środa, 21 marca 2018 r.

Kraj Świat

Trybunał orzekł niekonstytucyjność ustawy PiS

Dodano: 9 grudnia 2015, 20:12

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że nowelizacja ustawy o TK, autorstwa PiS, jest częściowo niezgodna z Konstytucją. Chodzi o przepisy o ponownym wyborze sędziów TK, ślubowaniu sędziów przed prezydentem i wygaszeniu kadencji prezesa i wiceprezesa.

5 grudnia weszła w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz’15. Wczoraj Trybunał Konstytucyjny w pięcioosobowym składzie orzekł niekonstytucyjność części zapisów nowelizacji. Jednocześnie uznał, że tryb jej uchwalenia był konstytucyjny.

Niekonstytucyjne są następujące przepisy nowelizacji:

• Przepis zezwalający Sejmowi na ponowny wybór tych sędziów TK, których kadencja wygasła 6 listopada. Trybunał popiera wyrok z 3 grudnia, że w październiku doszło do prawidłowego wyboru trzech sędziów (tych wybieranych za rządów PO).

• Możliwość dwukrotnego powołania na prezesa TK.

• Wygaszenie kadencji obecnego prezesa i wiceprezesa TK.

• Przepis dotyczący złożenia ślubowania przez sędziego w ciągu 30 dni od wyboru. Sędzia wybrany przez Sejm ma być zaprzysiężony niezwłocznie.

• Zapis, że złożenie ślubowania przed prezydentem zaczyna kadencję sędziego. Sędziowie wybrani przez Sejm rozpoczęli swoją kadencję, niezależnie od przyjęcia ślubowania przez prezydenta. Ci sędziowie nie mogą jednak orzekać.

WIDEO

Czytaj więcej o: Trybunał Konstytucyjny
Gość
Gość
Gość
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 grudnia 2015 o 20:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy teraz każdy Polak może być sędzią we własnej sprawie? Przecież Konstytucja gwarantuje nam równość wobec prawa, a prawnicy dostatecznie już skompromitowali się, by nie polegać na ich sądach.

No właśnie! O ilu sprawach z sędziami,  prokuratorami, adwokatami pisała prasa w ostatnich latach? Jeżdżą na dwóch gazach, odwlekają zakończenie procesów, żeby się przedawniły i żeby uniknąć odpowiedzialności, wydają wyroki na telefon...Teraz też uchodzić chcą za autorytety moralne, a w większości tych "autorytetów" to stare komuchy uwikłane w dawnym aparacie partyjnym. Stąd ta wściekła nagonka na przyzwoitych.

A ta niby obelga "prosty lud" brzmi o niebo lepiej niż "stary komuch i do tego współpracownik ubecji".

Rozwiń
Gość
Gość (10 grudnia 2015 o 15:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najgorsze w tej całej hecy jest to ,że pewien dżentelmen nie tylko ośmieszył się jako prawnik, człowiek czy ponoć pierwsza osoba w państwie...!!!Udowodnił on swoje poddaństwo wobec namaszczennika , a to niestety nie buduje autorytetu urzędu, który sprawuje. Chociaż wybrany został przez biedny ,prosty lud to wszystko tłumaczy...;-(((
Rozwiń
Gość
Gość (10 grudnia 2015 o 12:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nie TK wydał wyrok ale PO łaskawe dla swoich !
Rozwiń
Gość
Gość (10 grudnia 2015 o 11:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy teraz każdy Polak może być sędzią we własnej sprawie? Przecież Konstytucja gwarantuje nam równość wobec prawa, a prawnicy dostatecznie już skompromitowali się, by nie polegać na ich sądach.
Rozwiń
Gość
Gość (10 grudnia 2015 o 10:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TK dopadł duch przeszłości tzw. falandyzacja prawa. Jak ktoś nie wie o co chodzi to przypominam prawnika L.Wałesy Falandysza który tak interpretował prawo by skutecznie mataczyć wybryki synalków Wałęsy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!