niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Kraśnik

Samorządy chcą pozbyć się szkół rolniczych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 marca 2008, 16:28
Autor: FABIAN PLAPIS

Zarząd Powiatu janowskiego chce przekazać Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szkołę Rolniczą w Potoczku.

Radni powiatu już w styczniu zdecydowali o likwidacji czterech szkół, których ministerstwo przejąć nie może. Nad podobnym rozwiązaniem zastanawiają się teraz w powiecie kraśnickim.

Pomysł przejęcia szkół rolniczych od samorządów do ministerstwa zaczął wdrażać były wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper. Kilkadziesiąt samorządów przekazało szkoły rolnicze widząc w tym dla siebie oszczędności. W naszym regionie z tej możliwości skorzystało wówczas sześć szkół rolniczych. W Janowie Lubelskim i Kraśniku samorządy bały się przekazać szkoły. Sądziły, że same lepiej będą mogły prowadzić placówki. Po dwóch latach część samorządów wraca do pomysłu i teraz już chce przekazać szkoły do ministerstwa.

- Na razie jesteśmy na etapie rozmów z ministerstwem. Chodzi o to, żeby nasza szkoła była nowoczesna, dobrze wyposażona z wykwalifikowaną kadrą nauczycielską. A to jest możliwe jedynie w przypadku finansowania jej z budżetu ministerstwa. Szkoła mogłaby kształcić nie tylko młodzież powiatu janowskiego, ale i ościennych - podkreśla Zenon Sydor, starosta janowski.

W związku z zamiarem przekazania ZSR w Potoczku rozpoczęto już reorganizację, która zakłada likwidację Liceum Ogólnokształcącego, Liceum Profilowanego, Technikum Ekonomicznego oraz Technikum Ochrony Środowiska, które wchodzą w skład zespołu. Do szkół tych i tak nie było ostatnio chętnych. Placówki muszą być zlikwidowane do końca sierpnia 2008 roku.

Do Technikum Rolniczego, Technikum Żywienia i Agrobiznesu oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej o specjalnościach rolniczych uczęszcza dziś około 300 uczniów. Jednak mimo dużej pomocy finansowej w ostatnich latach, zdaniem radnych, konieczne jest większe dofinansowanie tych placówek. Na remont budynków i poprawę infrastruktury potrzebne są wielomilionowe nakłady. W kasie powiatu nie ma takich pieniędzy. Stąd pomysł przekazania szkoły do ministerstwa.

Nad podobnym rozwiązaniem zastanawiają się w powiecie kraśnickim.

- Nie podjęliśmy jeszcze żadnej konkretnej decyzji, ale rozważamy taką możliwość - wyjaśnia Jerzy Podgórski, sekretarz Starostwa Powiatowego w Kraśniku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Anarchista. Kolonista
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Anarchista. Kolonista
Anarchista. Kolonista (15 marca 2008 o 21:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Macie 1000 % rację, a w.g. Wałęsy nawet i wiecej, coś ok 320 % racji. . Tak dalej trzymać. Polska musi być w anarchii, bo tylko to umiecie robić. Praca organiczna to nie dla Was. Wy możecie co najwyżej zmywać u Żydów w Ameryce , Zachodniej Europie, lub już niedługo w bogatej Rosji. Tak trzymać. A pensje administracji samorządowej trzeba koniecznie podnieść o co najmniej 200 %. Toć to ubodzy krewni chłopów okolicznych i biedoty przymiejskiej.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!