niedziela, 25 lutego 2018 r.

Kraśnik

Okroili budżet obywatelski w Kraśniku. "Będzie więcej osób zawiedzionych niż zadowolonych"

Dodano: 25 września 2015, 13:29

Po 50 tys. zł dla każdej z pięciu dzielnic Kraśnika – tyle pieniędzy przeznaczy miasto na realizację projektów z budżetu obywatelskiego w 2016 roku. Mimo, że niektórzy radni podkreślali, że środki są zbyt skromne, to ostatecznie rada poparła projekt burmistrza.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Budżet obywatelski w przedstawionej formie to są małe pieniądze, a duże koszty – argumentował na wczorajszej sesji radny Tadeusz Członka. Radził też burmistrzowi „aby nie szedł tą drogą” – Czy powstanie coś nowego? Nie. Skończy się tym, że będzie więcej osób zawiedzionych niż zadowolonych – przewidywał.

Będzie to druga edycja budżetu obywatelskiego. W porównaniu z pierwszą, której pomysłodawcą było Stowarzyszenie Rozwój i Bezpieczeństwo, środków na projekty mieszkańców będzie o wiele mniej. W pierwszej edycji do dyspozycji było aż 2 mln zł.

Teraz budżet obywatelski będzie skromniejszy – 250 tys. zł, po 50 tysięcy zł na pięć dzielnic miasta. Wczoraj autopoprawką burmistrz dodał kolejną piątą dzielnicę – kolejową. Prosili o to mieszkańcy tej części miasta.

Projekty, które będą mogli zgłaszać mieszkańcy mogą dotyczyć m.in. modernizacji, budowy i wyposażenia placów zabaw, terenów sportowych i rekreacyjnych, urządzaniu zieleni miejskiej, parków i skwerów czy też budowy, utwardzaniu i remontów nawierzchni ulic.

Z 13 zwycięskich projektów pierwszej edycji budżetu obywatelskiego zrealizowano jedynie dwa. Udało się przebudować Park im. Jana Pawła II i ul. Sikorskiego.

Według radnego Piotra Iwana, To „zły sygnał wysłany do społeczeństwa”. Radny przypuszcza też, że z tego powodu frekwencja nie będzie duża. – Poza tym to są śmieszne pieniądze – podkreślał radny. – Równie dobrze ten budżet obywatelski możemy nazwać budżetem na place zabaw.

– Budżet nie był wykonany, bo były przyjęte wirtualne pieniądze – denerwował się Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika. – Dochody 2 mln złotych ze sprzedaży działek były nierealne. Nie jestem cudotwórcą. Nie stworzę tych pieniędzy.

Podczas wczorajszej sesji rada głosowała dwa wnioski radnych. Agnieszka Lenart proponowała, aby wprowadzić zapis, że głosowanie w danej dzielnicy będzie ważne jeśli weźmie w nim udział 10 procent mieszkańców. Z kolei radny Hubert Trukan wnioskował aby zwiększyć kwotę w poszczególnych dzielnicach do 70 tys. zł. Ostatecznie większość radnych nie poparła tych propozycji.

Budżetu obywatelski 2016 w Kraśniku - harmonogram

• do 31 października – spotkania informacyjne z mieszkańcami

• listopad – zgłaszanie projektów do budżetu obywatelskiego

• 1-15 grudnia – weryfikacja zgłoszonych projektów

• 16 grudnia-17 stycznia 2016 r. – publikacja listy projektów

• 18-22 stycznia – głosowanie w wyznaczonych lokalach

• 25- 29 stycznia – podanie do publicznej wiadomości projektów do realizacji

krasniczek
Gość
Gość
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

krasniczek
krasniczek (7 października 2015 o 09:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jeszcze jednego BO nie zrealizowali, a już kolejny ogłaszają. Na co niby ma starczyć 50 tys. zł w dzielnicy?

Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2015 o 10:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kraśniczynowi to już i tak niewiele pomoże chyba że ktoś za te pieniądze zrobi MEGA SZMATEKS ALBO MEGA APTEKE bo tutaj to nic innego nie powstaje i chyba wszyscy juz wyjechali...
Rozwiń
Gość
Gość (28 września 2015 o 13:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/ranking-money-pl-oto-najbardziej-zadluzeni,131,0,1824131.html może poseł Stawiarski coś dołoży?!?!?
Rozwiń
Gość
Gość (26 września 2015 o 14:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Budżet Obywatelski to zasadzka. Wymyślony przez PO, "pchnięty" do miast po to, żeby komisje, w których w większości są funkcjonariusze PO (tak jest w większości miast w Polsce), przepychały pomysły, które są im na rękę. To jest typowa propaganda polityczna. Jeśli nie, to pytanie: od czego mamy radnych, którzy przecież są najbliżej mieszkańców? Jeśli tak, to po co nam radni? Przypominam: radni co miesiąc dostają nieopodatkowaną dietę w wysokości większej niż niejedna pensja oraz "piastują" różne, ciepłe stołeczki dodatkowo płatne. 

Rozwiń
Gość
Gość (26 września 2015 o 09:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Budżet obywatelski to pomysł Platformy Obywatelskiej, która chce, żeby wszystko w tym kraju kojarzyło sie z tą "jedynie słuszną" partią. I tyle samo ma z obywatelami. To wielka ściema. Najpierw niech obywatele radni opodatkują swoje diety, to wtedy tego budżetu będzie o wiele więcej. 

Czego to ja się dowiaduję?! To w Kraśniku PO dyktuje co ma burmistrz i PiS robić!!!

Do czego to doszło? Włodarczyk wykonuje "jedynie słuszne" partyjne dyrektywy Platformy.

Stawiarski widać nie ma już tu nic do powiedzenia.  :lol:  :lol:  :lol: 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!