piątek, 23 marca 2018 r.

Łęczna

Łęczna: Stawki za wywóz śmieci będą niższe

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 grudnia 2012, 19:42
Autor: PP

Nie 10 i 15 zł jak proponował burmistrz, ale 9 i 14 zł. Takie stawki wywozu śmieci uchwalili radni. Nie wiadomo jednak, czy nie trzeba będzie ich podnosić. Stawki będą obowiązywać od 1 lipca 2013 r.

Comiesięczna opłata od każdego mieszkańca wyniesie 9 zł za śmieci sortowane i 14 zł za niesortowane. Radni obniżyli stawki zaproponowane przez burmistrza. Według niego, miały wynosić 10 i 15 zł. – Zgodnie z założeniami przekazanymi radnym stawka śmieciowa powinna wynosić minimum 9,70 zł, tak aby system zgodnie z ustawą samofinansował się – mówi Dariusz Kowalski, zastępca burmistrza Łęcznej.

Czy zmniejszone stawki wystarczą? – Trudno to oceniać do momentu rozstrzygnięcia przetargu na odbiór i wywóz śmieci. Taki przetarg w gminie Łęczna ogłoszony zostanie najprawdopodobniej w lutym – dodaje burmistrz.

Burmistrz nie ma wątpliwości, że na początku praktycznie wszyscy będą składać deklaracje o segregowaniu śmieci, aby płacić niższą stawkę. – Być może po pewnym czasie i weryfikacji, część ludzi będzie deklarowało droższe niesortowane śmieci. Jednak na początku trzeba liczyć się z większością deklaracji 9-złotowych – dodaje Kowlaski.

W gminie Łęczna w 2011 roku mieszkało 24 316 osób. Dotychczas umowy na odbiór śmieci zawarło 20 389, czyli 85 proc. mieszkańców. W 2011 roku w sposób selektywny zebrano 26,76 tony szkła i 59,74 tony tworzyw sztucznych. Łączna ilość odpadów zebrana na terenie gminy to 5239,5 tony, co daje 245,31 kg na mieszkańca na rok.

– Jeśli po przetargu okaże się, że stawka w wysokości 9 zł nie pokryje potrzeb śmieciowego systemu, trzeba będzie ją podnieść. Jeśli natomiast przetarg da wynik znacząco niższy od symulacji, to stawki będzie można obniżyć – konkluduje Dariusz Kowlaski. Wszystko wskazuje na to, że przetargiem zainteresowanych będzie co najmniej kilka firm, które złożą konkurencyjne oferty.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!