Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

8 maja 2020 r.
9:21

Lekcje w domach dają w kość. "Wielu uczniów zorientowało się, że może się wyłączyć w trakcie zajęć"

4 1 A A
(fot. Piotr Michalski/archiwum)

Zdalne nauczanie ma być prowadzone do 24 maja. Prezydenci miast Unii Metropolii Polskich apelują, aby decyzja o otwarciu szkół (o ile taka zapadnie) została przekazana organom prowadzącym co najmniej z trzytygodniowym wyprzedzeniem. Internetowe lekcje coraz bardziej dają w kość uczniom, ich rodzicom i nauczycielom

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdalne nauczanie pierwotnie zaplanowano do 26 kwietnia (niedziela), ale niemalże w ostatniej chwili, w piątek 24 kwietnia, zapadła decyzja o przedłużeniu takiej formy nauczania do 24 maja. Samorządowcy boją się, że w ostatniej chwili dowiedzą się, że szkoły zostają otwarte, tym bardziej, że o otwarciu żłobków i przedszkoli zapowiedzianych przez rząd na 6 maja dowiedzieli się z konferencji prasowej 29 kwietnia.

– Nie akceptujemy podejmowania działań ad hoc i testowania odporności kolejnej grupy naszych mieszkańców: dzieci klas młodszych szkół podstawowych, ich rodziców i pracowników szkół - pisze w liście do premiera Tadeusz Truskolaski, prezes zarządu Unii Metropolii Polskich i prezydent Białegostoku. I prosi, żeby samorządy zostały poinformowane o takim rozwiązaniu z 3-tygodniowym wyprzedzeniem.

– Otwieranie placówek oświatowych podczas trwającej epidemii wymagać będzie wdrożenia wytycznych sanitarnych, w tym zabezpieczenia dużej ilości środków ochrony osobistej dla kadry pedagogicznej i niepedagogicznej. Na dokonanie tych zakupów potrzebny jest czas – tłumaczy.

– Nie powinniśmy być zaskakiwani tymi terminami – mówił prezydent Krzysztof Żuk podczas wczorajszej wideokonferencji organizowanej przez Unię Metropolii Polskich. Zapewniał, że miasto szykuje się już do ponownego uruchomienia placówek oświatowych. – Nasze szkoły zostały zdezynfekowane – poinformował Żuk. – Jesteśmy przygotowani do tego, by działania związane z dezynfekcją przeprowadzać na bieżąco, ale to są duże koszty.

– Być może trzeba będzie pozmieniać plany zajęć – oznajmił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy i zwracał uwagę na to, że konieczna będzie „olbrzymia” liczba masek i przyłbic oraz duża ilość płynów dezynfekujących.

Tymczasem zdalne nauczanie jest trudne zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

– Przede wszystkim zajmuje o wiele więcej czasu niż szkolne lekcje. Sprawdzanie prac pisemnych, przysyłanych jako zdjęcia, jest często niemalże niemożliwe, bo zdjęcia są niewyraźne – denerwuje się polonistka jednego z lubelskich liceów.

– Poza tym, wielu uczniów zorientowało się już, że może się wyłączyć w trakcie zajęć lub w ogóle nie brać w nich udziału, tłumacząc to kłopotami z internetowym łączem. Możemy przypuszczać, że to nieprawda, ale nie jesteśmy tego w stanie udowodnić.

– Kombinują. Tłumaczą, że nie odebrali informacji o tym, co jest zadane i pracy nie odrobili. Albo twierdzą, że odesłali zadania i dziwią się, że nie dotarły – mówi matematyczka z lubelskiej podstawówki. – Stałym „patentem” jest wyciszanie mikrofonu, twierdzenie, że nic się nie słyszy i zaśmiecanie platformy służącej do nauki gifami i prywatnymi informacjami. W ich gąszczu komunikaty od nauczyciela są nieczytelne.

Denerwują się też rodzice. – Nie ma stałego planu lekcji on-line. Informacje o nich pojawiają się nagle i nagle są usuwane. Czasami o tym, że zajęcia będą o 8 rano nauczyciele piszą w wiadomości wysyłanej w dzienniku elektronicznym dzień wcześniej po godz. 22.00. Nie można przez to nic zaplanować – denerwuje się ojciec trójki dzieci w wieku szkolnym.

– Na rodziców spada konieczność wytłumaczenia dzieciom różnych zagadnień i pomoc w odrabianiu lekcji. Czasami jest tego tak wiele, że dziecko samo nie dałoby rady. A nauczyciele kombinują. Ostatnio pomagałam w odrabianiu pracy pisemnej z wf. Uważam, że to jest już skandal! – denerwuje się mama ucznia z Lublina.

A jakie Państwo macie zdanie o zdalnym nauczaniu? Podzielcie się nimi. Prosimy nauczycieli, uczniów i ich rodziców o przesyłanie informacji o tym, co złości, denerwuje lub cieszy na adres agnieszka.kasperska@dziennikwschodni.pl.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium