niedziela, 25 lutego 2018 r.

Kraśnik

Kraśnik: Miasto chce dołożyć do remontu kościoła

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 marca 2013, 17:35
Autor: aa

Dotację w wysokości 200 tys. zł chcą przekazać władze miasta parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej
Dotację w wysokości 200 tys. zł chcą przekazać władze miasta parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej

Dotację w wysokości 200 tys. zł chcą przekazać władze miasta parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kraśniku. Pieniądze mają pójść na dofinansowanie prac konserwatorskich w XV-wiecznym kościele. Ale najpierw muszą się zgodzić na to radni.

– Prace konserwatorskie są znacznie bardziej kosztowne niż standardowe remonty – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały w tej sprawie. – Dotacje z budżetu miasta pomagają właścicielom i użytkownikom zabytków na utrzymanie obiektów w dobrym stanie.

Jeśli radni się zgodzą, to dotacja zostanie udzielona na postawie umowy między burmistrzem miasta a proboszczem kraśnickiej parafii. Burmistrz zastrzega sobie prawo kontroli prawidłowego wydatkowania przekazanych pieniędzy.

Długi remont

2007 - Wymiana instalacji grzewczej w całym gmachu poklasztornym i rozpoczęcie prac przy elewacji zachodniej kościoła. Odnowiono też pomieszczenia w budynku gospodarczym i dawnej organistówki. 2008 - Prace remontowe przy ścianie frontowej kościoła. Były też prowadzone prace konserwatorskie przy dekoracji malarskiej zakrystii kościoła.

2009 - Prace przy elewacji południowej kościoła. Zakończono też rekonstrukcję szczytu w stylu gotyckim. Gruntowny remont pomieszczeń przeznaczonych je na nową kancelarię i archiwum.
2010-2013 - Kontynuacja remontu kościoła i małej architektury wokół budynku
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Andrzej
Gość
wiecej fontann
(69) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Andrzej
Andrzej (4 kwietnia 2014 o 19:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może ktoś więcej wie o cerkwi św. Jana Chrzciciela w Kraśniku przy obecnej ul. Urzędowskiej?
Bardzo proszę o informcję na: lublin.ikp@gmail.com
Cerkiew w Kraśniku znajdowała się mniej więcej tam, gdzie obecnie zjajduje się sklep "Aldik" w dz. Koszary. Tuż obok wybudowano koszary wojskowe, w których stacjonowali rosyjscy prawosławni żołnierze (a precyzyjniej: 9.Pułk Kozaków Dońskich, pod dowództwem gen. adiutanta grafa Orłowa - Denisowa). Cerkiew ta pełniła więc rolę "kościoła garnizonowego" dla wojsk carskich. Po przegranej II Bitwie pod Kraśnikiem (lipiec 1915 r.) wojska rosyjskie definitywnie opuściły Kraśnik, a cerkiew pozostała. W roku 1935 Kraśnik liczył sobie 12 923 mieszkańców, z czego tylko kilkanaście osób deklarowało wiarę prawosławną. Cerkiew niszczała, i z czasem ją rozebrano. Ciekawe, czy wiesz kiedy ? :)To zdanie wystawia ci niezłą cenzurkę. Po za tym - czy już słyszałeś, że nazwy narodowości piszemy z dużej litery ?

Rozwiń
Gość
Gość (12 czerwca 2013 o 18:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co??? Znowu? Przecież w zeszłym roku była przekazana dotacja (było to chyba 100 tyś). A teraz znowu dotacja i to 200 tyś?
Włodarczyk - na śmieciach chciałeś z ludzi zedrzeć tymi stawkami z kosmosu, potem krzyczysz że nie będzie inwestycji bo nie ma pieniędzy (bo trzeba będzie dokłądać do śmieci dlatego że radni uchwalili niższe stawki) a w efekcie zbywa Ci na dotacje na kościół?

Może byś lepiej dał dotacje na biedne dzieci (np, zasponsoruj w szkołach drugie śniadanie) a nie tylko w kościół pakować !!!
Kościoły to trzeba wszystkie zburzyć ,a nie jeszcze do nich dokładać !!!
Radni - w was nadzieja, że tego nie przegłosujecie.

Rozwiń
wiecej fontann
wiecej fontann (18 marca 2013 o 23:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a kiedy ukrainscy sasiedzi mordowali krasniczan? po co tu opowiadasz o cerkwi w krasniku? [url="http://www.cerkiew1938.pl/relacje_korowicki.html"]http://www.cerkiew19..._korowicki.html[/url]

Akcja rewindykacji cerkwi prawosławnych w II Rzeczypospolitej[color=#000000][font=sans-serif][size=3], prowadzona była przez kolejne rządy [/size][/font][/color][url="http://pl.wikipedia.org/wiki/II_Rzeczpospolita"]państwa polskiego[/url][color=#000000][font=sans-serif][size=3] w latach 1919–1939. Wyróżnia się kilka faz tej akcji w latach: 1919–1924, 1929–1934, 1937–1938.[/size][/font][/color]
[url="http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_rewindykacji_cerkwi_prawos%C5%82awnych_w_II_Rzeczypospolitej"]http://pl.wikipedia....zeczypospolitej[/url]

warszawka ma na rekach meczenska smierc zwyklych polakow ale o tym sie nie mowi i pomnikow pomordowanym nie stawia.
kosciol katolicki tez umoczony w krwi niewinnej.

ja rozumiem dorazna pomoc gdyby byl pozar, dach sie zawalil, okna wiatr wybil ale renowacja niech toczy systematycznym ale nie tak zachlannym rytmem.
politykom sie nie ufa bo prowincje podburza a sami przez rumunie do anglii uciekna.
Rozwiń
Średni Wacek
Średni Wacek (18 marca 2013 o 17:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='walczyc z zazdrosnikami' timestamp='1363605296' post='746607']
a kto niszczyl cerkwie przed wojna? kto bil kobiety broniace cerkwi przed slugami katolickiej warszawki? komunisci? [/quote]

Cerkiew w Kraśniku znajdowała się mniej więcej tam, gdzie obecnie zjajduje się sklep "Aldik" w dz. Koszary. Tuż obok wybudowano koszary wojskowe, w których stacjonowali rosyjscy prawosławni żołnierze (a precyzyjniej: 9.Pułk Kozaków Dońskich, pod dowództwem gen. adiutanta grafa Orłowa - Denisowa). Cerkiew ta pełniła więc rolę "kościoła garnizonowego" dla wojsk carskich. Po przegranej II Bitwie pod Kraśnikiem (lipiec 1915 r.) wojska rosyjskie definitywnie opuściły Kraśnik, a cerkiew pozostała. W roku 1935 Kraśnik liczył sobie 12 923 mieszkańców, z czego tylko kilkanaście osób deklarowało wiarę prawosławną. Cerkiew niszczała, i z czasem ją rozebrano. Ciekawe, czy wiesz kiedy ?

cale szczescie ,ze juz zdjecia byly robione. i zdziwko ,ze ukraincy polakow mordowali.


To zdanie wystawia ci niezłą cenzurkę. Po za tym - czy już słyszałeś, że nazwy narodowości piszemy z dużej litery ?
Rozwiń
Gość
Gość (18 marca 2013 o 13:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1363293896' post='745298']
Czy szanowni czytelnicy nie widzą, że to temat zastępczy? Bo cóż to jest 200tys? Tak was bulwersuje? A może tak porozmawiać o 7 lub 8 milionach? Ale one nie idą na kościół, tylko... no właśnie. Gdzie poszły? Tego nikt nie chce powiedzieć, bo to tak bardzo tajne, że wszyscy mieszkańcy mają zapłacić, choć wydawało kilku cwaniaczków.
Więc ja się pytam tych wszystkich, którym te 200 tys. przeszkadza: hojną ręką rozdajecie 7,5 miliona, tolerujecie skazanych z wyrokami na drogich, urzędowych posadach, nie przeszkadzało wam remontowanie synagog, kible po 100tys, gdy producent chciał tylko 40tys,..?. Ludzie! Propaganda mózgi do cna wam wyprała! Nie szukajcie wroga tu, gdzie go nie ma. Waszym wrogiem jest ten, co się do was czule uśmiecha i okrada! W Kraśniku i w Polsce pełno takich.
[/quote]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (69)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!