Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

4 grudnia 2016 r.
7:34

Park w Łęcznej zakwitnie po włosku. To będzie całkowita metamorfoza

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
1 7 A A
Zdegradowany park w Łęcznej już wkrótce przejdzie całkowitą metamorfozę
Zdegradowany park w Łęcznej już wkrótce przejdzie całkowitą metamorfozę

Już na wiosnę ruszą prace przy odnowie Parku Podzamcze w Łęcznej. Dziś królują tam zarośla i amatorzy taniego wina. W przyszłym roku powstanie włoski ogród stylizowany na XVIII wiek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Awszytko za sprawą unijnych dotacji. Gmina zgłosiła program odnowy do konkursu o unijne fundusze. – Wniosek został najlepiej oceniony oraz uzyskał najwyższą liczbę punktów, 94, i zajął I miejsce na liście rankingowej. Tym samym zdobył dofinansowanie w wysokości ponad 2 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik magistratu w Łęcznej. Prace przy I etapie rewitalizacji Zespołu Dworsko-Parkowego Podzamcze ruszą już w przyszłym roku.

Pierwszy etap będzie dotyczyć wyłącznie Parku Podzamcze, bez budynków. Chodzi o ponad dwa hektary urokliwego, choć zdegradowanego parku. Projekt wykonała firma „Kanska” Biuro Projektowe Beata Kańska. – Projektantka zakłada odtworzenie XVIII-wiecznego ogrodu włoskiego wraz z historycznym układem parku ukształtowanym przez szpalery starych lip – dodaje Kuczyński.
Projektantka założyła utworzenie 4 kwater ozdobnych, pomiędzy którymi od wiosny do jesieni będą kwitnąć rośliny bylinowe. Wewnętrzna przestrzeń oraz pozostałe kwatery wypełnione zostaną trawą z kwiatami.

– Dodatkowo zostanie zrewitalizowany układ komunikacyjny. Powstanie aleja dojazdowa, ścieżka i place. Uzupełnieniem parku będą elementy małej architektury, czyli ławki parkowe, kosze na śmieci, drogowskazy oraz oświetlenie parku – dodaje Kuczyński.

We wschodniej części parku zaprojektowano strefę aktywnego wypoczynku, tzw. „ścieżkę zdrowia”. Dla odwiedzających przewidziano miejsca postojowe. Uzupełnieniem projektu jest „moduł informacyjny”, na który składa się portal internetowy projektu oraz tablice informacyjne prezentujące historię zespołu dworsko-parkowego oraz najcenniejsze okazy roślin.

I etap rewitalizacji jest już po konsultacjach społecznych przeprowadzonych przez gminę. Ratusz przeprowadził także uzgodnienia z lubelskim konserwatorem zabytków.

– Wartość I etapu jest szacowana na 2 miliony 936 tys. zł. Kwota przyznanego dofinansowania z EFRR to nieco ponad 2 miliony złotych, a kwota wkładu z budżetu państwa to 237 tys. zł. Resztę dołoży miasto. Drugi etap projektu, dotyczący zabezpieczenia ruin zabudowań folwarcznych, szacowany na 2 mln 384 tys. zł, jest w ocenie formalnej.

Czytaj więcej o:

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
she / 16 grudnia 2016 o 15:43
Na razie to posypcie solą ścieżki 
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 18:19
Ej ty gościu jeżeli zapewniasz, że tam u was na tej, jak nazywacie dworsji jest super bezpiecznie, to spoko, będę teraz bez obaw przychodził do was na winko.
Avatar
@ / 4 grudnia 2016 o 17:35
a jaka Bogusia? po włosku to jak? łopianami i pokrzywą czymś innym?
Avatar
Gość / 4 grudnia 2016 o 16:41
ej ty gosciu z godz 14.50...jaki strach?? Dworsja to ejst spokojne osiedle wiec nie wiem skad te Twoje domysly ze strach chodzic i wogole....Ta strach to moze jest chodzac po 23 jak pan burmistrz zarzadzil wylaczenie swiatel po 23 a tak to jest spokojnie....wiadomo osiedle jak to osiedle kazde w Łęcznej i innych miastach,ale tak szczerze to na Podzamczu strasznie nei jest...i koniec kropka
Avatar
Gość / 4 grudnia 2016 o 14:50
Wszystko pięknie ale strach tamtędy spacerować , dworsja itd...
Avatar
Gość / 4 grudnia 2016 o 12:05
Tak, tak! I Pani Bogusi!
Avatar
Gość / 4 grudnia 2016 o 12:03
To na pewno zasługa ks. Janusza!
Avatar
she / 16 grudnia 2016 o 15:43
Na razie to posypcie solą ścieżki 
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 o 18:19
Ej ty gościu jeżeli zapewniasz, że tam u was na tej, jak nazywacie dworsji jest super bezpiecznie, to spoko, będę teraz bez obaw przychodził do was na winko.
Avatar
@ / 4 grudnia 2016 o 17:35
a jaka Bogusia? po włosku to jak? łopianami i pokrzywą czymś innym?
Avatar
Gość / 4 grudnia 2016 o 16:41
ej ty gosciu z godz 14.50...jaki strach?? Dworsja to ejst spokojne osiedle wiec nie wiem skad te Twoje domysly ze strach chodzic i wogole....Ta strach to moze jest chodzac po 23 jak pan burmistrz zarzadzil wylaczenie swiatel po 23 a tak to jest spokojnie....wiadomo osiedle jak to osiedle kazde w Łęcznej i innych miastach,ale tak szczerze to na Podzamczu strasznie nei jest...i koniec kropka
Avatar
Gość / 4 grudnia 2016 o 14:50
Wszystko pięknie ale strach tamtędy spacerować , dworsja itd...
Avatar
Gość / 4 grudnia 2016 o 12:05
Tak, tak! I Pani Bogusi!
Avatar
Gość / 4 grudnia 2016 o 12:03
To na pewno zasługa ks. Janusza!

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

300 zł na wyprawkę szkolną, mały ZUS. Wojewoda lubelski o "piątce" Morawieckiego

300 zł na wyprawkę szkolną, mały ZUS. Wojewoda lubelski o "piątce" Morawieckiego 0 0

Tzw. mały ZUS dla jednoosobowych działalności gospodarczych, niższy podatek CIT dla małych i średnich firm, więcej pieniędzy na lokalne drogi i po 300 zł na szkolne wyprawki dla każdego dziecka

Kto ma rację? Przedwyborcza debata w Lubartowie

Kto ma rację? Przedwyborcza debata w Lubartowie 0 0

Czy polityka ma wpływ na lokalne sprawy - na debatę o tej tematyce zaprasza Obywatelski Lubartów i i Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Długie teksty na stronach internetowych: konieczność?

Długie teksty na stronach internetowych: konieczność? 1 0

Żyjemy w czasach, gdzie rzekomo nadmiar informacji, rozwój Internetu i mediów społecznościowych, a także spadek czytelnictwa miały spowodować ogromną społeczną zmianę – brak tolerancji dla dłuższych tekstów w sieci, czy ogólnie - kulturze. Do niedawna, w komunikacji marketingowej czy nawet brandingu, widać było ślady tych wizji – skracanie opisów, zamiana tekstu na ikony, czy nawet redukowania firmowych haseł do postaci jednowyrazowej. Wydaje się jednak, że jesteśmy świadkami zwrotu w tej sprawie. Długie teksty na stronach internetowych znów wracają do łask, a zjawisko to ma solidne, racjonalne, podstawy.

Budują parking przy urzędzie. Będą utrudnienia  w ruchu

Budują parking przy urzędzie. Będą utrudnienia w ruchu 2 0

Postępują prace przy budowie parkingu naprzeciwko urzędu miasta. Nastąpi zmiana organizacji ruchu w tym miejscu.

Polskie Wesele w klubie Silence
21 kwietnia 2018, 21:00
galeria

Polskie Wesele w klubie Silence 0 0

W sobotę, 21 kwietnia o godz. 21 w klubie Silence (Radziszewskiego 8) odbędzie się impreza z cyklu Polskie Wesele.

Klubowa impreza w Rivierze
21 kwietnia 2018, 21:00

Klubowa impreza w Rivierze 0 0

Klub Plażowy Riviera (ul. Zesłańców Sybiru 5) zaprasza na imprezę I House U, która odbędzie się w sobotę, 21 kwietnia o godz. 21.

O ubrankach dla dzieci z Zosią Ślotałą, synową Riada Haidara

O ubrankach dla dzieci z Zosią Ślotałą, synową Riada Haidara 3 0

Rozmowa z Zofią Ślotałą, właścicielką marki Petite Maison, a prywatnie synową Riada Haidara ordynatora bialskiej neonatologii. Ślotała była gościem wydarzenia Aktywna Mama w Białej Podlaskiej.

Rudy się żeni - impreza w House of Sound
21 kwietnia 2018, 21:00

Rudy się żeni - impreza w House of Sound 0 0

W sobotę, 21 kwietnia o godz. 21 w klubie House of Sound (ul. Peowiaków 6) odbędzie się impreza pt. Rudy się żeni.

Nirvana tribute show w Graffiti
26 kwietnia 2018, 20:00

Nirvana tribute show w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek, 26 kwietnia o godz. 20 w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) odbędzie się Nirvana tribute show, czyli impreza dla miłośników kultowej formacji.

Juwenalia 2018 w Lublinie: Już wiadomo, kto wystąpi [program]
galeria

Juwenalia 2018 w Lublinie: Już wiadomo, kto wystąpi [program] 80 0

Impreza odbędzie się w dniach 10-12 maja na terenach zielonych Politechniki Lubelskiej.

Doradzamy, jak dbać o środowisko

Doradzamy, jak dbać o środowisko 0

Jest ich sześciu i na efektywnym wykorzystaniu energii znają się, jak mało kto. O kim mowa? O doradcach energetycznych, którzy działają w strukturach Regionalnego Biura Energii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Wspólnie walczą o unijne środki

Wspólnie walczą o unijne środki 0

Marszałek Województwa Lubelskiego podpisał w Brukseli deklarację #CohesionAlliance, która dotyczy silnej polityki spójności UE po 2020 roku.

Fatalny wypadek na przejściu. Kierowca wjechał w pieszą [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Fatalny wypadek na przejściu. Kierowca wjechał w pieszą [wideo, zdjęcia] 8 5

Kierowca potrącił 68-latkę na przejściu dla pieszych. Wypadek nagrały kamery monitoringu

20-latek przyznał się do brutalnego mordu. Dźgał nożem i tłukł kamieniem. Wiadomo o co poszło

20-latek przyznał się do brutalnego mordu. Dźgał nożem i tłukł kamieniem. Wiadomo o co poszło 2 1

20-letni Kamil B. przyznał się do brutalnego zabójstwa 57-latka. Dźgał mężczyznę nożem i okładał kamieniem w głowę. Wszystko przez kłótnię o wybitą szybę.

Dwa boeingi LOT-u na lubelskim lotnisku. Nietypowa sytuacja

Dwa boeingi LOT-u na lubelskim lotnisku. Nietypowa sytuacja 21 6

Dwa samoloty Boeing 737 Polskich Linii Lotniczych LOT można było zobaczyć rano na płycie lotniska w Świdniku. Zdjęciem nietypowej sytuacji Port Lotniczy Lublin pochwalił się na Facebooku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!