niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Łęczna

Łęczna już wie, na co ma wydać pieniądze. Lista inwestycji

Dodano: 28 grudnia 2017, 21:23
Autor: Paweł Puzio

Przy Rynku II będą rosnąć nowe mieszkania, wypięknieć ma park Podzamcze, a w planie jest też budowa kładki dla pieszych nad ul. Lubelską. Takie inwestycje znalazły się w uchwalonym w czwartek budżecie Łęcznej na przyszły rok. Miasto nie uniknie nowego długu.

Dług weźmie się stąd, że miasto więcej wyda, niż zarobi. Dochody mają wynieść ponad 79 mln, a wydatki 84 mln złotych.

– Deficyt w wysokości 4,9 mln zł zostanie pokryty z kredytu – mówi Leszek Włodarski, zastępca burmistrza Łęcznej. Taki plan poparła w czwartek Rada Miejska. Za budżetem głosowało 20 radnych, żaden nie był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Spośród planowanych inwestycji wyróżniają się cztery. Jedna z nich to budowa kamienicy w Rynku II. W dwupiętrowym budynku będzie 12 mieszkań komunalnych.

– Na parterze ulokuje się świetlica, w której będą mogli się spotykać np. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Budynek będzie wyposażony w nowoczesne instalacje fotowoltaiczne i solarne, by zminimalizować koszt użytkowania – dodaje Włodarski. Prace mają potrwać dwa lata i będą kosztować 4 mln zł. Na przyszły rok w miejskiej kasie zarezerwowana jest połowa tej kwoty.

Nowym pomysłem jest budowa kładki pieszo-rowerowej nad ul. Lubelską. Połączy ona Stare Miasto z os. Samsonowicza. – W pewnym sensie ta inwestycja jest uzależniona od „schetynówki” na Pasterniku. Na razie ten ostatni projekt jest na liście rezerwowej. Dlatego środki z budowy tej ulicy mogą być przesunięte na realizację kładki – wyjaśnia Grzegorz Kuczyński, rzecznik Urzędu Miejskiego w Łęcznej.

Kładka zapewni przejście między kościołem p.w. Marii Magdaleny a ul. 11 listopada. Ma powstać w przyszłym roku, a jej koszt jest określony na 2 mln zł. Konstrukcja będzie mieć specjalne oświetlenie. – Na przykład 11 listopada byłaby oświetlona w naszych barwach narodowych – dodaje Kuczyński.

W przyszłym roku Ratusz chce także przeprowadzić termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Szkolnej. Na ten cel miasto ma już zagwarantowane pieniądze unijne. Dzięki funduszom z Unii Europejskiej kontynuowane mają być prace renowacyjne przy Parku Podzamcze. – W 2018 ruszy II etap rewitalizacji zespołu dworsko-parkowego – dodaje rzecznik.

Nie oświetlą

W trakcie czwartkowych prac nad budżetem złożony został jeden wniosek, który dotyczył oświetlenia ul. Bocznej Bazarowej. Burmistrz odrzucił tę propozycję. Uznał, że nie jest to najpilniejsze zadanie, a wiele ważniejszych musi czekać. Ostatecznie wniosek został odrzucony przez radnych.

syty
Nowy Rok
Ja
(26) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

syty
syty (3 stycznia 2018 o 16:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Łęczna już nie wie na co ma wydac pieniądze :) łuk triumfalny ***nie
Rozwiń
Nowy Rok
Nowy Rok (1 stycznia 2018 o 01:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zdrowia i mądrości w 2018 roku.
Rozwiń
Ja
Ja (31 grudnia 2017 o 23:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nie wylotówka, nie Polna (bo ma asfalt - powiązanie z tłumaczeniem jednego na temat spacerowj), tylko piękna Via Theodorica 
Rozwiń
Sylwek
Sylwek (31 grudnia 2017 o 20:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Wylotówkę to ty urzedasie będziesz miał po wyborach. Nareszcie
 W rzeczy samej. Niech się zawija
Rozwiń
Gość
Gość (31 grudnia 2017 o 15:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale masa z wami nakręcacie się jak by to was dotyczyło zaorać tą polną i niech służy tak jak sama nazwa jej wskazuje a urzędasy zostali wybrani przez naród i przez naród się ich zdeskwalifikuje w myśl konstytucji bo oni zapomnieli że mają byś dla ogółu a nie dla siebie PRECZ Z KOMUNĄ NIECH ŻYJE WOLNA POLSKA
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (26)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!