sobota, 24 marca 2018 r.

Łęczna

Górnicy w strachu. Chcą bronić Bogdanki przed przejęciem przez NWR

  Edytuj ten wpis

Akcje Bogdanki poszybowały dziś w górę. Wszystko po tym, jak europejski potentat węglowy ogłosił, że chce kupić lubelską spółkę. W obawie o swoje interesy pracownicy kopalni zamierzają zgromadzić tyle akcji, by mieć wpływ na jej dalsze losy.

– Ta wiadomość spadła na nas jak grom z jasnego nieba. Co czeka pracowników, jeśli spółka przejdzie w obce ręce? – martwi się Czesław Brzyski, z-ca przewodniczącego "Solidarności” w Bogdance.

- Jak trzeba będzie zrobimy strajk - mówi Bogusław Szmuc, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Bogdance. - Nie pozwolimy na przejęcie Bogdanki.

O tym, że spółka New World Resources (należąca do Zdenka Bakali, jednego z najbogatszych Czechów) chce wykupić wszystkie akcje Bogdanki spółka poinformowała we wtorek. Za jedną akcję Czesi zaproponowali 100,75 zł (przy kursie na giełdzie 89 zł). Tymczasem dziś akcje Bogdanki poszybowały w górę. Za jedną można było dostać 107 zł.

– Zaczyna się gra spekulacyjna – komentuje Robert Wolanin, dyrektor Domu Maklerskiego IDM SA w Lublinie. – Jedni sprzedają, bo już sporo na tym zarabiają, inni kupują, bo są przekonani, że w najbliższych dniach zarobią jeszcze więcej.

Ale powody do radości mają tylko ci, którzy zarobili wczoraj na rekordowym kursie. Natomiast pracownicy Bogdanki z wielką obawą patrzą na plany czeskiego inwestora. – Boimy się o przyszłość – mówi jeden z górników. – Obcy właściciel przyjdzie, żeby zarobić jak najmniejszym kosztem.

NWR nie ukrywa, że chce wchłonąć Bogdankę, wycofać ją z giełdy, a jej siedzibę przenieść poza Polskę. Żeby plany się powiodły czeski koncern musi zgromadzić 90 proc. kapitału.

Najwięcej, bo 39 proc. akcji jest w rękach Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE kupiły w marcu akcje Bogdanki od Skarbu Państwa po 70 zł). To do nich będzie należał decydujący głos.

– Czy OFE się skuszą? To bardzo prawdopodobne, gdyż zarobiłyby ok. 200 mln zł – ocenia Wolanin. – Choć z drugiej strony inwestycja w Bogdankę w dłuższej perspektywie może okazać się znacznie bardziej opłacalna.

I tak właśnie zareagowała dziś Aviva OFE, która ma najwięcej akcji ze wszystkich funduszy (14,7 proc.).
– Nasza ocena wartości akcji Bogdanki jest znacząco wyższa od propozycji NWR. Akcje firmy są bardzo dobrą inwestycję długoterminową – ocenia Paweł Klimkowski, zarządzający portfelem akcji w Aviva OFE.

10 proc. akcji mają też górnicy. I zamierzają zrobić z nich użytek. – Chcemy zgromadzić pełnomocnictwa od pracowników posiadających akcje, by mieć przynajmniej 5 proc. głosów. To pozwoli nam zachować wpływ na to, co dalej będzie działo z zakładem – mówi Brzyski.

Górnicy nie mogą pozbyć się swoich akcji do grudnia 2011 r. Jednak wielu już to zrobiło na czarnym rynku, sprzedając prawo do akcji. Ilu z grupy prawie 4 tys. osób zrezygnowało z papierów?

– Tego nie wiemy, ale część górników skusiła się na tę propozycję – przyznaje Brzyski. – Nie mieli świadomości, że ułatwiają tym przejęcie naszej kopalni. Apelujemy do pozostałych, by tego nie robili.

W 2009 roku Bogdanka zarobiła na czysto 192 mln zł. Od wynagrodzeń (średnia górnicza pensja to ponad 6 tys. zł brutto) i zysku płaci milionowe podatki, których znacząca część zostaje na Lubelszczyźnie. Jest sponsorem Górnika Łęczna i KMŻ Lublin. Na kulturę i sport wydaje rocznie 8–10 mln zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mariusz
mariusz
jack
(40) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mariusz
mariusz (29 października 2010 o 22:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kolego co ty chcesz od górników najpierw naucz się pisać bo nie pracuję żeby taki jak ty baton tak pisał czep się pracy[code][size="6"][font="Arial Black"][/font][/size][/code]
Rozwiń
mariusz
mariusz (29 października 2010 o 22:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='baton' timestamp='1286386697' post='357717']
nie trzeba było wyprzedawać się z akcji. A górniki jak tylko dostali te akcje to czym prędzej je wydawali pokupili se lanosy albo sztolcwageny a teraz płaczą.
[/quote]
Rozwiń
jack
jack (10 października 2010 o 09:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Górnicy modlą się do św. BARBARY o opiekę na szychcie i nad rodzinami w domu,yaro biega ze zniczami i pochodniami bo odcięła mu się pępowina,zachowajcie zdrowy rozsądek.
Rozwiń
WOLNY
WOLNY (10 października 2010 o 09:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='jam' date='07 październik 2010 - 20:38 ' timestamp='1286476698' post='358286']
hieniek, a czy twój rząd pisowski cos zrobił, a sld zrobiło, wszyscy mają w du*** lubelszczyzne b o mamy takich p osłow
CYTOWANY WYŻEJ RZĄD CHCIAŁ KONSOLIDACJI Z ENEĄ.PRZYPOMNIJCIE SOBIE JAK BYLIŚCIE NA MANIFESTACJI W LUBLINIE ABY POKAZAĆ,ILU JEST LUDZI CO TWORZĄ NAJLEPSZY ZAJŁAD GÓRNICZY W EUROPIE ,BYŁO TO W 2006R.OBECNIE GÓRNICY WINNI POKAZAĆ SWOJĄ JEDNOŚĆ BO NA ŚLĄSKU SPÓŁKI WĘGLOWE SPRZEDAJĄ CZESKI WĘGIEL.MAMONA PRZYSŁANIA RACJONALNOŚĆ.PATRZCIE WSZYSTKIM NA RĘCE W/G PRZYSŁOWIA "DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH".
Rozwiń
jam
jam (7 października 2010 o 20:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='henryk' date='07 październik 2010 - 14:49 ' timestamp='1286455755' post='358133']
Czy ten rzad
[/quote]
hieniek, a czy twój rząd pisowski cos zrobił, a sld zrobiło, wszyscy mają w du*** lubelszczyzne b o mamy takich p osłow
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (40)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!