poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Zamachy terrorystyczne w Paryżu. Kim są zamachowcy?

Dodano: 14 listopada 2015, 08:52
Autor: pab

Ostatnia aktualizacja: 14 listopada 2015, 19:01

Ja dotąd potwierdzono śmierć co najmniej 128 osób w zamachach terrorystycznych w Paryżu, według nieoficjalnych źródeł ofiar może być nawet 150. Około 200 osób jest rannych. Zginęło 8 zamachowców, w tym siedmiu w wyniku samobójczych eksplozji.

* Prezydent Andrzej Duda: Nie ma niebezpieczeństwa w Polsce

Godz. 18:50

Są pierwsze informacje o sprawcach zamachów. Jeden z nich to 30-letni Francuz, pochodzący z miejscowości Courcouronnes. Mężczyzna został zidentyfikowany na podstawie odcisków palców. Przy innym zamachowcu znaleziono syryjski paszport. Właściciel paszportu w październiku zarejestrował się jako uchodźca w Grecji.

Godz. 16:29

Z Polski płyną wyrazy solidarności z Francuzami po piątkowych zamachach w Paryżu. Prezydent Andrzej Duda przyłączył się do mieszkańców Warszawy, składając kwiaty i zapalając znicze pod ambasadą Francji w Warszawie. Następnie wpisał się także do księgi kondolencyjnej.

Wideo: TVN24/x-news

Godz. 14:18

Katolicki Uniwerytet Lubelski solidaryzuje się z Francuzami:

"W imieniu Społeczności Akademickiej KUL przekazuję wyrazy głębokiego współczucia wszystkim, którzy we wczorajszych zamachach terrorystycznych w Paryżu stracili najbliższych. Modlimy się za Ofiary tych ataków. Jednoczymy się w bólu z Francją. Solidaryzujemy ze wszystkimi dotkniętymi tymi zamachami i ofiarnie ich wspierającymi.

ks. prof. Antoni Dębiński

Rektor KUL"

Godz. 13:51

- Doszło do wielkiej tragedii - powiedział Jarosław Kaczyński, komentując krwawe ataki terrorystyczne w Paryżu. Bądźcie dzielni, bądźcie silni - zwrócił się do Francuzów prezes PiS, który zapalił znicz przed francuską ambasadą w Warszawie.

Wideo: TVN24/x-news

Godz. 13:23

- Chciałabym w imieniu własnym i narodu polskiego powiedzieć, że z tego miejsca płynie wielki smutek i solidarność z narodem francuskim - mówiła Ewa Kopacz przed ambasadą Francji w Warszawie. Ustępująca premier podkreśliła, że "Polacy są z Francuzami w tych trudnych chwilach". - Dziś wszystkie narody świata powinny być jednomyślne, żeby skutecznie walczyć z terroryzmem - powiedziała E. Kopacz w związku z tragicznymi wydarzeniami w Paryżu.

Wideo: TVN24/x-news

Godz. 12:30

Kondolencje dla bliskich ofiar zamachów w Paryżu złożyli prezydent Lublina i przewodniczący rady miasta:

W związku z wczorajszymi tragicznymi wydarzeniami w Paryżu, wyrażamy głębokie współczucie dla Rodzin ofiar zamachów terrorystycznych. Jednoczymy się w bólu z bliskimi, którzy dziś stoją w obliczu tych tragicznych wydarzeń. Jednocześnie wyrażamy potępienie dla sprawców tej tragedii i wszelkiego terroryzmu. Dziś, tu w Lublinie, tak jak powiedział Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna, wszyscy jesteśmy Francuzami.

Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

Piotr Kowalczyk, Przewodniczący Rady Miasta Lublin

 

Polacy wstrząśnięci zamachami w Paryżu. Znicze pod ambasadą Francji

Przeżył atak na klub Bataclan w Paryżu. Relacja uczestnika koncertu

Godz. 11:04

Depesza kondolencyjna Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do Prezydenta Republiki Francuskiej François Hollande’a:

Szanowny Panie Prezydencie,


W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym chciałbym przekazać na ręce Pana Prezydenta wyrazy najgłębszego współczucia rodzinom oraz bliskim ofiar ataków terrorystycznych w Paryżu.

Łączymy się w modlitwie ze wszystkimi, których dotknął ten bezprzykładny akt barbarzyństwa.

Zapewniam Pana, Panie Prezydencie, iż w tych ciężkich chwilach może Pan liczyć na wszelką pomoc ze strony polskich władz i całego polskiego Narodu. Jesteśmy sojusznikami Francji i stajemy dziś u Waszego boku.

Terroryści zaatakowali w samym sercu europejskiej cywilizacji – uderzyli w Paryż, miasto, które jest skarbnicą tej cywilizacji i jest tak drogie wielu Polakom.

Jestem przekonany, że terrorystom nie uda się złamać ducha Narodu Francuskiego.

Vive la France!

 

Z wyrazami głębokiego poważania i przyjaźni,

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Godz. 10:33

Według najnowszych informacji francuskiej prokuratury w zamachach terrorystycznych w Paryżu zginęło 128 osób. Około 200 jest rannych, w tym 99 w stanie krytyczynym.

MSW: zwiększyliśmy działania monitorujące przyloty i wyloty z kierunków potencjalnie zagrożonych

- W związku z atakami we Francji Ministerstwo Spraw Wewnętrznych monitoruje sytuację poprzez służby. Policja jest w stałym kontakcie ze swoim odpowiednikiem z Francji; Straż Graniczna jest w stałym kontakcie z CAT ABW, RCB i innymi służbami krajowymi. Weryfikujemy na bieżąco sytuację poprzez oficerów łącznikowych oraz centra współpracy na granicach. Zwiększyliśmy również działania monitorujące przyloty i wyloty z kierunków potencjalnie zagrożonych - informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSW.

Grzegorz Schetyna: "Dziś wszyscy jesteśmy Francuzami"

>>>

Co najmniej sześć zamachów przeprowadzili terroryści, którzy piątek wieczorem zaatakowali mieszkańców Paryża.

Ataki przeprowadzono w różnych miejscach, m.in. w pobliżu Stade de France i w sali koncertowej Bataclan. Do kolejnych ataków doszło w restauracjach oraz na ulicach X i XI dzielnicy Paryża.

W wyniku skoordynowanych akcji terrorystów zginęło co najmniej 120 osób, a 200 zostało rannych. Według francuskich mediów stan 80 rannych lekarze określają jako ciężki.

We Francji wprowadzono stan wyjątkowy. Prezydent Francois Hollande zdecydował o przywróceniu kontroli na granicach.

Jak dotąd nie ma informacji o tym, że wsród ofiar i rannych są Polacy.

Wzywamy Polaków przebywających w Paryżu i całej Francji do szczególnej ostrożności oraz ścisłego respektowania zaleceń miejscowych władz w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego. W chwili obecnej nie mamy informacji o tym, by wśród ofiar piątkowych zamachów byli obywatele polscy - napisał w oświadczeniu Marcin Wojciechowski, rzecznik prasowy polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak dodał rzecznik, Ambasada RP w Paryżu pozostaje w kontakcie z odpowiednimi władzami francuskimi. W sytuacjach nagłych wymagających interwencji lub pomocy konsularnej należy zwracać się do konsula dyżurnego w Paryżu: +33680580220.

Zobacz także:

Trzy eksplozje na stadionie Stade de France. Kibice w popłochu uciekali z trybun

Ataki w Paryżu. W klubie Bataclan zamachowcy zabili ok. 120 zakładników

Ataki terrorystyczne w Paryżu. Zginęło ok. 150 osób. ABW: nie ma zagrożenia w Polsce

Nic nie zapowiadało tragedii - mówi dziennikarka DDTVN Anna Kalczyńska, która w chwili zamachów w Paryżu była w jednej z restauracji w centrum francuskiej stolicy.

- Słyszeliśmy przejeżdżające obok karetki pogotowia i policję na sygnałach. Wydawało się, że to środki zabezpieczające mecz na Stade de France między Francją a Niemcami - relacjonuje dziennikarka. O tym, że doszło do tragedii w Paryżu, dowiedziała się od kelnera, który zaczął opuszczać rolety antywłamaniowe w lokalu. - Mówił, że to w celach bezpieczeństwa, bo doszło do strzelaniny niedaleko stąd - opowiada Anna Kalczyńska.

Wideo: TVN24/x-news

WIDEO

Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 listopada 2015 o 18:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przerażający film z ataku na klub Bataclan. Słychać strzały i dramatyczne krzyki https://www.youtube.com/watch?v=pN8ulRLHSvo
Rozwiń
Gość
Gość (14 listopada 2015 o 18:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z ostatniej chwili. Jak podaje niezalezna.pl Grecy w zamachowcu z syryjskim paszportem rozpoznali "uchodźcę", którego spisywali na wyspie Lesbos. No to przypuszczenia się potwierdziły.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!