poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraj Świat

Żydzi apelują o generalską nominację Jana Karskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 sierpnia 2014, 15:00

Odmowa pośmiertnej nominacji generalskiej dla Jana Karskiego zdążyła już napotkać reakcję najbardziej prestiżowej organizacji żydowskiej, Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL).

Dyrektor ADL, Abraham Foxman, syn wydawcy jednej z żydowskich gazet w przedwojennej Warszawie, podczas wojny ocalony przez swoją polska piastunkę, skierował list do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Czytamy w nim:
Drogi Panie Prezydencie,

Jako wielki admirator Jana Karskiego byłem wielce rad, kiedy Sejm uchwalił 2014 rok - Rokiem Jana Karskiego. Jestem także niezmiernie dumny z uhonorowania mnie prestiżową Nagrodą Orła Jana Karskiego. Z tych powodów jestem bardzo zainteresowany bieżącymi wydarzeniami dotyczącymi Jana Karskiego.

Rozumiem, że zwrócono się z prośba o pośmiertną promocję Karskiego do stopnia generała, ale minister obrony ma politykę nagradzania takimi promocjami tych, którzy zginęli w walce lub w służbie dla polskiej niepodległości i suwerenności.

Mam nadzieję, Panie Prezydencie, że zostanie znaleziona droga dla uczynienia wyjątku od tej polityki, bowiem Jan Karski walczył przez całe swoje życie za swoją ojczyznę i naród polski i postrzegany jest w całym świecie pośród największych synów Polski.

Dostrzegamy i doceniamy intensywne wysiłki i programy Ministerstwa Spraw Zagranicznych mające ukazywać życie Karskiego i jego osiągnięcia. Byłoby zgodne z estymą okazywaną przez rząd polski Karskiemu i odpowiednim honorem należnym jego pamięci, gdyby minister obrony dodał także do tego swoje uznanie dla wojskowej służby Karskiego w imieniu wszystkich Polaków.

Proszę przyjąć zapewnienie o moim najwyższym szacunku,
Abraham H. Foxman

Autor listu, który przyjaźnił się z Janem Karskim i szczerze go podziwiał, uzupełnił w rozmowie, że fakt nadania generalskiej rangi honorującej poświęcenie i walkę Polaka o ocalenie narodu żydowskiego byłby bez precedensu w skali międzynarodowej. Dlatego zwrócił się o to do prezydenta RP.
  Edytuj ten wpis
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 października 2015 o 17:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prezydent Komorowski pozostał nieugięty. Genarał się Karskiemu nie nalezy. Trzymał się tego do samego końca.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!