wtorek, 16 stycznia 2018 r.

Kraśnik

Dofinansowanie do solarów. Kraśnik złożył protest i dostał więcej punktów

Dodano: 26 marca 2017, 07:52

Kraśnik walczy o ponad 3 mln zł dofinansowania do zakupu i montażu kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych
Kraśnik walczy o ponad 3 mln zł dofinansowania do zakupu i montażu kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych

Kraśnik walczy o dofinansowanie zakupu i montażu instalacji solarnych oraz ogniw fotowoltaicznych. Pierwotnie wniosek miasta przepadł z powodu niskiej punktacji. Urzędnicy złożyli protest i został on uznany. Nie oznacza to jednak, że pieniądze na zieloną energię miasto na pewno dostanie

Sprawą oceny projektu dotyczącego zielonej energii złożonego przez Urząd Miasta w Kraśniku zainteresowali się członkowie .Nowoczesnej. Paweł Kurek, przewodniczący kraśnickiego koła tej partii pisemnie prosił urzędników o wyjaśnienie powodów, które sprawiły, że projekt „Nowa energia dla Kraśnika II” znalazł się dopiero na 195 miejscu (na 251) i prawdopodobnie nie otrzyma dofinansowania. Rzeczywiście, na liście do dofinansowania Kraśnika nie było.

– Zgodnie z informacjami, jakie do nas docierają, nasuwa się pytanie, czy wniosek złożony przez miasto Kraśnik został przygotowany z zachowaniem należytego profesjonalizmu – docieka w złożonym piśmie Kurek.

A miasto odpowiada: – Ocena złożonego przez nas wniosku o dofinansowanie projektu „Nowa energia dla Kraśnika II” została przez nas zakwestionowana i w związku w tym złożony został protest – wyjaśnia Emilia Łukasik, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kraśniku. – Rozstrzygnięcie protestu jest dla nas pomyślne, gdyż został on uznany za zasadny i w związku z tym końcowa ocena punktowa wniosku wyniosła 97,5 pkt. na 100 możliwych. Czekamy na zaktualizowanie listy rankingowej konkursu (podobny rezultat dał protest Białej Podlaskiej – dop. red.).

Łukasik podkreśla jednocześnie, że aplikacja konkursowa została przez miasto przygotowana „rzetelnie i z zachowaniem wszelkich zasad profesjonalizmu”.

– W wyniku złożenia zapytania ofertowego opracowanie wniosku zostało powierzone firmie EKO-GEO CONSULTING, która ma bardzo duże doświadczenie w przygotowaniu podobnych dokumentów – podkreśla Łukasik. – Firma odpowiadała m.in. za bardzo dobrze oceniony wniosek „Nowa energia dla Kraśnika”, który otrzymał dofinansowanie z RPO Województwa Lubelskiego na lata 2007–2013. Niska punktacja obecnego projektu, uzyskana przez niego na początku, była spowodowana mylną oceną przez instytucję oceniającą. Uznanie protestu i przyznanie wnioskowi tak wysokiej punktacji potwierdza, że wniosek przygotowany był prawidłowo.

Po ponownej analizie miasto otrzymało dodatkowe punkty m.in. za serwis, który chce uruchomić.

– Ekspert powołany przez Zarząd Województwa Lubelskiego do zbadania zarzutów samorządu, w wyniku ponownej oceny przyznał miastu dodatkowe punkty – potwierdza Beata Górka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. – W opinii eksperta miasto prawidłowo wyliczyło we wniosku efektywność kosztową zdolności do wytwarzania dodatkowej energii odnawialnej.
Kraśnik otrzymał też punkt za uruchomienie serwisu internetowego. – Ostatecznie projekt „Nowa energia dla Kraśnika II” uzyskał 97,5 pkt., czyli o 10 pkt. więcej niż podczas pierwotnej oceny – dodaje Górka.

Nie oznacza to jednak, że Kraśnik dofinansowanie na pewno dostanie. – Kraśnicki projekt trafi na listę rankingową projektów, które oczekują na dotacje, z adnotacją, że jest to projekt oceniony ponownie w wyniku odwołania – wyjaśnia Górka. – Jego dofinansowanie będzie uzależnione od ostatecznego miejsca, które zajmie na tej liście, po rozstrzygnięciu wszystkich złożonych protestów w konkursie „Wsparcie wykorzystania OZE”.

Wyniki tego konkursu oprotestowały w sumie 83 samorządy. Kwota, która będzie do podziału po zakończeniu wszystkich procedur odwoławczych, łącznie z sądowymi, wyniesie 42,9 mln zł, czyli 10 proc. budżetu konkursu.

Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Użytkownik niezarejestrowany
(38) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 kwietnia 2017 o 20:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Marysieńka?!
Rozwiń
Gość
Gość (7 kwietnia 2017 o 10:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale co ma Katyń do samego zaskarżenia prowadzenia sledztwa przez ruskich, marnotrawienia pieniędzy z budzetu państawa na zagranicznych prawników i komisji dzłozonej z międzynarodowych fachowców powołanych przez PIS i sowicie opłaconych z państwowych środków? Przeciez nawet , gdybym sie myliła i Strasburg orzekł, ze jednak to śledztwo było źle prowadzone przez ruskich, nie będzie to żadnym dowodem, że to był zamach i to oni byli sprawcami tego zamachu.
Rozwiń
Gość
Gość (7 kwietnia 2017 o 07:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
?? Poczekajmy. O Katyniu też mówili przez kilkadziesiąt lat coś innego, niż było w rzeczywistości.
Rozwiń
Gość
Gość (6 kwietnia 2017 o 13:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to dzisiaj pojawił sie kolejny przykład okradania społeczeństwa przez PIS. Na prawnika z zagranicy wydadza mase pieniedzy a i tak przegraja z kretesem. A przeciez zaraz po wyborach powołali międzynarodowa komisję do zbadania katastrofy smoleńskiej. I jakos ucichło o niej. Widocznie nikt z nich swoim nazwiskiem nie chciał podpisac wymysłów maciarewicza i kaczora.
Rozwiń
Gość
Gość (5 kwietnia 2017 o 20:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja nie twierdzę, ze nie umykało, także nie musze myć oczu i wietrzyć czaszki. Ale jezeli się widzi marnotrrastwo i złodziejstwo swojego poprzednika , to samemu powinno sie byc bez skazy. I dla ciebie  korzystajacego z darmowych pińcsetek może to i najlepsza inwestycja, ale nie dla wszystkich, szczególnie,  jeśli przychodzi im ponosic koszty tego rozdawnictwa. A prawda jest taka, że wiele z tych rodzin ,  pobierających 500 na dzieci, gdyby poszło do pracy nigdzie by takich pieniędzy nie zarobiło. Poprzez 500 PiS buduje patologię, która z pokolenia na pokolenie nauczy sie zyc na koszt innych. Wiesz czego jeszcze uczy PiS swoimi przepisami, że najleplepiej w tym kraju żyć w wolnym zwiazku i miec dzieci z kim popadnie. A tym samym swoimi przepisami PiS okazuje pogadę dla zamężnej kobiety i jej dzieci . Tak jakjk z resztą tymi samymi przepisami promuje cwaniaków, krętaczy i kombinatorów, a dyskryminuje ludzi uczciwie pracujących i płacących podatki, pomimo, ze mogą być gorzej sytuowani od grupy, którą uprzywilewuje się. To jest to twoje najlepsze rozwiazanie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (38)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!