niedziela, 18 marca 2018 r.

Kraśnik

Kraśnik: Likwidują gimnazjum. Jaka przyszłość czeka nauczycieli?

Dodano: 25 stycznia 2017, 12:45

Magistrat zapewnia, że o zwolnieniach nauczycieli na razie nie ma mowy
Magistrat zapewnia, że o zwolnieniach nauczycieli na razie nie ma mowy

Nauczyciele z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Kraśniku boją się, że stracą pracę. Władze miasta nie planują szkoły podstawowej w wygaszanym gimnazjum. Nie chcą też łączyć szkół

Boimy się o swoją przyszłość. Ludzie nie śpią po nocach. Zastanawiają się co będzie z nami dalej – przyznają nauczyciele Publicznego Gimnazjum nr 1 w Kraśniku. – To jest najgorsza z możliwych koncepcji. Obecnie wygląda to tak, że nasz zakład pracy - gimnazjum może znaleźć się w stanie likwidacji. A to wiąże się ze zwolnieniami.

Urząd Miasta w Kraśniku uspokaja. – Wczoraj pan burmistrz podpisał projekt dostosowania sieci szkół w związku z reformą oświaty – mówi Emilia Łukasik, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kraśniku. – Rzeczywiście w przypadku Publicznego Gimnazjum nr 1 nie jest przewidziane przekształcenie w szkołę podstawową ani łączenie z żadną inną szkołą. W budynku będą uczyć się tylko gimnazjaliści.

Dlaczego? – Gdyby w miejsce wygaszanego gimnazjum miała powstać szkoła podstawowa wiązałoby się to ze zmianą obwodów szkolnych. Trzeba by było tworzyć je na nowo – wskazuje Łukasik. – A gdy obwody szkolne się nie zmieniają to zyskujemy na czasie. Do 2019 roku (wtedy gimnazjum ukończą ostatni uczniowie-red.) mamy czas, aby zaobserwować jak wygląda sytuacja demograficzna w Kraśniku, ilu rzeczywiście jest uczniów. Zdarza się bowiem tak, że dzieci są w mieście zameldowane, ale do naszych szkół nie uczęszczają. 

Póki co żadne decyzje co do przyszłości PG nr 1 nie zapadły. – Projekt nowej sieci szkół został skierowany do kuratorium oświaty. Opinia kuratora będzie dla nas wiążąca – dodaje Łukasik. – Może okazać się, że kurator na naszą propozycję się nie zgodzi.

Magistrat zapewnia, że o zwolnieniach nauczycieli na razie nie ma mowy. – Póki co żadne ruchu kadrowe nie są zaplanowane – mówi Łukasik.

W roku szkolnym 2017/2018 w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Kraśniku będzie się uczyć 317 uczniów, obecnie jest ich 459.

Dwie siedziby podstawówki

Podobnego rozwiązania obawiali się też pedagodzy w przypadku Publicznego Gimnazjum w Trzydniku Dużym (powiat kraśnicki). Dariusz Maciąg, zastępca wójta gminy Trzydnik Duży, rozwiewa te obawy.

– Pięć szkół 6-klasowych z mocy prawa stanie się 8-klasowymi i pozostają w tych samych budynkach z wyjątkiem jednej - Szkoły Podstawowej w Woli Trzydnickiej – tłumaczy zastępca wójta. – Ta szkoła będzie mieć dwie siedziby. W Woli Trzydnickiej chcemy aby uczyły się młodsze dzieci z klas 1-3 i przedszkolaki, zaś w Trzydniku Dużym (obecnie jest to gimnazjum-red.) zajęcia mieli by starsi uczniowie z klas 4-8. Szkoła w Trzydniku Dużym jest najlepiej wyposażoną placówką oświatową w naszej gminie i głupotą byłoby gdyby nie była wykorzystywana – dodaje.

Podobnie jak w przypadku Kraśnika, tak i w gminie Trzydnik Duży – projekt dostosowania sieci szkół do nowej ustawy będzie jeszcze opiniowany przez kuratorium oświaty.

Dziś Spotkanie u wojewody

Dzisiaj w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbędą się dwie tury spotkań (pierwsze rozpocznie się o godz. 9, drugie o godz. 12) poświęconych uchwałom jednostek samorządu terytorialnego ws. dostosowania sieci szkół do zmian wynikających z reformy edukacji. W spotkaniu informacyjnym wezmą udział m.in. samorządowcy – przedstawiciele gmin, powiatów i województwa. Będą w nim uczestniczyć także wojewoda i kurator oświaty.

Zobacz także:

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(79) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 lutego 2017 o 10:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy to prawda, że "trójka" ma być do likwidacji?
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2017 o 08:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szkoła Podstawowa NR 7 tak jak kiedyś ........I Gimnazjum było i 7 podstawówka
Rozwiń
Gość
Gość (1 lutego 2017 o 19:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do "nauczyciela": dobrze mówisz: znp nie ma nic do gadania,bo nic nie działał i nic nie gadał. Znp jest tylko po to, żeby załatwiać sobie, tzn. od lat tym samym swoim na wierchuszce, nietykalność. Pozostali frajerzy płacą składki i myślą, że kiedyś doczekają się ochrony:) Naiwni nie wiedzą, że ochroną objęte będą tylko te same, co dziś, osoby. Tylko te osoby. Nauczycielska S układa się ochoczo z każdym: PO, PiS, PSL, SLD...byleby się nachapać do sytości! No i co najważniejsze: chronią tych, którzy już dawno powinni być na emeryturze!
Rozwiń
Gość
Gość (1 lutego 2017 o 19:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Masz dzieci to masz problem? Jak PIS pozwalnia dobrych nauczycieli i zatrudni swoich?
Rozwiń
Gość
Gość (1 lutego 2017 o 16:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech będzie 7 jak kiedyś
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (79)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!