Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

12 czerwca 2018 r.
19:31

Cena malin na skupie poniżej kosztów produkcji. Rolnicy rozkładają ręce

194 69 A A
O sytuacji plantatorów malin mówili podczas konferencji prasowej Sławomir Brzósek ze Związku Sadowników RP (pierwszy z lewej), starosta kraśnicki Andrzej Maj i plantatorzy malin - Małgorzata Dęga i Krzysztof Wiertel.
O sytuacji plantatorów malin mówili podczas konferencji prasowej Sławomir Brzósek ze Związku Sadowników RP (pierwszy z lewej), starosta kraśnicki Andrzej Maj i plantatorzy malin - Małgorzata Dęga i Krzysztof Wiertel. (fot. Maciej Kaczanowski)

Nie chcemy, aby maliny jednym razem kosztowały 11 zł/kg, a drugim, jak dziś, 2 zł/kg. Chcemy ustabilizowanych cen – apelowała w imieniu producentów Małgorzata Dęga z Bobów, która ma 4-hekatorową plantację tych owoców

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Rozmawiałem z rolnikami i mieli łzy w oczach – relacjonował dziennikarzom Andrzej Maj (PSL), starosta kraśnicki, który dzisiaj wspólnie z producentami malin ze swojego powiatu przedstawiał w siedzibie ludowców w Lublinie aktualną sytuację plantatorów. – Tak niska cena owoców może zakończyć się katastrofą nie tylko dla producentów malin, ale i gospodarki – przestrzegał Maj.

– Mam 7-hektarową plantację. Żyję tylko z malin, a mam na utrzymaniu żonę i trójkę dzieci – opowiada Krzysztof Wiertel z Majdanu Rodlińskiego (powiat lubelski). – Przez 4 lata współpracowałem z jedną z firm. W tym roku zaproponowali mi stawkę 2 zł/kg.

W granicach 2 zł/kg oscyluje też cena w punktach skupu. A to – jak podkreślają rolnicy – dużo poniżej kosztów.

– Cztery lata temu jako Związek Sadowników zwróciliśmy się do Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, który wyliczył nam cenę wyprodukowania kilograma malin. Było to 3,40 zł – zaznacza Sławomir Brzósek ze Związku. – A przecież wówczas ceny środków do produkcji czy paliw były na zupełnie innym poziomie. Inne były też koszty zatrudnienia pracowników z Ukrainy, bo tylko na nich możemy się oprzeć. Stawka 8 zł za godzinę ich pracy już dawno przeszła do historii. Za tyle nikt nie chce wyjść na pole.

Do tego dochodzą jeszcze inne problemy. – Np. ustawa o pracownikach sezonowych, która oznacza nowe procedury i koszty – mówi starosta kraśnicki i dodaje, że sytuację pogarsza likwidacja dopłat do malin.

Kolejny problem to cena za owoce, o której rolnicy dowiadują się w ostatniej chwili. Dlatego też apelują, aby umowy z odbiorcami były podpisywane wcześniej. – Tak jak w przypadku plantatorów tytoniu powinno to być w marcu albo w kwietniu – zaznacza Brzósek. – Tymczasem u nas umowa jest podpisywana z dnia na dzień. Nie ma ceny minimalnej, tylko cena dnia, a o niej dowiadujemy się, kiedy już przywieziemy owoce do punktu skupu.

Plantatorzy podkreślali też, że mają problem z pracownikami, bo Ukraińcy „wjeżdżający na paszporty biometryczne mają olbrzymi problem” z przekroczeniem granicy.

Informacji tej nie potwierdza jednak rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Absolutnie nie ma żadnych problemów z wjazdem obywateli Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Polski, aby tu legalnie pracować. Jeśli ktoś ma paszport biometryczny to wystarczy mu pozwolenie na pracę. Nie musi już jechać po wizę do ambasady – podkreśla por. SG Dariusz Sienicki. Dodaje, że Straż Graniczna co roku organizuje spotkania z przedsiębiorcami, podczas których wyjaśnia, w jaki sposób można legalnie zatrudnić obcokrajowców.

Komentarze 69

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Obserwator / dzisiaj o 17:08
Komentarz w punkt. Na zbiór całe rodziny z Lublina i Warszawy nawet przyjeżdżają ludzie, którzy pracują i nie żyją z rolnictwa. Nasadzili malin i truskawek, Ukraińcy im zbierają i sprzedają bez podaktu. Czysta gotówka do ręki. Człowiekowi za głupią paczkę dla dzieci na Mikołaja ZUS'y i podatki liczą a tu wszytko szara strefa. Powinno się wyeliminować tych wszystkich cwaniaczków - dopłaty i jakiekolwiek dyskucje tylko z prawdziwymi rolnikami, takimi jak ten który płakał.
Avatar
gość / 17 czerwca 2018 o 22:51
Chłopi, jak Wy sami się nie zorganizujecie w nową partię, tylko będziecie liczyć na Pawlaka, Kalinowskiego, Jurgiela oraz na tych szczyli nowych, co mają ciepłe posadki i duże pensje, co tylko na wsi się urodzili i z niej wyszli, to przepadniecie, bo tacy tylko  patrzą, aby się nachapać, a Was mają daleko w d. ! Przyjadą na dożynki, żeby się nachlać, uśmiechać fałszywie, zrobić zdjęcia i pojechać z powrotem pierdzieć w stołek i się gryźć między sobą o co lepsze ochłapy! Nie liczcie wcale na nich! To są fałszywce, naobiecują tylko, a nawet pojadą niby z interwencją, ale to jest g. warte, to tylko pozory. Na Waszych grzbietach się dorabiają, ale nic nie robią, tylko kasę biorą za nic. Gonić na wsi to towarzystwo siedzące na stołkach w takim Kraśniku, w gminach, w Lublinie i udających, że bronią Waszych interesów! Jabłka były kupowane na skupach po 0,20zł, a w dużych sklepach, ale też i warzywniakach prywatnych sprzedawali po 2,50 - 3,50, a teraz prawie po 3,85zł. Z warzywami to samo jest. Zakładajcie małe spółdzielnie i sklepy i sami handlujcie sprzedając po konkurencyjnych cenach, zakładajcie małe rodzinne przetwórnie. Nigdzie w sklepie nie można kupić np. kompotów śliwkowych, jabłkowych, gruszkowych, tylko te chemiczne świństwa. W dżemach jest 7 % owoców, guma arabska i inne świństwa, zagęszczona kolorowa woda. Fuj! I to kupują do stołówek i przedszkoli po ponad 4 zł. Trzeba zakładać własne przechowalnie, przetwórnie i samemu sprzedawać, a pośredników gonić i szczuć psami.
Chłopi, jak Wy sami się nie zorganizujecie w nową partię, tylko będziecie liczyć na Pawlaka, Kalinowskiego, Jurgiela oraz na tych szczyli nowych, co mają ciepłe posadki i duże pensje, co tylko na wsi się urodzili i z niej wyszli, to przepadniecie, bo tacy tylko  patrzą, aby się nachapać, a Was mają daleko w d. ! Przyjadą na dożynki, żeby się nachlać, uśmiechać fałszywie, zrobić zdjęcia i pojechać z powrotem pierdzieć w stołek i się gryźć między sobą o co lepsze ochłapy! Nie liczcie wcale na nich! To są fałszywce, naobiecują tylko, a nawet po... rozwiń
Avatar
swój chłop / 17 czerwca 2018 o 09:47
Arbuzy  to z zewnątrz zielone a w środku czerwone.Głosowali za podniesieniem wieku emerytalnego do 67 lat ,zabrali ludziom pieniądze z OFE 167 mld oni są dla stanowisk dostana posady i chłopa mają w d.pie.
Avatar
rolnik / 17 czerwca 2018 o 09:42
liczę na ZSL że pomogą!!!!
Avatar
Gość / 15 czerwca 2018 o 18:27
Nikt nikomu nie każe sadzic malin - kiedy wreszcie dotrze do pustych łbów, że im więcej ich sadzicie, tym na skupie będą one tańsze (bo jest ich bardzo dużo, a dodtkowo są sprowadzane zza granicy) ? I gdzie jest tak napisanie, że w dobie wolnego rynku zawsze musicie wyjśc na swoje ? PiS ma dokładać do waszych malin ? I tak macie, czego ludzie pracujący na etatach (lub prowadzacy działalność gospodarczą) nie mają: nie płacicie składki ZUS (tylko śmiesznie niski KRUS), a macie takie same świadczenia jak ci, co go płacą; nie płacicie podatku dochodowego, do waszej pracy wam jeszcze dopłacają (dotacje), macie zwroty za tankowanie ON ("paliwówki"), macie dodatkowego "bonusa" w stażu pracy (wystarczy złożyć papiery, że pomagało się rodzicom w gospodarstwie od 16 roku życia, dzięki czemu 36 latek może się juz pochwalić 20 - letnim stażem pracy !) - to mało ? Ludzie zasuwają w budżetówce niekiedy nawet i za minimalna płacę, i nie narzekają ....
Nikt nikomu nie każe sadzic malin - kiedy wreszcie dotrze do pustych łbów, że im więcej ich sadzicie, tym na skupie będą one tańsze (bo jest ich bardzo dużo, a dodtkowo są sprowadzane zza granicy) ? I gdzie jest tak napisanie, że w dobie wolnego rynku zawsze musicie wyjśc na swoje ? PiS ma dokładać do waszych malin ? I tak macie, czego ludzie pracujący na etatach (lub prowadzacy działalność gospodarczą) nie mają: nie płacicie składki ZUS (tylko śmiesznie niski KRUS), a macie takie same świadczenia jak ci, co go płacą; nie płacicie podatku do... rozwiń
Avatar
niestety / 15 czerwca 2018 o 14:03
Niestety teraz wszyscy ponosimy skutki braku rozwagi i pazerność tych , którzy skusili się na kilka groszy handlując sadzonkami nawet na ukrainę, a dziś psiocząc na cenę zrywają towar po 2zł. Pokolenie emeryckich rolników , pamietających kontyngenty i darmowe dostawy wykończy młodych, skłonnych nie zarobić nic ale nie oddać swego ciężko wypracowanego towaru za bezcen.
Avatar
dfgh / 15 czerwca 2018 o 08:26
Masz racj kolego "kraśniczan" pepkiem może i nie są ale jakimś narządem w organiźmie Państwa (może jelitem;-) są, jak każda dziedzina gospodarki. Jak boli Cie np. głowa czy trzustka to jak sie czujesz? Tak to w przyrodzie działa...
Avatar
Kraśniczan / 15 czerwca 2018 o 07:57
Nie ma co się tak podniecać tymi malinami jakby były pępkiem świata. Druga sprawa, to obrażanie poprzez wpisy tez niczego dobrego nie dają. To nie sprawa rządu po ile jest cena. Producent i skupujący, czyli zakład, między sobą powinny ustalić cenę. Gdzie są organizacje rolnicze ? Czas, że z 1ha malin cały rok się dobrze żyło rodzinie, minęły. Niestety plantatorzy nie rozumieją reguł wolnego rynku.
Avatar
małaplantatorka / 15 czerwca 2018 o 07:11
3 lata temu plantatorzy porzeczki wystosowali pismo do pana ministra i co??? ***s://***fresh-market.pl/owoce_i_warzywa/owoce/porzeczki/pismo_kspcp_do_pana_ministra_rolnictwa_i_rozwoju_wsi,p835642229na niewiele sie to zdało, zwyczajnie rządząc krajem mają naszą branże w ... poważaniu. prubujmy, pewnie u mnie maliny piekne wiszą na krzakach, aż żal patrzeć ale wiszą i tylko chodzimy pojeść z małżonkiem. pozdrawiam mróweczki które napdzają rynek "bo chociaż kosycek trza urwać"
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 23:42
Prezes KARGUL & Przyjaciele zapraszają z marszalkiem na wolne etaty na lotnisko Lublin oraz do Ochotniczych Straży Pozarowych. Tylko teraz promocja przed wyborami - worek siana i pól litra bimberku gratis.
Avatar
Obserwator / dzisiaj o 17:08
Komentarz w punkt. Na zbiór całe rodziny z Lublina i Warszawy nawet przyjeżdżają ludzie, którzy pracują i nie żyją z rolnictwa. Nasadzili malin i truskawek, Ukraińcy im zbierają i sprzedają bez podaktu. Czysta gotówka do ręki. Człowiekowi za głupią paczkę dla dzieci na Mikołaja ZUS'y i podatki liczą a tu wszytko szara strefa. Powinno się wyeliminować tych wszystkich cwaniaczków - dopłaty i jakiekolwiek dyskucje tylko z prawdziwymi rolnikami, takimi jak ten który płakał.
Avatar
gość / 17 czerwca 2018 o 22:51
Chłopi, jak Wy sami się nie zorganizujecie w nową partię, tylko będziecie liczyć na Pawlaka, Kalinowskiego, Jurgiela oraz na tych szczyli nowych, co mają ciepłe posadki i duże pensje, co tylko na wsi się urodzili i z niej wyszli, to przepadniecie, bo tacy tylko  patrzą, aby się nachapać, a Was mają daleko w d. ! Przyjadą na dożynki, żeby się nachlać, uśmiechać fałszywie, zrobić zdjęcia i pojechać z powrotem pierdzieć w stołek i się gryźć między sobą o co lepsze ochłapy! Nie liczcie wcale na nich! To są fałszywce, naobiecują tylko, a nawet pojadą niby z interwencją, ale to jest g. warte, to tylko pozory. Na Waszych grzbietach się dorabiają, ale nic nie robią, tylko kasę biorą za nic. Gonić na wsi to towarzystwo siedzące na stołkach w takim Kraśniku, w gminach, w Lublinie i udających, że bronią Waszych interesów! Jabłka były kupowane na skupach po 0,20zł, a w dużych sklepach, ale też i warzywniakach prywatnych sprzedawali po 2,50 - 3,50, a teraz prawie po 3,85zł. Z warzywami to samo jest. Zakładajcie małe spółdzielnie i sklepy i sami handlujcie sprzedając po konkurencyjnych cenach, zakładajcie małe rodzinne przetwórnie. Nigdzie w sklepie nie można kupić np. kompotów śliwkowych, jabłkowych, gruszkowych, tylko te chemiczne świństwa. W dżemach jest 7 % owoców, guma arabska i inne świństwa, zagęszczona kolorowa woda. Fuj! I to kupują do stołówek i przedszkoli po ponad 4 zł. Trzeba zakładać własne przechowalnie, przetwórnie i samemu sprzedawać, a pośredników gonić i szczuć psami.
Chłopi, jak Wy sami się nie zorganizujecie w nową partię, tylko będziecie liczyć na Pawlaka, Kalinowskiego, Jurgiela oraz na tych szczyli nowych, co mają ciepłe posadki i duże pensje, co tylko na wsi się urodzili i z niej wyszli, to przepadniecie, bo tacy tylko  patrzą, aby się nachapać, a Was mają daleko w d. ! Przyjadą na dożynki, żeby się nachlać, uśmiechać fałszywie, zrobić zdjęcia i pojechać z powrotem pierdzieć w stołek i się gryźć między sobą o co lepsze ochłapy! Nie liczcie wcale na nich! To są fałszywce, naobiecują tylko, a nawet po... rozwiń
Avatar
swój chłop / 17 czerwca 2018 o 09:47
Arbuzy  to z zewnątrz zielone a w środku czerwone.Głosowali za podniesieniem wieku emerytalnego do 67 lat ,zabrali ludziom pieniądze z OFE 167 mld oni są dla stanowisk dostana posady i chłopa mają w d.pie.
Avatar
rolnik / 17 czerwca 2018 o 09:42
liczę na ZSL że pomogą!!!!
Avatar
Gość / 15 czerwca 2018 o 18:27
Nikt nikomu nie każe sadzic malin - kiedy wreszcie dotrze do pustych łbów, że im więcej ich sadzicie, tym na skupie będą one tańsze (bo jest ich bardzo dużo, a dodtkowo są sprowadzane zza granicy) ? I gdzie jest tak napisanie, że w dobie wolnego rynku zawsze musicie wyjśc na swoje ? PiS ma dokładać do waszych malin ? I tak macie, czego ludzie pracujący na etatach (lub prowadzacy działalność gospodarczą) nie mają: nie płacicie składki ZUS (tylko śmiesznie niski KRUS), a macie takie same świadczenia jak ci, co go płacą; nie płacicie podatku dochodowego, do waszej pracy wam jeszcze dopłacają (dotacje), macie zwroty za tankowanie ON ("paliwówki"), macie dodatkowego "bonusa" w stażu pracy (wystarczy złożyć papiery, że pomagało się rodzicom w gospodarstwie od 16 roku życia, dzięki czemu 36 latek może się juz pochwalić 20 - letnim stażem pracy !) - to mało ? Ludzie zasuwają w budżetówce niekiedy nawet i za minimalna płacę, i nie narzekają ....
Nikt nikomu nie każe sadzic malin - kiedy wreszcie dotrze do pustych łbów, że im więcej ich sadzicie, tym na skupie będą one tańsze (bo jest ich bardzo dużo, a dodtkowo są sprowadzane zza granicy) ? I gdzie jest tak napisanie, że w dobie wolnego rynku zawsze musicie wyjśc na swoje ? PiS ma dokładać do waszych malin ? I tak macie, czego ludzie pracujący na etatach (lub prowadzacy działalność gospodarczą) nie mają: nie płacicie składki ZUS (tylko śmiesznie niski KRUS), a macie takie same świadczenia jak ci, co go płacą; nie płacicie podatku do... rozwiń
Avatar
niestety / 15 czerwca 2018 o 14:03
Niestety teraz wszyscy ponosimy skutki braku rozwagi i pazerność tych , którzy skusili się na kilka groszy handlując sadzonkami nawet na ukrainę, a dziś psiocząc na cenę zrywają towar po 2zł. Pokolenie emeryckich rolników , pamietających kontyngenty i darmowe dostawy wykończy młodych, skłonnych nie zarobić nic ale nie oddać swego ciężko wypracowanego towaru za bezcen.
Avatar
dfgh / 15 czerwca 2018 o 08:26
Masz racj kolego "kraśniczan" pepkiem może i nie są ale jakimś narządem w organiźmie Państwa (może jelitem;-) są, jak każda dziedzina gospodarki. Jak boli Cie np. głowa czy trzustka to jak sie czujesz? Tak to w przyrodzie działa...
Avatar
Kraśniczan / 15 czerwca 2018 o 07:57
Nie ma co się tak podniecać tymi malinami jakby były pępkiem świata. Druga sprawa, to obrażanie poprzez wpisy tez niczego dobrego nie dają. To nie sprawa rządu po ile jest cena. Producent i skupujący, czyli zakład, między sobą powinny ustalić cenę. Gdzie są organizacje rolnicze ? Czas, że z 1ha malin cały rok się dobrze żyło rodzinie, minęły. Niestety plantatorzy nie rozumieją reguł wolnego rynku.
Avatar
małaplantatorka / 15 czerwca 2018 o 07:11
3 lata temu plantatorzy porzeczki wystosowali pismo do pana ministra i co??? ***s://***fresh-market.pl/owoce_i_warzywa/owoce/porzeczki/pismo_kspcp_do_pana_ministra_rolnictwa_i_rozwoju_wsi,p835642229na niewiele sie to zdało, zwyczajnie rządząc krajem mają naszą branże w ... poważaniu. prubujmy, pewnie u mnie maliny piekne wiszą na krzakach, aż żal patrzeć ale wiszą i tylko chodzimy pojeść z małżonkiem. pozdrawiam mróweczki które napdzają rynek "bo chociaż kosycek trza urwać"
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 23:42
Prezes KARGUL & Przyjaciele zapraszają z marszalkiem na wolne etaty na lotnisko Lublin oraz do Ochotniczych Straży Pozarowych. Tylko teraz promocja przed wyborami - worek siana i pól litra bimberku gratis.
Zobacz wszystkie komentarze 69

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pociąg z kontenerem z Polski do Chin. Zamojski przewoźnik testuje nową trasę

Pociąg z kontenerem z Polski do Chin. Zamojski przewoźnik testuje nową trasę 1 0

Nową trasę do Chin testuje zamojski przewoźnik kolejowy, który na próbę wysłał kontener do Urumczi.

Dwaj pomocnicy wracają do Górnika

Dwaj pomocnicy wracają do Górnika 12 1

PIŁKARSKA II LIGA Michał Zuber i Krystian Wójcik podpisali umowy z Górnikiem Łęczna. Dla obu zawodników jest to powrót do zespołu, w którym niegdyś występowali

Spore zmiany przy ul. Orkana w Lublinie. Nowe osiedle w planach

Spore zmiany przy ul. Orkana w Lublinie. Nowe osiedle w planach 3 4

Budowę bloków mieszkalnych przy ul. Orkana umożliwić ma nowy plan zagospodarowania terenu, nad którym w czwartek głosować będzie Rada Miasta. Bloki miałyby stanąć obok ośrodka spa, na gruntach zarezerwowanych dotąd pod budowę szkoły.

Łęczna: Zła jakość z kamer miejskiego monitoringu, zastrzeżenia policji

Łęczna: Zła jakość z kamer miejskiego monitoringu, zastrzeżenia policji 1 0

Policja z Łęcznej ma zastrzeżenia do jakości obrazu z kilku kamer analogowych pracujących w ramach systemu monitoringu. Miasto obiecuje sukcesywną wymianę sprzętu starszego typu.

Trąba powietrzna w polskim mieście. Siała spustoszenie [wideo]
film

Trąba powietrzna w polskim mieście. Siała spustoszenie [wideo] 28 1

Trąba powietrzna pojawiła się w Płocku w poniedziałek po godz. 15.

Nie żyje przewodnik Ryszard Bałabuch

Nie żyje przewodnik Ryszard Bałabuch 7 1

W niedzielę zmarł miłośnik turystyki pieszej, znany przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Ryszard Bałabuch. Miał 72 lata. W lipcu odbędzie się marsz ku czci jego pamięci.

Żuk kontra Czarnek. Wojewoda opublikował uchwałę miasta, ale chce ją zaskarżyć

Żuk kontra Czarnek. Wojewoda opublikował uchwałę miasta, ale chce ją zaskarżyć 14 15

Wojewoda zdecydował, że nie unieważni majowej uchwały Rady Miasta Lublin zwiększającej pulę pieniędzy na dodatki motywacyjne dla nauczycieli. W poniedziałek po południu opublikował ją w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. Oznacza to, że po 14 dniach wejdzie ona w życie. W efekcie od 1 września nauczyciele będą mogli zarobić więcej.

MUNDIAL 2018. Urugwaj bezlitosny dla Rosji, Egipt przegrywa z Arabią Saudyjską

MUNDIAL 2018. Urugwaj bezlitosny dla Rosji, Egipt przegrywa z Arabią Saudyjską 0 0

Urugwaj pokonał Rosję 3:0 i zajął pierwsze miejsce w grupie A. Jednak porażka „Sbornej” nie musi martwić kibiców bo zespół Stanisława Czerczesowa również wywalczył awans do fazy pucharowej

Egzorcysta nowym przeorem klasztoru dominikanów

Egzorcysta nowym przeorem klasztoru dominikanów 3 5

Ojciec Krzysztof Modras jest nowym przeorem klasztoru ojców dominikanów w Lublinie. Dzisiaj prowincjał zatwierdził wybór wspólnoty klasztornej. Nowy przeor jest także egzorcystą archidiecezjalnym.

Lubelskie: IMGW ostrzega przed burzami z deszczem i silnym wiatrem

Lubelskie: IMGW ostrzega przed burzami z deszczem i silnym wiatrem 13 0

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed burzami z silnymi porywami wiatru i deszczem w woj. lubelskim

Kolejne pielęgniarki na zwolnieniach lekarskich. W SPSK4 odwołują planowe zabiegi

Kolejne pielęgniarki na zwolnieniach lekarskich. W SPSK4 odwołują planowe zabiegi 66 10

Praca jak na ostrym dyżurze i przełożone na inne terminy planowe zabiegi. W szpitalu klinicznym przy ul. Jaczewskiego w Lublinie ok. 40 procent pielęgniarek anestezjologicznych i instrumentariuszek od dzisiaj jest na zwolnieniu lekarskim. Podobna sytuacja jest też w innych szpitalach.

Budowlani Lublin – Ogniwo Sopot 16:34. Była walka, ale punktów brak

Budowlani Lublin – Ogniwo Sopot 16:34. Była walka, ale punktów brak 0 0

W zaległym spotkaniu Budowlani Lublin przegrali z Ogniwem Sopot 16:34

Poseł z Białej Podlaskiej rzecznikiem przedsiębiorców

Poseł z Białej Podlaskiej rzecznikiem przedsiębiorców 0 3

To już oficjalna wiadomość: Adam Abramowicz z Białej Podlaskiej został Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców i zrzekł się mandatu poselskiego oraz członkostwa w PiS. – Tego wymagało to stanowisko – mówi były już poseł

Be Active Tour. Ewa Chodakowska w Lublinie
30 czerwca 2018, 10:00

Be Active Tour. Ewa Chodakowska w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Już 30 czerwca w ramach trasy Be Active Tour do Lublina zawita znana propagatorka aktywnego stylu życia - Ewa Chodakowska. Gwiazda poprowadzi warsztaty na Arenie Lublin w godz. 10-17.30.

Agropokazy: Rolnicy bawili się w Końskowoli, zagrał Papa D. [zdjęcia]
galeria

Agropokazy: Rolnicy bawili się w Końskowoli, zagrał Papa D. [zdjęcia] 0 1

Były nowoczesne maszyny rolnicze, pokazy cięcia drzew, wystawy zwierząt hodowlanych, nagrody dla najlepszych rolników, a także dziesiątki kramów, wesołe miasteczko i koncerty zespołów muzycznych. Tegoroczne Agropokazy już za nami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.