czwartek, 22 lutego 2018 r.

Łęczna

Enea i Bogdanka razem. UOKiK zgodził się na przejęcie

Autor: pp

UOKiK wydał zgodę na przejęcie Bogdanki przez koncern Enea. W ten sposób powstanie jedno z największych przedsiębiorstw paliwowo-eneregetycznych w Polsce.

– Brak jest rynków wspólnych dla uczestników koncentracji. Enea działa przede wszystkim na rynku wytwarzania, dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej, zaś Bogdanka – wprowadzania do obrotu węgla kamiennego energetycznego – stwierdza Urzęd Ochrony Konsumentów i Konkurencji.

Urząd zbadał powiązania pomiędzy przedsiębiorcami. Bogdanka jest głównym dostawcą węgla kamiennego dla Enei, która z kolei jest kluczowym odbiorcą przejmowanej spółki. Udział Bogdanki w rynku wprowadzania do obrotu węgla kamiennego, który ma charakter europejski, kształtuje się poniżej 5 proc. Również udział Enei w europejskim rynku zakupu węgla kamiennego energetycznego wynosi poniżej 5 proc.

– Wejście najlepszego polskiego przedsiębiorstwa górniczego do nowoczesnej grupy paliwowo-energetycznej wzmocni bezpieczeństwo energetyczne państwa i zwiększy naszą konkurencyjność – podkreśla Krzysztofa Zamasza, prezes Enei. –Serdecznie witamy kopalnię Bogdanka w Enei!
Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Już po nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Bogdanki 15 października, na którym nie zagłosowano nad zmianą statutu, Enea była pewna przejęcia Bogdanki. Właściciele akcji kopalni zadeklarowali chęć sprzedania grupie energetycznej ponad 64,57 proc. akcji LWB. Ostatnim warunkiem, aby przejecie się udało, była wczorajsza zgoda prezesa UOKiK. Za akcję Bogdanki Enea płaci 67,39 zł.

 

Czytaj więcej o: Łęczna bogdanka kopalnia UOKIK
ruszt
kołomyja
kameleon
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ruszt
ruszt (26 października 2015 o 09:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No to was zrobili ;-) Zaraz będziecie inwestować w śląskie kopalnie z przymusu. Tak wam było źle na prywatnym to teraz zobaczycie jak może być gorzej.

pożyjom-uwidim czy polski węgiel ,czy z importu?

Rozwiń
kołomyja
kołomyja (26 października 2015 o 08:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No to was zrobili ;-) Zaraz będziecie inwestować w śląskie kopalnie z przymusu. Tak wam było źle na prywatnym to teraz zobaczycie jak może być gorzej.

pożyjom uwidim-czy węgiel będzie potrzebny czy wystarczy import.

Rozwiń
kameleon
kameleon (22 października 2015 o 19:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No to teraz ENEA powinna się wziąć za zarząd ,a przedewszystkim za tego gnoja p. SZ.Podczas strajku przed zarządem budynku  na transparentach związkowych widniało jego nazwisko.Wyjątkowy i bezczelny drań najdelikatniej mówiąc.

Ten'' sz ''to osobnik z jaszczurczymi oczami strasznie świdrującymi.

Rozwiń
Gość
Gość (22 października 2015 o 19:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kochani górnicy z Bogdanki. Już ktoś was robi w jajo. Po co Enei KHW skoro przejęła za pół darmo Was? Nie cieszcie się za szybko z tego połączenia, bo tu jeszcze mogą być kłopoty i to duże.
Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2015 o 08:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
klon, pewnie się weźmie i dostaniecie jakiegoś jumpera w typie Kurelli (reguła BMW), który doprowadzi spółkę na polityczne dno nędzy i rozpaczy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!