Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

10 lutego 2018 r.
10:44

Pomnik smoleński w Kraśniku. Rzeźba prezydenta powstaje w Krakowie

Autor: Zdjęcie autora (aa)
103 84 A A
Projekt pomnika smoleńskiego w Kraśniku.
Projekt pomnika smoleńskiego w Kraśniku.

Inicjatorzy budowy pomnika smoleńskiego w Kraśniku złożyli właśnie wniosek o pozwolenie na budowę. Monument z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na skrzyżowaniu ul. Słowackiego i Balladyny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– 8 lutego do Starostwa Powiatowego wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę Pomnika Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Został złożony przez lubelską Fundację „Ruch Solidarności Rodzin”, bowiem kraśnicki społeczny komitet budowy nie mógł formalnie z takim wnioskiem wystąpić – mówi Daniel Niedziałek, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Kraśniku.

Pomnik ma zostać ustawiony na miejskiej działce, w pobliżu kościoła, na skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Balladyny w Kraśniku. Pomnik będzie się składać z odlewu nieregularnej bryły, która ma kojarzyć się ze szczątkami rozbitego tupolewa. Na bryle ma zostać umieszczona granitowa tablica z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Na pomniku znajdzie się też godło państwowe. Będzie też krzyż. Kolejnym elementem pomnika będzie ustawiony obok odlew postaci prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

– Zgodnie z przepisami prawa budowlanego mamy maksymalnie 65 dni na rozpatrzenie wniosku – informuje rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Kraśniku. – Udzielenie pozwolenia będzie zależało od zgodności z przepisami prawa i z planem zagospodarowaniem przestrzennego. Są to jedyne kryteria, które możemy wziąć pod uwagę, chociaż zdajemy sobie sprawę jak wielkie emocje budzi ta inicjatywa. Docierają do nas liczne, krytyczne głosy dotyczące pomnika i proponowanej lokalizacji. Szkoda, że nie wzięto pod uwagę głosu opinii publicznej i nie przeprowadzono w tym celu ankiety wśród mieszkańców. Pomysł postawienia pomnika, zwłaszcza w tym miejscu, budzi wśród kraśniczan kontrowersje i wyraźnie podzielił lokalną społeczność. Jednak nas, jako organ administracji, do oceny wniosku obligują przepisy prawa.

Nie wiadomo kiedy pomnik miałby zostać odsłonięty. Nie ma jeszcze żadnej wstępnej daty.

– Nie mamy wyznaczonego jeszcze żadnego terminu odsłonięcia Pomnika Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Kraśniku – mówi Jan Albiniak, przewodniczący Rady Miasta w Kraśniku i przedstawiciel Fundacji „Ruch Solidarności Rodzin” w Lublinie, która złożyła wniosek o pozwolenie na budowę monumentu. – Nie ma żadnej presji czasowej ani żadnych zobowiązań, które mielibyśmy spełnić, jeżeli chodzi o dotrzymanie terminu budowy.

Prace nad kraśnickim pomnikiem smoleńskim już się rozpoczęły. – Autorem pomnika jest Andrzej Krawczak. Ten pochodzący z Kraśnika artysta pracuje w Krakowie – dodaje Jan Albiniak. – W tym mieście powstaje też pomnik.

W tym miejscu ma stanąć pomnik smoleński w Kraśniku.
W tym miejscu ma stanąć pomnik smoleński w Kraśniku. (fot. Starostwo Powiatowe w Kraśniku)

Komentarze 84

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
PO, SLD, PSL, N / 10 lutego 2018 o 12:15
+1
PIS będzie ścigany za łamanie konstytucji i prawa w Polsce jak komuniści. Trybunał stanu dla władz i najniższe emerytury dla aktywnych działaczy. Już trwa odliczanie do wyborów. Zostało im pół roku.
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 12:07
+1
Przecież to jest teren spółdzielni mieszkaniowej metalowiec. Dlaczego prezes Pan Iwan się na to godzi.?
Avatar
Gość / 22 lutego 2018 o 18:24
Nie, mówię o tobie, co nawet podpisuje się jako miasto. Załosny jesteś.
Avatar
Gość / 22 lutego 2018 o 15:21
Jarki tak mają.
Avatar
kraśnik / 22 lutego 2018 o 15:04
No właśnie, piszesz o Jarosławie?
Avatar
Gość / 22 lutego 2018 o 13:59
Megalomania w czystej postaci. Jeden frustrat uważa się za wszystkich :):):)
Avatar
kraśnik / 22 lutego 2018 o 13:39
To będzie pożegnalny pomnik PIS w Kraśniku. Większość ludzi ma już ich dość. Zastraszanie już nie zadziała. Na pewno przez  4 lata grono przeciwników powiększyło się o więcej niż 17 osób, o ile wygrali wybory w 2014  roku. Trzeba ich tylko pilnować w komisjach, bo są w stanie zrobić każde świństwo by zostać u władzy i dalej brać ogromne pensje  i nagrody....zgroza!!!
Avatar
alik / 22 lutego 2018 o 12:30
undefined napisał:
wyrażnie widziałam  ,że teren skweru  był przygotowywany przez pracowników spółdzielni   -to jak to  zta własnością miasta?
Teren skweru jest spółdzielni, ale kawałeczek bliżej świateł ma jeszcze miasto. Malutka działeczka otoczona w zasadzie właśnie terenem spółdzielni. I na tym kawałeczku będzie pomnik.
Avatar
Gość / 22 lutego 2018 o 08:43
Kamień, bęc! Biegiem!!!!!!Dla ciebie nie ma już ratunku.
Avatar
Gość / 21 lutego 2018 o 09:11
A tak w ogóle, to cnotliwy Lech miał ze swoją żoną ślub kościelny? Ze zdjęć wynikało, że zaprzestali jedynie na cywilnym. Co tu się dziwic, tatuś zagorzały komuch był, przyjaciel Jaroszewicza, to i synowie pewnie nosili legitymacje partyjne. Bez niej dobrej pracy sie nie dostawało i to zaraz po studiach. Lech z  zoną córci tez nie umieli wychować i wpić jej najwazniejższych wartosci moralnych, skoro potrafiła przymusić faceta do ślubu wmawiajac mu ojcostwo swojej córki.
Avatar
Gość / 22 lutego 2018 o 18:24
Nie, mówię o tobie, co nawet podpisuje się jako miasto. Załosny jesteś.
Avatar
Gość / 22 lutego 2018 o 15:21
Jarki tak mają.
Avatar
kraśnik / 22 lutego 2018 o 15:04
No właśnie, piszesz o Jarosławie?
Avatar
Gość / 22 lutego 2018 o 13:59
Megalomania w czystej postaci. Jeden frustrat uważa się za wszystkich :):):)
Avatar
kraśnik / 22 lutego 2018 o 13:39
To będzie pożegnalny pomnik PIS w Kraśniku. Większość ludzi ma już ich dość. Zastraszanie już nie zadziała. Na pewno przez  4 lata grono przeciwników powiększyło się o więcej niż 17 osób, o ile wygrali wybory w 2014  roku. Trzeba ich tylko pilnować w komisjach, bo są w stanie zrobić każde świństwo by zostać u władzy i dalej brać ogromne pensje  i nagrody....zgroza!!!
Avatar
alik / 22 lutego 2018 o 12:30
undefined napisał:
wyrażnie widziałam  ,że teren skweru  był przygotowywany przez pracowników spółdzielni   -to jak to  zta własnością miasta?
Teren skweru jest spółdzielni, ale kawałeczek bliżej świateł ma jeszcze miasto. Malutka działeczka otoczona w zasadzie właśnie terenem spółdzielni. I na tym kawałeczku będzie pomnik.
Avatar
Gość / 22 lutego 2018 o 08:43
Kamień, bęc! Biegiem!!!!!!Dla ciebie nie ma już ratunku.
Avatar
Gość / 21 lutego 2018 o 09:11
A tak w ogóle, to cnotliwy Lech miał ze swoją żoną ślub kościelny? Ze zdjęć wynikało, że zaprzestali jedynie na cywilnym. Co tu się dziwic, tatuś zagorzały komuch był, przyjaciel Jaroszewicza, to i synowie pewnie nosili legitymacje partyjne. Bez niej dobrej pracy sie nie dostawało i to zaraz po studiach. Lech z  zoną córci tez nie umieli wychować i wpić jej najwazniejższych wartosci moralnych, skoro potrafiła przymusić faceta do ślubu wmawiajac mu ojcostwo swojej córki.
Avatar
Gość / 20 lutego 2018 o 20:26
Panu Albiniakowi sympatia z PiS uszkodziła komórki mózgowe odpowiadające za logiczne myślenie... A tak naprawdę myślę iż łysy poseł zlecił kraśnickim radym zbudować pomnik by podlizać się przez tyłek Kaczyńskiemu.
Avatar
Gość / 20 lutego 2018 o 16:03
Kamień, bęc, szczęśliwa twoja rodzina :) Biegusiem!
Zobacz wszystkie komentarze 84

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Liga Mistrzów dla Realu Madryt!

Liga Mistrzów dla Realu Madryt! 0 1

W rozegranym w Kijowie finale najważniejszych europejskich rozgrywek „Królewscy” pokonali Liverpool 3:1. Bohaterem spotkania okazał się Gareth Bale, który zdobył dwa gole, a antybohaterem– bramkarz ekipy z Wysp Brytyjskich – Loris Karius

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor 7 1

Motor przedłużył swoje nadzieje na awans do II ligi dzięki sobotniej wygranej z Chełmianką (2:0). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 2

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 12

Kolejki cudów nie było. Wisła powalczyła w Radomiu, ale urwała gospodarzom tylko jeden punkt po remisie 2:2. Znicz Pruszków i MKS Kluczbork wygrały swoje mecze. A to oznacza, że puławianie muszą przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Właśnie zaliczyli drugi spadek z rzędu i w następnym sezonie zagrają w III lidze

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 5 8

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 40 7

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 235 52

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo) 3 16

Motor pokonał w sobotę Chełmiankę 2:0 i przedłużył nadzieje na awans do II ligi. Swój mecz wygrała jednak także Resovia i podopieczni trenera Piotra Zasady ciągle tracą do rywali cztery punkty.

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 61 64

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 6

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 22 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 2

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 19 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!