Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

29 marca 2010 r.
21:50
Edytuj ten wpis

Żydzi zaczynają świętować Paschę. Obama trafił na macę

0 0 A A

W poniedziałek rozpoczęło się ośmiodniowe żydowskie święto Paschy zwane też m.in. Pesach i Passover, zaś po polsku Świętem Wyjścia czy Świętem Przaśników.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Święto to jest uznawane powszechnie za najważniejsze pośród licznych celebracji judaistycznego kalendarza liturgicznego. Upamiętnia ono wyprowadzenie przez Żydów z niewoli egipskiej przez Mojżesza. W Izraelu trwa siedem dni, a w diasporze - osiem.

Krajem, gdzie obchodzi je najprawdopodobniej najwięcej ludzi są Stany Zjednoczone. Zarówno ze względu na liczbę Żydów żyjących tu w zwartych społecznościach, jak też rodzinach mieszanych. Prezydent Bill Clinton wprowadził Paschę do oficjalnego kalendarza świąt Białego Domu. Świętował ją George W. Bush, a tradycję podtrzymuje Barack Obama.

Najbardziej uroczysty i znaczący jest pierwszy wieczór Paschy, którego kulminacją jest seder, tradycyjnie celebrowana kolacja. Pesach ma ścisły związek z tradycjami chrześcijańskimi. Ostatnia Wieczerza Jezusa i Apostołów była właśnie kolacją sederową.

Rygorystycznie przestrzeganym przykazaniem obowiązującym podczas Paschy jest zakaz nie tylko jedzenia, ale nawet posiadania w domu chleba na zakwasie (chamecu). Chamec musi zostać wyrzucony, albo ewentualnie sprzedany nie-Żydom. Na tej zasadzie właściciele żydowskich piekarni, sprzedają swoje biznesy na osiem dni nie-Żydom, po czym je odkupują wraz upływem Paschy.

Nie można też używać na co dzień stosowanych naczyń kuchennych i sztućców, bowiem są nasycone "chamecem”, a mogą być rytualnie oczyszczone tylko przez specjalne ukoszernianie.

W pierwszy i ostatni dzień Paschy zakazana jest wszelka praca.

Podczas sederu czytana jest Hagada, opowiadająca o wyjściu z Egiptu. Powszechnie oczekiwany jest moment, kiedy najmłodsze dziecko uczestniczące w kolacji zadaje cztery pytania dotyczące obrzędów paschalnych, a odpowiada na nie gospodarz uroczystości.

Trzy pierwsze dotyczą potraw sederowych. Pytający dzieciak dowiaduje się, że podczas kolacji jedynym pieczywem jest przaśna maca, dlatego, że uchodzący z Egiptu Żydzi nie mieli czasu na pieczenie chleba.

Po drugie, spożywa się gorzkie zioła (cykoria, chrzan, tymianek) na przypomnienie gorzkiego losu, jaki Żydzi cierpieli w niewoli. Po trzecie, warzywa (przede wszystkim symbolizująca życie pietruszka) zanurzane są dwukrotnie w słonej wodzie, co symbolizuje przejście od łez niewoli do nowego wolnego życia.

Ostatnim jest pytanie, dlaczego podczas sederu biesiadnicy wspierają się na poduszkach. W odpowiedzi dziecko słyszy, iż jest to symbol wolności. Można siedzieć wygodnie i przeżywać seder w komforcie zupełnie obcym niewoli. Następnie biesiadnicy odmawiają psalmy Hallelu.

Uzupełnieniem jadłospisu wieczerzy, prócz gorzkich ziół i postnej macy jest pieczony z kością udziec barani, na pamiątkę ofiary. Dziś podaje się także obowiązkowo rosół z kulkami z mąki macowej, rybę faszerowaną i nadziewanego kurczaka. Wznoszony jest toast czterema kielichami wina dla upamiętnienia czterech sposobów nazwania żydowskiego wyzwolenia. Wino z kielichów jest ulewane dziesięciokrotnie na pamiątkę plag egipskich. Jeden kielich napełnia się dla proroka Eliasza, który jest uroczyście zapraszany do środka i – jak wierzą Żydzi - bierze udział w kolacji.

Finalnym akcentem wieczerzy jest toast: Leszana haba b-Jiruszalaim. Następnego roku – w Jerozolimie! Życzenie, aby Żydzi mogli się spotkać się w swej historycznej i duchowej stolicy.

Tego też życzymy wszystkim Czytelnikom obchodzącym Paschę. Szlagierem tegorocznego jej święta w Ameryce jest - rozsyłany w formie życzeń świątecznych - umieszczony na macy wizerunek Baracka Obamy. Symbolika nie jest do końca czytelna. Niektórzy twierdzą, że może to być jakaś aluzja do ostatnich napięć politycznych na linii Waszyngton-Jerozolima. Zwłaszcza kontrowersji czy Żydzi mogą budować mieszkania w swojej stolicy oraz tego czy niezadowolenie z tego faktu Palestyńczków może się przekładać na sytuację Amerykanów w Iraku i Afganistanie.

Pozostałe informacje

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę
10 maja 2024, 9:00

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę

Niezwykłe muzeum po raz ósmy wyruszy w trasę po Polsce. W maju i czerwcu – odwiedzi 10 miejscowości z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego. Początek w niedzielę (10 maja) w Końskowoli.

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Tym razem już bez współrządzenia z PiS. W powiecie bialskim niemal całą pulę najważniejszych funkcji zgarnął PSL. I nieprzerwanie starostą pozostanie Mariusz Filipiuk.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja 2024, 9:00

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 7-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem - "Biblioteka - miejsce na czasie". Z tej okazji WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń. Tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcia/Wideo
galeria

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga zaprezentowała dzisiaj kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8 obejmującego województwo lubelskie. Tak, jak już informowaliśmy przed tygodniem, listę otwierają posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni i Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz
WIDEO
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz

Radzyńscy policjanci w miniony weekend zatrzymali 5 kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h. Oprócz tego zatrzymali zawodowego kierowcę, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

We wtorek o godz. 15 w sali konferencyjnej puławskiego Ratusza, zgodnie z decyzją komisarza wyborczego, odbędzie się pierwsza sesja nowej kadencji rady miasta. Kto będzie sprawował władzę? Tego jeszcze nie wiemy. PiS potrzebuje zaledwie jednego głosu, a Koalicja Obywatelska - trzech.

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Tylko od stycznia do marca lubelscy celnicy wykryli kilkadziesiąt prób nielegalnego wwozu gotówki. Grozi za to wysoka grzywna

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policjanci z lubelskiej drogówki w ostatni weekend patrolowali lubelskie ulice. Efektem działań było wykrycie ponad 700 wykroczeń.

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Nowo wybrani radni Rady Miasta w Chełmie podczas pierwszej sesji, która odbyła się w poniedziałek nie zdecydowali o wyborze przewodniczącego, a także jego zastępców. Zajmą się tym dopiero na kolejnym posiedzeniu, które zaplanowane zostało na 17 maja.

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Policjanci z Chełma zatrzymali 52-letniego mężczyznę, który na jednym z osiedli strzelał w kierunku dzieci z wiatrówki. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego
Zdjęcia
galeria

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) liczy na szeroki konsensus w radzie. W tej kadencji z pewnością będzie to łatwiejsze, bo to jego ludzie zdobyli najwięcej mandatów. A w poniedziałek wybrali ze swojego grona przewodniczącego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium