wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Kraśnik

Niepełnosprawni dostaną książki do domów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 maja 2008, 19:52
Autor: Fabian Plapis

Miejska Biblioteka Publiczna w Kraśniku chce dostarczać książki do domów osób, które same nie mogą po nie przyjść.

Właśnie ruszyła kampania informacyjna na ten temat.

- To doskonały pomysł - mówi pani Kazimiera, która od kilku lat porusza się na wózku inwalidzkim. Mieszka samotnie. - Trudno mi wyjść do biblioteki. A lubię poczytać dobry romans, czy kryminał.

Bibliotekarze szacują, że na terenie samego Kraśnika jest około 20 procent osób, które nie mogą z różnych względów same przyjść po książki. Jeszcze gorzej wygląda to w powiecie, na terenach wiejskich.

Żeby udostępnić zbiory, biblioteka postanowiła rozpropagować swoją akcję. Specjalnie przygotowane ulotki trafiły do szkół gimnazjalnych i średnich, domów pomocy społecznej, kościołów, przychodni zdrowia oraz stowarzyszeń.

- Mamy dwa podstawowe cele: pierwszy to dotrzeć do jak największej grupy osób, które nie mogą same do nas trafić. Drugi to uwrażliwić społeczeństwo - podkreśla Anna Zbytniewska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku.

Jej zdaniem, ludzie nie są otwarci na drugiego człowieka. - Jeżeli do akcji nie włączy się społeczność lokalna, to nasze działania przejdą bez echa. My sami nie możemy chodzić po domach i rozpytywać kto jest chory, niedołężny i potrzebuje, żeby przynieść mu książkę do domu.

Dlatego bibliotekarze liczą na takie informacje od sąsiadów i rodzin, bo to oni na co dzień żyją obok takich ludzi. - W szczególności zaś na wolontariuszy, którzy w przyszłości mogliby na stałe rozpocząć z nami współpracę - kończy Zbytniewska.

Idea spodobała się przedstawicielom organizacji pomocowych, działających w mieście. - Roznieśliśmy już ulotki, mamy kilka informacji zwrotnych od osób, które chętnie z tego skorzystają. Sam pomagając ludziom widzę, że jest dużo osób przykutych do łóżka, które nie mają dostępu do książek czy gazet - podkreśla Tadeusz Bartoś, członek Bractwa Księdza Stanisław Zielińskiego.

Wypełnij ulotkę

Osoby, które będą chciały skorzystać z usługi biblioteki, muszą na specjalnie przygotowanej ulotce podpisać zgodę na korzystanie z bibliotecznych usług domowych i wskazać w jakiej formie i przez kogo
mają być dostarczane książki lub gazety.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
sako
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

sako
sako (21 maja 2008 o 07:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Plapis trochę profesjonalizmu... nie pisze się inwalidom ale niepełnosprawnym !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!