sobota, 20 stycznia 2018 r.

Łęczna

Kolejne 50 lat fedrowania. Bogdanka sięga po złoże „Ostrów”

Dodano: 17 lipca 2017, 20:36
Autor: p.p.

Tak wygląda węgiel z odwiertów poszukiwawczych na polu „Ostrów”
Tak wygląda węgiel z odwiertów poszukiwawczych na polu „Ostrów” (fot. LW Bogdanka)

Lubelski Węgiel Bogdanka złożył do ministra środowiska wniosek o udzielenie koncesji na wydobycie węgla kamiennego ze złoża „Ostrów”. A to oznacza kolejnych 50 lat fedrowania.

Po uzyskaniu dostępu do złoża „Ostrów”, zasoby kopalni wzrosną o ok. z ok. 227 mln ton obecnie, do ok. 446 mln ton. A to przy wydobyciu węgla na poziomie około 9 mln ton rocznie, oznacza przedłużenie żywotności kopalni o ok. 50 lat, czyli do 2067 roku.

– Górnictwo węgla kamiennego to branża, w której zarządzanie wymaga dalekowzroczności i planowania z wieloletnim wyprzedzeniem. Dlatego już dziś składamy wniosek o udzielenie koncesji na wydobycie ze złoża „Ostrów”. Zwiększenie bazy naszych zasobów ma na celu zabezpieczenie rozwoju kopalni i stabilnego zaplecza surowcowego dla Grupy Enea (ta spółka Skarbu Państwa jest większościowym udziałowcem LW Bogdanka – red.). To z kolei oznacza zapewnienie stabilności zatrudnienia dla kolejnych pokoleń górników, a także wsparcie Bogdanki dla rozwoju społeczności lokalnych i Lubelszczyzny w perspektywie kolejnych kilkudziesięciu lat – mówi Krzysztof Szlaga, prezes zarządu LW Bogdanka.

Eksploatacja złoża „Ostrów” może być rozpoczęta w oparciu o obecną infrastrukturę i bez konieczności budowy nowych szybów. Po 2025 roku w polu „Ludwin” planowane jest udostępnienie złoża i budowa niezbędnych obiektów i infrastruktury technicznej. Łączne wstępnie szacowane nakłady inwestycyjne wynoszą 1,2-1,3 mld zł.

LW Bogdanka spodziewa się pozyskania koncesji wydobywczej na złoże Ostrów jeszcze w tym roku. Jednocześnie LW nadal interesuje się złożami K-6 i K-7 (sporne z australijską spółką Prairie Mining – przyp. red.) oraz Orzechów, jako potencjalne dalsze obszary eksploatacji.

Czytaj więcej o: bogdanka
Prawdziwy Ptriota
spąg
Chełmianin N
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Prawdziwy Ptriota
Prawdziwy Ptriota (23 lipca 2017 o 09:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A najbardziej wartościowe złoża K-6,K-7,K-3 dla Australijczyków? I dalej wysprzedajemy Srebra Rodowe???????
Rozwiń
spąg
spąg (18 lipca 2017 o 21:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Enea to wyzysk, i przykład niezdrowej "kultury" korporacyjnej. Jestem pewien, że Australijczycy prezentują o poziom wyższa kulturę korporacyjno biznesową, oraz odpowiedzialnośc społeczną, niż Poznaniacy z Enea.
 No Taras.
Rozwiń
Chełmianin N
Chełmianin N (18 lipca 2017 o 12:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NA MAPIE NIE MA!!! Prezes zarządu LW Bogdana Pan Krzysztof Szlaga, niech zajrzy do mapy, gdyż mądrość tego wymaga i niech wskaże, gdzie ta Lubelszczyzna się znajduje, na mapie jej nie ma, a Pan Szlaga, historię tuszuje, albo znaczenia synonimu - Pan Prezes nie pojmuje! Szanowny Panie Szlaga, doucz się historii i geografi, żebyś w następnych wywiadach, nie popełniał gafy, a więc jak myśleć umiesz, to uczonych zrozumiesz! Morał!!! Poczytaj, to się dowiesz, czy prawdę znasz, a jak się na zgadzasz, to udowodnij iż wiedzę masz! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII  Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. >>>> KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW  pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję:  " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski. > Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska. > WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
Rozwiń
Gość
Gość (18 lipca 2017 o 00:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Enea to wyzysk, i przykład niezdrowej "kultury" korporacyjnej. Jestem pewien, że Australijczycy prezentują o poziom wyższa kulturę korporacyjno biznesową, oraz odpowiedzialnośc społeczną, niż Poznaniacy z Enea.
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2017 o 22:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ten Jarek i ten PiS! to że w tym roku nieurodzaj to przez tego z Żoliborza?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!