sobota, 17 marca 2018 r.

Kraj Świat

Ustawa antynikotynowa: Gdzie nie można palić, jakie kary grożą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 listopada 2010, 08:37
Autor: łm

Tzw. ustawa antynikotynowa weszła w życie w poniedziałek. Zobacz listę miejsc, gdzie nie można palić i jakie są kary za złamanie zakazu.

Miejsca, w których od 15 listopada 2010 r. nie wolno palić:- przystanki komunikacji publicznej

- środki transportu publicznego

- place zabaw dla dzieci

- obiekty służące obsłudze podróżnych

- lokale gastronomiczno-rozrywkowe

- zakłady opieki zdrowotnej

- uczelnie

- pomieszczenia zakładów pracy

- pomieszczenia obiektów kultury i wypoczynku

- pomieszczenia obiektów sportowych


Kary za złamanie zakazów:

500 zł

Zapłaci osoba za palenie w miejscach objętych zakazem (grzywny może nakładać policja, Państwowa Inspekcja Sanitarna, strażnicy miejscy).

2000 zł

Zapłaci przedsiębiorca za brak informacji o zakazie palenia w jego lokalu, za brak informacji o zakazie sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18, za sprzedaż papierosów nieletnim, za sprzedaż papierosów na sztuki bez opakowania.

Miejsca, w których można tworzyć palarnie:

- lokale gastronomiczno-rozrywkowe (z co najmniej dwoma salami - jedna z nich może wydzielona dla palaczy, ale musi być zamknięta i wentylowana. W lokalach, gdzie jest jedna sala obowiązuje całkowity zakaz palenia. Można utworzyć niezależną palarnię, wyodrębnioną konstrukcyjnie.

- hotele

- uczelnie

- zakłady pracy

- domy pomocy społecznej

- domy spokojnej starości

- obiekty służące obsłudze podróżnych

Plany - kolejne obostrzenia

Od jakiegoś czasu trwają unijne prace nad kolejnymi ograniczeniami związanymi z branżą tytoniową. Chodzi o ujednolicenie wyglądu opakowań wszystkich marek papierosów, zakaz ekspozycji wyrobów tytoniowych w punktach sprzedaży, czy zakaz używania różnych dodatków do produkcji tytoniu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
Bożena Herbin
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 lutego 2018 o 22:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
proponuję poczytać i ten artykuł bazujący na ustawie ***s://badnet.pl/gdzie-nie-wolno-palic-papierosow/
Rozwiń
Bożena Herbin
Bożena Herbin (11 lipca 2016 o 13:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niestety ustawa antynikotynowa jest niedoskonała i należy ponownie ją znowelizować i im szybciej to zrobimy tym lepiej dla społeczeństwa i resortowi zdrowia wyjdzie to na zdrowie. Ustawę należe rozszerzyć o wpis zabraniający palenie wyrobów tytoniowych w całych budynkach mieszkaniowych wielorodzinnych z wyłączeniem powierzchni mieszkaniowej obliczeniowej do opłat.(czyli ścisłe m2). Zabronienie dotyczyłoby wówczas ciągów komunikacyjnych,balkonów,tarasów,piwnic i innych pomieszczeń gospodarczych,rozszerzyłabym ten zapis na otwarte otworach okienne i drzwiowe, ponieważ lubimy błysnąć pomysłowością to palacz wykorzysta każdą lukę. Sądzę, że taka ustawa jest bardzo potrzebna i to jak najszybciej należy ją wrowadzić.  Nasz rynek zalewa napływ tytoniu sprowadzanego zza wschodniej granicy, jest on ponoć dużo tańszy a zapach tegoż produktu zwaliłby nawet niedźwiedzia. Zakaz ten nie powinien wpłynąć na relacje międzyludzkie., a wręcz przeciwnie palacze poczuliby się niepewnie naruszając zapis. Takie oboostrzenia zazwyczaj przynoszą pozytywny skutek,ponieważ zapalenie papieroska ma za zadanie odprężyć i zrelaksować, jeśli mózg palacza będzie poddany stresowi wpadki(kary) zacznie go to męczyć i wiele z tych osób poprostu będą rezygnować z takiej formy relaksu.  Nie ma także obawy, że jest to naruszenie wolności osobistej, ponieważ wybór mieszkania w budynku wielorodzinnym musi pociągać za sobą pewne reguły to tak jak z grą. Jeśli wszyscy będziemy tego świadomi zaczniemy się bardziej nad wszystkim zastanawiać. W budynkach wielorodzinnych niestety to już grupa i musza zacząć funkcjonować pewne normy inaczej będzie coraz więcej przemocy i braku wolności. Wolność osobista jak najbardziej, każdemu się należy, ale musimy ją zacząć umieć wybierać,szanować i tworzyć!
Rozwiń
Gość
Gość (21 maja 2015 o 15:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mieszkam w 6-ciorodzinnym budynku. jeden z lokatorow namietnie pali na wspolnym korytarzu ,wyziewy rozchodza sie po calej klatce schodowej. Mnie to przeszkadza / jakie powinnam uczynic kroki zeby lokator nie palil w miejscu wspolnym?/ probowalam rozmawiac tlumaczyc itp... niestety nic nie pomaga , a wrecz zaszkodzilam sobie bo teraz mam do sprzatania popiol ktory czesto strzepywany jest na moich schodach :-/
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!