niedziela, 18 marca 2018 r.

Kraj Świat

Towarzystwo Jana Karskiego występuje o ulicę Mariusza Handzlika w Lublinie

Dodano: 22 kwietnia 2016, 17:54

Minister Mariusz Handzlik przed hotelem Pierre na Manhattanie, krótko przed wyjazdem z prezydentem Lechem Kaczyńskim na sesję  Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To Jego ostatnie zdjęcie nowojorskie (fot. Waldemar Piasecki)
Minister Mariusz Handzlik przed hotelem Pierre na Manhattanie, krótko przed wyjazdem z prezydentem Lechem Kaczyńskim na sesję  Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To Jego ostatnie zdjęcie nowojorskie (fot. Waldemar Piasecki)

Towarzystwo Jana Karskiego występuje oficjalnie do lubelskiej Rady Miasta o nadanie jednej z ulic imienia Mariusza Handzlika, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskim.

Postać związanego z Lublinem Mariusza Handzlika, który zginął pod Smoleńskiem, a w kancelarii prezydenta RP odpowiadał za sprawy zagraniczne, często pojawia się na naszych łamach. 

Ostatnio informowaliśmy o nowojorskiej mszy w jego intencji odprawionej w nowojorskim kościele świętej Franciszki de Chantal w rocznicę katastrofy. Dziś kolejna wiadomość.

Towarzystwo Jana Karskiego, którego członkiem był Mariusz Handzlik, przyjaźniący się notabene z profesorem Karskim, informuje, że występuje oficjalnie do Rady Miasta Lublina o nadanie jednej z ulic imienia tragicznie zmarłego.

Mówi sekretarz Towarzystwa Jacek Woźniak: – Jesteśmy już po rozmowach z panem Marcinem Nowakiem, przewodniczącym Komisji Kultury Rady Miejskiej i osobą, dzięki której udało się w Lublinie sfinalizować po ponad ośmiu latach starań nadanie imienia Jana Karskiego ulicy w sąsiedztwie Urzędu Wojewódzkiego.

Napotkaliśmy nie tylko życzliwe zainteresowanie, ale także dużą dozę entuzjazmu związanego z upamiętnieniem Mariusza Handzlika. Ulica w mieście, gdzie spędził lata studiów, gdzie założył rodzinę i gdzie kształciła się jego córka Julia, a wciąż uczą córka Iwona i syn Janek, po prostu mu się należy.

Przypominam jedynie, że Mariusz Handzlik pracując w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie był jedną z dwóch kluczowych osób, która skutecznie lobbowała na Kapitolu za wsparciem amerykańskiej legislatury dla idei akcesji Polski do NATO. Można by rzec – to nasz oryginalny „lubelski wkład” w członkostwo Sojuszu Atlantyckiego – dodaje Woźniak. 

Przypominamy, że Mariusz Handzlik doktoranckie studia politologiczne, po ukończeniu socjologii na KUL, odbywał u profesora Ziemowita Jacka Pietrasia, twórcy kierunku nauk politycznych i europeistyki na UMCS. To profesor Pietraś był także w 1995 roku inicjatorem doktoratu honorowego UMCS dla Jana Karskiego. Wszystko zatem składa się w spójna całość.

Mieszkająca w Londynie córka Mariusz Handzlika, Julia: – Ta wiadomość wzrusza mnie do łez. Tato był wspaniałym człowiekiem, a Lublin uformował go do tego, kim stał się w przyszłości. Cała nasza rodzina będzie szczęśliwa, jeżeli idea Towarzystwa Jana Karskiego znajdzie swój finał. 

Jak się dowiadujemy, być może uda się zakończyć procedowanie aktu upamiętnienia w postaci ulicy na urodziny zmarłego, przypadające 11 czerwca br. 

Mariusz Handzlik (ur. 11 czerwca 1965 w Bielsku-Białej)

Polski dyplomata, polityk, działacz państwowy, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego od 9 października 2008.

Ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na kierunku socjologia ze specjalizacją stosunki międzynarodowe. Uczestnik seminarium doktoranckiego znanego specjalisty stosunków międzynarodowych i dziekana politologii UMCS prof. Ziemowita Jacka Pietrasia. 

Uzyskał także wykształcenie uzupełniające w ramach Szkoły Nauk Społecznych Uniwersytetu Wiedeńskiego, Uniwersytetu Genewskiego, Uniwersytetu w Cranfield oraz Centrum Handlu i Bezpieczeństwa Międzynarodowego (CITS) na Uniwersytecie Georgii. Uczęszczał na wykłady prof. Jan Karskiego w jezuickim Georgetown University.

Odbył staże zawodowe w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów i Komisji Stosunków Międzynarodowych Senatu (Kongres Stanów Zjednoczonych), w Instytucie Rozwoju Społecznego ONZ (UNRISD) oraz Stałym Przedstawicielstwie RP przy Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. 

Od 1992 pracował jako doradca Prezesa Rady Ministrów ds. polityki zagranicznej. W latach 1994–2000 był pierwszym sekretarzem i radcą ds. polityczno-wojskowych w Ambasadzie RP w Waszyngtonie.

Odegrał kluczową rolę w pozyskaniu wsparcia dla polskiej akcesji do NATO większości senackiej. W uznaniu tego, na wniosek prezydenta Stanów Zjednoczonych, odznaczony przez Sekretarza Obrony USA Medalem za Wybitną Służbę Publiczną w 2000.

Od 2000 pełnił funkcję dyrektora Departamentu Polityki Eksportowej, a od 2001 wicedyrektora w Departamencie Polityki Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ambasador tytularny i przewodniczący Reżimu Kontrolnego Technologii Rakietowych (MTCR) w Paryżu od 2002 do 2003. W latach 2004–2005 był radcą-ministrem w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. 

Od 2006 pracował w Kancelarii Prezydenta RP na stanowisku dyrektora Biura Spraw Zagranicznych. 9 października 2008 został powołany na stanowisko podsekretarza stanu ds. międzynarodowych. Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Pożegnanie Mariusza Handzlika odbywało się równocześnie podczas specjalnych nabożeństw w Warszawie, Lublinie (Kościół Garnizonowy) i Nowym Jorku (Kościół Świętej Franciszki de Chantal). W stolicy mowę pożegnalną wygłaszał najbliższy współpracownik zmarłego z kancelarii prezydenta – Andrzej Duda.

WIDEO

c+
Gość
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

c+
c+ (3 maja 2016 o 17:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A może i moim dzieciom też się należy nazwa ulicy moim nazwiskiem nazwać?

Tu pracuję,

Tu sie urodziłem

Tu odprowadzam podatki

Tu uczę dzieci odpowiedzialności, sumienności i uczciwości.

Tu pewnie i umrę bo dlaczego by nie?

Rozwiń
Gość
Gość (24 kwietnia 2016 o 16:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Będzie parę do zmiany nazwy w śródmieściu , spokojnie z tym "zadupiem"
Rozwiń
Gość
Gość (24 kwietnia 2016 o 12:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie ma sprawy, powstaną na "zadupiu" kolejne ulice - niech ma
Rozwiń
Gość
Gość (22 kwietnia 2016 o 22:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nazwać Bramę Grodzką Jego imieniem.
Rozwiń
Gość
Gość (22 kwietnia 2016 o 19:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nareszcie jakaś w pełni sensowna inicjatywa nazewnicza w Lublinie. Gratulacje!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!