środa, 24 maja 2017 r.

Łęczna

Łęczna: Stawki za wywóz śmieci będą niższe

Dodano: 17 grudnia 2012, 19:42
Autor: PP

Nie 10 i 15 zł jak proponował burmistrz, ale 9 i 14 zł. Takie stawki wywozu śmieci uchwalili radni. Nie wiadomo jednak, czy nie trzeba będzie ich podnosić. Stawki będą obowiązywać od 1 lipca 2013 r.

Comiesięczna opłata od każdego mieszkańca wyniesie 9 zł za śmieci sortowane i 14 zł za niesortowane. Radni obniżyli stawki zaproponowane przez burmistrza. Według niego, miały wynosić 10 i 15 zł. – Zgodnie z założeniami przekazanymi radnym stawka śmieciowa powinna wynosić minimum 9,70 zł, tak aby system zgodnie z ustawą samofinansował się – mówi Dariusz Kowalski, zastępca burmistrza Łęcznej.

Czy zmniejszone stawki wystarczą? – Trudno to oceniać do momentu rozstrzygnięcia przetargu na odbiór i wywóz śmieci. Taki przetarg w gminie Łęczna ogłoszony zostanie najprawdopodobniej w lutym – dodaje burmistrz.

Burmistrz nie ma wątpliwości, że na początku praktycznie wszyscy będą składać deklaracje o segregowaniu śmieci, aby płacić niższą stawkę. – Być może po pewnym czasie i weryfikacji, część ludzi będzie deklarowało droższe niesortowane śmieci. Jednak na początku trzeba liczyć się z większością deklaracji 9-złotowych – dodaje Kowlaski.

W gminie Łęczna w 2011 roku mieszkało 24 316 osób. Dotychczas umowy na odbiór śmieci zawarło 20 389, czyli 85 proc. mieszkańców. W 2011 roku w sposób selektywny zebrano 26,76 tony szkła i 59,74 tony tworzyw sztucznych. Łączna ilość odpadów zebrana na terenie gminy to 5239,5 tony, co daje 245,31 kg na mieszkańca na rok.

– Jeśli po przetargu okaże się, że stawka w wysokości 9 zł nie pokryje potrzeb śmieciowego systemu, trzeba będzie ją podnieść. Jeśli natomiast przetarg da wynik znacząco niższy od symulacji, to stawki będzie można obniżyć – konkluduje Dariusz Kowlaski. Wszystko wskazuje na to, że przetargiem zainteresowanych będzie co najmniej kilka firm, które złożą konkurencyjne oferty.

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24