wtorek, 20 lutego 2018 r.

Kraśnik

Kolumbarium w Kraśniku? Nie ma zainteresowania

Dodano: 19 listopada 2016, 15:50
Autor: aa

Kolumbarium w Lublinie
Kolumbarium w Lublinie

Miejsce na kolumbarium na cmentarzu komunalnym jest przewidziane. Jednak na razie dużego zainteresowania pochówkami urnowymi nie ma.

Interpelację dotyczącą budowy kolumbarium na cmentarzu komunalnym w Kraśniku złożyła na ostatniej sesji Rady Miasta w Kraśniku radna Dorota Posyniak.

– W Polsce taka forma pochówku zaczyna być coraz bardziej popularna – podkreśla radna Posyniak. – Utrzymanie miejsca jest mniej kosztowne i korzystne dla mieszkańców.

W Kraśniku pochówki urnowe nie są jednak częste. – Coraz więcej miast boryka się z brakiem miejsc na tradycyjne pochówki na komunalnych cmentarzach, rozwiązuje ten problem budując kolumbaria – przyznaje Emilia Łukasik, p.o. rzecznik Urzędu Miasta w Kraśniku. – Do tej pory jednak miasto nie zdecydowało się na budowę ze względu na brak zainteresowania ze strony mieszkańców. Potrzeba budowy kolumbarium nie była dotąd zgłaszana, być może dlatego, że pochówki urnowe są u nas ciągle rzadkością.

Według danych Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Mieszkaniowego, które zarządza cmentarzem komunalnym w Kraśniku w 2015 r. było 147 pochówków, zaś od 1 stycznia do 31 października 2016 r. – 116 pochówków.
– W sumie na 263 pochówki 8 było pochówków urnowych – podaje Bożena Baran z Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Mieszkaniowego.

Więc póki co miasto budować kolumbarium nie planuje. Jednym z powodów są koszty. – Budowa takiego obiektu, zależnie od jego wielkości to kilkaset tysięcy złotych – dodaje Łukasik. – Wybudowane w 2015 roku kolumbarium w Chełmie kosztowało miasto 450 tys. zł. W związku z tak wysokimi kosztami budowy i utrzymania obiektu w należytym stanie nie zdecydowano się na podobną inwestycję w Kraśniku. Wobec tego nie ma planów budowy kolumbarium w najbliższym czasie.

Mimo to budowa kolumbarium na kraśnickim cmentarzu jest możliwa. – Jesteśmy przygotowani na to, że w sytuacji, gdy coraz więcej osób pracuje za granicą a w przypadku ich śmierci, rodziny chcą pochować zmarłego w ojczystym kraju, mogą pojawić się sugestie ze strony mieszkańców, że taki obiekt jest potrzebny – zaznacza Łukasik. – W planie cmentarza komunalnego zostało przewidziane miejsce przeznaczone na kolumbarium.

W Lublinie planowana jest budowa kolejnego kolumbarium, tym razem na cmentarzu parafialnym na Kalinowszczyźnie. Kolumbarium na stanąć też na cmentarzu w Świdniku.

Użytkownik niezarejestrowany
Jan 60 lat Kraśnik
Katolik
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 listopada 2016 o 13:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zainteresowanie jest i to duże. Na następnej sesji burmistrzunio dostanie petycję mieszkańców i zdziwi się ilością podpisów na listach poperających tą inicjatywę.
Rozwiń
Jan 60 lat Kraśnik
Jan 60 lat Kraśnik (20 listopada 2016 o 00:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ja nie dam się namówić na taka ciasna kryptę, jak tam wejść? człowieka będą pewnie łamali grabarze żeby się tam zmieścił
Rozwiń
Katolik
Katolik (19 listopada 2016 o 22:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciało Jezuus Chrystusa zostało złożone w grocie nie spalone. Jana Pawła II pochowali tradycyjnie. Wiara katolicka nie popiera spalania! Więc tylko ludzi innej wiary mogą ciała spalać jak żydów za II wojny św.
Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2016 o 17:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Kraśniku nie ma zainteresowania budową kolumbarium bo miasto Kraśnik jest opóźnione w stosunku do Lublina o jakieś 50 lat a wielu jego mieszkańców nie bardzo wie o co tu chodzi.
Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2016 o 16:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trudno się dziwić bo na Lipowej w Lublinie zarządca cmentarza chcąc nabić kabzę nie pozwala składać urn do istniejących grobowców więcej niż jedną tak jakby to była gabarytami trumna. Niech redakcja pociągnie ten temat i nęka klechę.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!