sobota, 20 stycznia 2018 r.

Kraśnik

Via Carpatia nabiera kształtów. Wiadomo, kiedy pojedziemy nowym odcinkiem S19


– Skierowaliśmy już do realizacji przebieg Via Carpatii na obszarze całego kraju – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa
– Skierowaliśmy już do realizacji przebieg Via Carpatii na obszarze całego kraju – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa

Wiosną 2021 roku kierowcy mają pojechać nowym odcinkiem S19 od obwodnicy Kraśnika do węzła Lasy Janowskie. Cztery lata później ma być gotowy już cały odcinek przyszłej Via Carpatii

W poniedziałek w Kraśniku podpisano umowę z wykonawcami na realizacje trzech odcinków przyszłej Via Carpatii, czyli drogi ekspresowej S19. Chodzi o 33 km ekspresówki – począwszy od obwodnicy Kraśnika aż do węzła Lasy Janowskie.

– To około 1/20 całego szlaku Via Carpatia, bo zaledwie 33 km. Cały szlak liczy ok. 750 km na terenie Polski – mówił Krzysztof Kondraciuk, dyrektor generalny GDDKiA. – Sądzę, że w 2025 roku ten szlak będzie już gotowy.

– Ta inwestycja powoli staje się faktem – podkreślał Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa. – Skierowaliśmy już do realizacji przebieg Via Carpatii na obszarze całego kraju.

Sukcesywnie są ogłaszane przetargi i takie wydarzenia jak dzisiejsze będą miały miejsce coraz częściej. Ta droga jest oczekiwana nie tylko przez mieszkańców Kraśnika, mieszkańców Lubelszczyzny, nie tylko mieszkańców Podlasia czy Podkarpacia. Ta droga jest drogą życia dla kolejnych państw, przez które mam nadzieję, będzie ona przebiegała. I będzie zrealizowana. A jest już zrealizowana na Słowacji i na Węgrzech.

Trzy odcinki S19 od obwodnicy Kraśnika do węzła Lasy Janowskie będą gotowe wiosną 2021 roku.
– Mam nadzieję, że w związku z tą inwestycją Kraśnik i Janów Lubelski dostaną nową szansę – mówił pochodzący z Kraśnika Jarosław Stawiarski, wiceminister sportu i turystyki. – Bo nie sztuką jest zrobić specjalne strefy ekonomiczne. Nie sztuką jest zachęcać inwestorów. Jeśli nie ma porządnego dojazdu, to nie ma szans na rozwój.

– Dobrze, że w końcu ktoś dostrzegł nasze miasto – dodał Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika.
Droga S19 przebiegająca przez województwo lubelskie liczy ok. 200 km. – Obecnie mamy wykonane kompleksowo 20 km. 180 km mamy wykonać. Rozpoczynamy to m.in. tymi umowami – dodał Stanisław Schodziński, dyrektor oddziału GDDKiA w Lublinie.

A co z północnym odcinkiem S19 w kierunku Lubartowa i dalej? – Już ogłosiliśmy koncepcję (programową – red.) S19 na północ od Lublina przez Lubartów do województwa mazowieckiego. Niebawem będą rozstrzygnięcia. To samo dotyczy też trzech odcinków, które łączą Lublin z Kraśnikiem – zapewnił dyr. Krzysztof Kondraciuk.

odcinki Do Budowy
* Odcinek 1 – liczy ok. 18 km. Od końca obwodnicy Kraśnika do początku obwodnicy Janowa Lubelskiego, węzły – Szastarka, Modliborzyce. Zrealizuje to konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe

* Odcinek 2 – liczący ok. 7 km, obwodnica Janowa Lubelskiego, węzły – Janów Lubelski Północ, Janów Lubelski Południe. Ten odcinek zaprojektuje i zbuduje firma Mota-Engil Central Europe

* Odcinek 3 – o długości ok. 8 km. Od końca obwodnicy Janowa Lubelskiego do węzła Lasy Janowskie, węzeł Lasy Janowskie. Ten odcinek zaprojektuje i zbuduje konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe.

 

Przebieg trasy S19 od końca obwodnicy Kraśnika do węzła Lasy Janowskie. Będzie mieć dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu, docelowo z możliwością dobudowania trzeciego pasa „na zewnątrz”
Przebieg trasy S19 od końca obwodnicy Kraśnika do węzła Lasy Janowskie. Będzie mieć dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu, docelowo z możliwością dobudowania trzeciego pasa „na zewnątrz”
Czytaj więcej o: inwestycje drogi
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Pod Pi$
(35) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 listopada 2017 o 21:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co z odcinkiem Lublin-Kraśnik? Trasa miała przebiegać przez tereny położone koło stacji kolejowej w Kraśniku a następnie w kierunku na słodków i dalej na Janów. Mam tam (okolice stacji kolejowej kraśnik-słodków) działkę na której chciałem się budować ale przez planowaną trasę nikt nie pozwoli na budowę a nawet jakby to trasa prawdopodobnie będzie tuż za płotem. Nie wiadomo co robić. Czekać na wykup i kupić coś innego czy budować a potem wąchać spaliny? Czasem jak patrze na rejon rynku, ulicę lubelską w Kraśniku z jej dziurami , bajzel koło jednostki wojskowej to już lepiej by było zamówić DET-a (DET-spych dla niewtajemniczonych) i niech równa to wszystko z ziemią. A potem las posadzić.
Rozwiń
Gość
Gość (6 listopada 2017 o 13:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego podpisali umowę Urzędzie Miasta Kraśnik chociaż przez teren miasta nie przebiega nawet jeden metr tej inwestycji. Po prostu HAMSTWO nie zaprosili wójtów gmin przez które przebiega nie Mówiąc o staroście. POLITYCZNA ŻENADA a " niby jest współpraca ze strony miast........SZKODA
Rozwiń
Pod Pi$
Pod Pi$ (2 listopada 2017 o 23:58) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
8 lat ojro komuchy blokowali polskie inwestycje np. viacarpatie, ale nareszcie Polacy maja prawdziwy rzad,  a nie ch d i kamieni kupe
 "W 2016 na autostrady i ekspresówki zawarto mniej umów - 19 o łącznej długości 233,6 km, a w 2015 czyli za PO/PSL - 49 umów o długości 709 km. PiS niemal całkowicie wygasił nieźle pracujący system budowy i nie chodzi o samo podpisywanie umów ale i o przygotowywanie nowych inwestycji - to trwa zwykle kilka lat."
Rozwiń
Gość
Gość (2 listopada 2017 o 00:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak naprawdę Polska straci na tej drodze. Zyska głównie Litwa. Zamiast przez polskie porty towar pójdzie przez Kłajpedę.
Rozwiń
Czyngiz-Chan bo bym ich rżnął
Czyngiz-Chan bo bym ich rżnął (31 października 2017 o 18:06) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Spoko rodacy,dobrze,że budują i w miare tanio co nie znaczy że gorzej niż zegarek-nowak.Te dupki z PO budowali "autostrady" a la Gierkówka bez 3-go pasa.Co to ma byc? I to na  osi W-Z gdzie ruch jest olbrzymi.Tusku i jego ekipa,to banda głupków.Co do tych poczekamy zobaczymy.Jakimi byli fachowcami ,podsumował Sienkiewicz.Pojedzcie też S-ką z W-wy do Krakowa.To tak było realizowane jak budowa mostu do nikad i bez rzeki.Niech ich diabli wezma najlepiej na wieki wieków..
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (35)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!