niedziela, 18 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Żydzi zaczynają świętować Paschę. Obama trafił na macę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 marca 2010, 21:50

W poniedziałek rozpoczęło się ośmiodniowe żydowskie święto Paschy zwane też m.in. Pesach i Passover, zaś po polsku Świętem Wyjścia czy Świętem Przaśników.

Święto to jest uznawane powszechnie za najważniejsze pośród licznych celebracji judaistycznego kalendarza liturgicznego. Upamiętnia ono wyprowadzenie przez Żydów z niewoli egipskiej przez Mojżesza. W Izraelu trwa siedem dni, a w diasporze - osiem.

Krajem, gdzie obchodzi je najprawdopodobniej najwięcej ludzi są Stany Zjednoczone. Zarówno ze względu na liczbę Żydów żyjących tu w zwartych społecznościach, jak też rodzinach mieszanych. Prezydent Bill Clinton wprowadził Paschę do oficjalnego kalendarza świąt Białego Domu. Świętował ją George W. Bush, a tradycję podtrzymuje Barack Obama.

Najbardziej uroczysty i znaczący jest pierwszy wieczór Paschy, którego kulminacją jest seder, tradycyjnie celebrowana kolacja. Pesach ma ścisły związek z tradycjami chrześcijańskimi. Ostatnia Wieczerza Jezusa i Apostołów była właśnie kolacją sederową.

Rygorystycznie przestrzeganym przykazaniem obowiązującym podczas Paschy jest zakaz nie tylko jedzenia, ale nawet posiadania w domu chleba na zakwasie (chamecu). Chamec musi zostać wyrzucony, albo ewentualnie sprzedany nie-Żydom. Na tej zasadzie właściciele żydowskich piekarni, sprzedają swoje biznesy na osiem dni nie-Żydom, po czym je odkupują wraz upływem Paschy.

Nie można też używać na co dzień stosowanych naczyń kuchennych i sztućców, bowiem są nasycone "chamecem”, a mogą być rytualnie oczyszczone tylko przez specjalne ukoszernianie.

W pierwszy i ostatni dzień Paschy zakazana jest wszelka praca.

Podczas sederu czytana jest Hagada, opowiadająca o wyjściu z Egiptu. Powszechnie oczekiwany jest moment, kiedy najmłodsze dziecko uczestniczące w kolacji zadaje cztery pytania dotyczące obrzędów paschalnych, a odpowiada na nie gospodarz uroczystości.

Trzy pierwsze dotyczą potraw sederowych. Pytający dzieciak dowiaduje się, że podczas kolacji jedynym pieczywem jest przaśna maca, dlatego, że uchodzący z Egiptu Żydzi nie mieli czasu na pieczenie chleba.

Po drugie, spożywa się gorzkie zioła (cykoria, chrzan, tymianek) na przypomnienie gorzkiego losu, jaki Żydzi cierpieli w niewoli. Po trzecie, warzywa (przede wszystkim symbolizująca życie pietruszka) zanurzane są dwukrotnie w słonej wodzie, co symbolizuje przejście od łez niewoli do nowego wolnego życia.

Ostatnim jest pytanie, dlaczego podczas sederu biesiadnicy wspierają się na poduszkach. W odpowiedzi dziecko słyszy, iż jest to symbol wolności. Można siedzieć wygodnie i przeżywać seder w komforcie zupełnie obcym niewoli. Następnie biesiadnicy odmawiają psalmy Hallelu.

Uzupełnieniem jadłospisu wieczerzy, prócz gorzkich ziół i postnej macy jest pieczony z kością udziec barani, na pamiątkę ofiary. Dziś podaje się także obowiązkowo rosół z kulkami z mąki macowej, rybę faszerowaną i nadziewanego kurczaka. Wznoszony jest toast czterema kielichami wina dla upamiętnienia czterech sposobów nazwania żydowskiego wyzwolenia. Wino z kielichów jest ulewane dziesięciokrotnie na pamiątkę plag egipskich. Jeden kielich napełnia się dla proroka Eliasza, który jest uroczyście zapraszany do środka i – jak wierzą Żydzi - bierze udział w kolacji.

Finalnym akcentem wieczerzy jest toast: Leszana haba b-Jiruszalaim. Następnego roku – w Jerozolimie! Życzenie, aby Żydzi mogli się spotkać się w swej historycznej i duchowej stolicy.

Tego też życzymy wszystkim Czytelnikom obchodzącym Paschę. Szlagierem tegorocznego jej święta w Ameryce jest - rozsyłany w formie życzeń świątecznych - umieszczony na macy wizerunek Baracka Obamy. Symbolika nie jest do końca czytelna. Niektórzy twierdzą, że może to być jakaś aluzja do ostatnich napięć politycznych na linii Waszyngton-Jerozolima. Zwłaszcza kontrowersji czy Żydzi mogą budować mieszkania w swojej stolicy oraz tego czy niezadowolenie z tego faktu Palestyńczków może się przekładać na sytuację Amerykanów w Iraku i Afganistanie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!