niedziela, 18 lutego 2018 r.

Łęczna

To nie szuwary, to roślinna oczyszczalnia ścieków. Pierwsza już działa w gm. Ludwin

Dodano: 28 sierpnia 2015, 18:20
Autor: Paweł Puzio

Fot. Wojciech Nieśpiałowski
Fot. Wojciech Nieśpiałowski

Pierwsze dwie oczyszczalnie roślinne już działają. Nową technologię gmina Ludwin proponuje gospodarstwom, do których doprowadzenie kanalizacji jest zbyt kosztowne.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Nowa technologia zaprzęga do oczyszczania rośliny: tataraki, trawy. – Ścieki z domu trafiają do osadnika gnilnego, dalej są pompowane do filtra roślinnego, a z niego czysta woda spływa do oczka, czyli stawu denitryfikacyjnego. Ten system można użytkować praktycznie bezkosztowo. Wymaga jednak sporej działki – tłumaczy Paweł Zdunek, pracownik gminy Ludwin.

Technologia powstała w Instytucie Ekologii Stosowanej w Lubuskiem. Od kilku lat z powodzeniem jest stosowana na terenie całego woj. podlaskiego.

Pierwsza z dwóch pilotażowych oczyszczalni roślinnych we wtorek zaczęła działać na posesji rodziny Grzesiuków z Rogóźna. – Oczyszczalnię zrobiliśmy sami pod okiem fachowca z instytutu i przeszkolonych pracowników gminy. Już działa – mówi Marian Grzesiuk (na zdjęciu).

Gmina Ludwin chce ten rodzaj oczyszczalni proponować właścicielom posesji położonych daleko od kanalizacji. Urząd zamierza kupić od I.E.S. 100 licencji na budowę przydomowych oczyszczalni roślinnych.

– W tym roku ustalimy liczbę chętnych na budowy oczyszczalni roślinnych – mówi Zdunek. – Zorganizujemy też wyjazd w Podlaskie by zobaczyć z bliska jak takie oczyszczalnie funkcjonują – dodaje.

Na Podlasiu w ciągu ostatnich 6 lat technologię I.E.S. wdrożyło 40 gmin. Zostało wybudowanych ok. 1000 oczyszczalni przydomowych oraz kilkanaście lokalnych (dla osiedli lub małych miasteczek).

Oczyszczalnię przydomową właściciel działki będzie musiał wybudować na własny koszt. – Główny koszt budowy, od 2 do 3 tys. zł, stanowią materiały. Całość powinna się zamknąć kwotą 4 tys. zł. Własnoręczne wykonanie to nie tylko obniżenie kosztów, ale także poznanie budowy instalacji. W razie awarii każdy można ją wtedy samemu usunąć – dodaje Zdunek.

U osób, które zdecydują się na budowę, wykonywana jest lokalizacja. – Inwestor dostarcza mapę działki, na której pracownicy I.E.S. wrysowują elementy oczyszczalni. Następnie przygotowywana jest dokumentacja techniczna oraz wniosek zgłoszenia inwestycji do Starostwa Powiatowego – tłumaczy Zdunek. – Po uzyskaniu pozytywnej decyzji urzędu można rozpocząć budowę.

Surowce potrzebne do oczyszczalni to typowe elementy budowlane: kręgi betonowe, żwir, piasek, folia, rury, pompa. Średnia suma kosztów to 3100 zł. Ale jeśli zastosujemy wariant bez przepompowni lub z wykorzystaniem istniejącego osadnika, to cena spadnie ok. 2400 zł. Roczne koszty eksploatacyjne wynoszą ok. 50 zł. Filtr roślinny ma żywotność ok. 15 lat.

Czytaj więcej o: ekologia Ludwin
alkabra12
Gość
juą mam dobra
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

alkabra12
alkabra12 (21 czerwca 2017 o 13:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dobre oczyszczalnie można kupić tutaj ***oczyszczalnieprimeko.pl/
Rozwiń
Gość
Gość (2 września 2015 o 06:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To strasznie prymitywne usuwać niepochlebne komentarze. Nic dziwnego, że Dziennik jest uważany za szmatławce którego nawet nie warto oglądać :)
Rozwiń
juą mam dobra
juą mam dobra (1 września 2015 o 06:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

pytaj w  UG  -koszt oczyszczalni z drenażem od 1800-3000,tłuczeń kamienny płukany,piasek-no i ro bocizna.Kosić trzeba tylko trawnik pod którym leżą dreny odsączające.

Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2015 o 08:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A jakie sa koszta zwykłej oczyszczalni przydomowej.Jakie dokumenty sa potrzebne aby ja zamontowac.
Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2015 o 07:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oczyszczalnie roslinne byly juz montowane w gminie borki w tym roku oraz 70 drenazowych wiec wcale nie jest to pierwsza taka inwestycja. Co do kosztow to nikt nie dodal o ilosci zwirku kamienia i roslin a koszt siega nawet 15x20tys zl tansze bo okolo 5000zl sa z drenarzem czyli zbiornik z osadnikiem idrenaz minimum wystarczy na 5 osobowa rodzine 3x10m. I koszty przy tym to tylko tluczen do drenazu i piasek na podsypke 4worki cementu. Pracowalem przy wielu montarzach wiec roslinne nie dosc ze wymagaja duzej dzialki to koszt jest bsrdzo duzy. Pozdrawiam
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!