poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraj Świat

Richard Pipes wykłada 60 lat!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 lutego 2015, 11:51

Nie ma wśród uczonych urodzonych w Polsce innego, który mógłby obchodzić 60. rocznicę swego pierwszego wykładu akademickiego będąc wciąż czynnym naukowo i piszącym kolejną książkę. Jest tylko Richard Pipes, profesor jednego z najświetniejszych na świecie – Harvard University.

3 lutego 1955 roku pełen tremy wychodził przed dwustuosobowe audytorium, by wygłosić swój wykład o Rosji od początku XIX wieku do rewolucji 1917 roku. To postać legendarna.

Ryszard Pipes urodził się 11 lipca 1923 roku w Cieszynie w spolonizowanej rodzinie żydowskiego wytwórcy czekolady i słodyczy, właściciela słynnej fabryki "Dea” (później: "Olza”), przejętej od dziadka przez jego ojca Marka. Potem prowadził w Krakowie filię słynnej wiedeńskiej firmy cukierniczej Pischingera, by ostatecznie osiąść w Warszawie. Marek Pipes był oficerem Józefa Piłsudskiego o pięknej karcie legionowej.

W 1939 roku, tuż przed wybuchem wojny, rodzinie Pipesów udało się wyjechać z Polski. Ostatecznie trafili do Stanów Zjednoczonych. W 1943 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Zgłosił się ochotniczo do wojska. Otrzymał przydział do lotnictwa i zaliczył w nim służbę wojenną.

Po jej zakończeniu podjął studia... rusycystyczne i historyczne. Uczył się w Muskingum College w New Concord w stanie Ohio, a następnie na Cornell University. Doktorat na Uniwersytecie Harvarda uzyskał w roku 1950. Do emerytury w 1996 r. był tam profesorem historii.

Mimo przejścia na nią ciągle pozostaje aktywny. Bierze udział w konferencjach naukowych, wykłada. Ma swoje biuro. Jest członkiem kolegiów redakcyjnych pism Strategic Reviev, Journal of Strategic Studies i innych.

Jest autorem kilkunastu książek poświęconych historii Rosji, w szczególności po rewolucji 1917 r. Zwolennik tezy o organicznym związku bolszewickiego państwa totalitarnego z autorytarną tradycją instytucji państwa moskiewskiego i caratu.

Poglądy na genezę rządów bolszewików i komunistycznego totalitaryzmu w Rosji, dzieje rewolucji rosyjskiej i tworzenia ZSRR zawarł w trylogii: "Rosja carów”, "Rewolucja Rosyjska” i "Rosja bolszewików”.

Z wizją historii Rosji Pipesa polemizował Aleksander Sołżenicyn określając ją jako "polską perspektywę”. Zbliżone do Pipesa stanowisko zajmował protoplasta sowietologii Jan Kucharzewski w swym cyklu "Od białego caratu do czerwonego t. 1–7”, opublikowanym w Polsce w latach 1923–1935 (wyd. ang. The Origins of Modern Russia 1948).

Prof. Pipes jest jednym z najwybitniejszych badaczy historii Rosji i ZSRR na świecie. Za prezydentury Ronalda Reagana był w latach 1981–1982 doradcą do spraw ZSRR i Europy Wschodniej.

Posiadał znaczący wpływ na twardą postawę prezydenta wobec wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, decyzję o pomocy podziemiu solidarnościowemu oraz na wprowadzenie sankcji wobec Polski i ZSRR, w odpowiedzi na 13 grudnia 1981 roku. Taka postawa Ameryki doprowadziła ostatecznie do transformacji ustrojowej w Polsce.

W uznaniu roli, jaką odegrał dla "ratowania "Solidarności” i wolności w Polsce w czasie śmiertelnego zagrożenia stanu wojennego” (inicjatorem uhonorowania go był prof. Jan Karski) uhonorowany został w 1994 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

Członek zagraniczny Polskiej Akademii Nauk. Doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Od 1994 honorowy obywatel miasta Cieszyna. Z okazji 90. Urodzin Profesora w 2013 roku, Uniwersytet Warszawski zorganizował specjalny benefis mu poświęcony.

Od 1946 roku ożeniony z warszawianką Ireną Eugenią Roth, z którą ma dwóch synów. Jeden z nich, Daniel, jest znanym specjalistą problematyki islamskiej, arabskiej i bliskowschodniej, drugi menadżerem znanego hotelu na Manhattanie. Małżonka Irena jest znaną postacią dialogu polsko-żydowskiego i propagatorką wiedzy o wzajemnych, wielowiekowych związkach obu narodów.

Mieszkają we własnej rezydencji w Cambridge w stanie Massachusetts, siedzibie Uniwersytetu Harwardzkiego. Cała rodzina Pipesów obok amerykańskich legitymuje się także paszportami RP.

To właśnie Irena Pipes odbierała w Lublinie w imieniu swego małżonka Nagrodę Orła Jana Karskiego podczas Międzynarodowej Konferencji "Jan Karski. Misja kompletna”, z okazji 100. urodzin bohatera.

Richard Pipes napisał znakomitą autobiografię zatytułowaną po łacinie "Vixi”, czyli "Żyłem”, która ukazała się także w Polsce. Jedyną jej recenzją powinno być lapidarne: "Żyj”. Takie postaci przynoszą dumę Polsce.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!