce na stałe, ale także umożliwi legalną pracę i korzystanie ze świadczeń. Szefowa MSW Teresa Piotrowska i wojewoda Marian Podziewski podkreślili, że kwestie prawne zostaną załatwione jak najsprawniej i jak najszybciej. Do tej pory wnioski o zezwolenie na pobyt stały złożyło już ponad 150 osób.

 Zakłada się, że osoby polskiego pochodzenia z Donbasu i członkowie ich rodzin będą przebywać w ośrodkach w Rybakach i w Łańsku do 6 miesięcy.

– W tym pierwszym etapie będą załatwiane wszystkie sprawy formalno-prawne związane z pobytem w Polsce. Większość formalności będzie się odbywała na miejscu, w ośrodkach – mówi minister Piotrowska.

Na co dzień pracownicy Urzędu do Spraw Cudzoziemców udzielają przybyłym osobom informacji na temat szczegółów procedur administracyjnych, które muszą zostać dopełnione, aby zalegalizować pobyt w Polsce.

Zarówno osoby, które posiadają już Kartę Polaka, jak i osoby, które udokumentują posiadanie polskiego pochodzenia otrzymają zezwolenia na pobyt stały. Zezwolenie na pobyt stały zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych. Oznacza to, że osoby, które przyjechały z Donbasu, będą mogły legalnie mieszkać i pracować w Polsce. Uzyskanie zezwolenia na pobyt stały jest też dla tych osób bardzo istotnym krokiem na drodze do uzyskania polskiego obywatelstwa.

Przypomnijmy, że MSW uruchomiło bank ofert, w którym gromadzone są informacje o proponowanych formach pomocy dla osób polskiego pochodzenia ze wschodniej Ukrainy. Kontakt: tel. (22) 60 139 35; (22) 60 174 33, adres mailowy: repatriacja@msw.gov.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Ukraina
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!