wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubartów

Nie będzie biogazowni w gm. Jeziorzany. Będą solary

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 kwietnia 2015, 13:45
Autor: Paweł Puzio

Nic nie wyszło z pomysłu budowy biogazowni w gminie Jeziorzany. To jednak nie oznacza, że gmina zrezygnowała z ekologicznych źródeł energii. Lada dzień ruszy montaż instalacji solarnych.

Miała to być sztandarowa biogazownia. Miała, bo nie powstanie. Jarosław Radomski, wójt gminy Jeziorzany, z pewnym żalem mówi o fiasku tego pomysłu. – Na budowę biogazowi z unijnego programu udało się uzyskać 10 milionów złotych. Dwukrotnie przeprowadziliśmy przetarg, ale najtańsza oferta wyniosła nieco ponad 11 milionów złotych – mówi wójt.

Zbyt wysoka cena budowy nie była jedyną przeszkodą. Na niekorzyść grał także czas. – Termin ukończenia inwestycji w unijnym projekcie został określony na lipiec 2015 roku. Drugi, nierozstrzygnięty przetarg zakończył się w lipcu 2014 roku. Może w trzecim przetargu zgłosiłaby się firma, która za 10 milionów postawiłaby biogazownię, ale na pewno termin nie byłby dotrzymany. Woleliśmy zwrócić te pieniądze do Urzędu Marszałkowskiego, bo w innym razie trafiłby z powrotem do Brukseli. Prawdopodobnie dzięki nam Niedźwiada może realizować program solarów, bo została do niego zakwalifikowana z listy rezerwowej – dodaje Radomski.

Biogazownia w Jeziorzanach miała mieć 0,5 megawata. Instalacja byłaby zasilana odpadami z miejscowej gorzelni, ale także kiszonkami zbóż i traw.

Wójt nie wyklucza, że w przyszłości będzie się starać o budowę biogazowni. – Być może w tej perspektywie unijnej będzie taka możliwość, ale na razie gmina nie zrealizuje tego projektu. To jednak nie oznacza, że nie będzie biogazowni. Prywatny inwestor może postawić taką instalację – dodaje wójt. A podobno już jest taki inwestor, wójt jednak nie chciał zdradzić więcej szczegółów.

W tej chwili Jeziorzany są na końcowym etapie projektu montażu solarów. – Jesteśmy liderem tego projektu. Oprócz nas biorą w nim udział gminy Michów, Abramów i Kamionka. W sumie solary zastaną zamontowane na 600 prywatnych domach. Projekt opiewa na 6 milionów złotych – dodaje wójt.

Kończy się faza projektowania, za dwa, trzy tygodnie w domach pojawią się ekipy monterów.
  Edytuj ten wpis
lech999
asdgast
ewka
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lech999
lech999 (8 kwietnia 2015 o 15:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Solary są do wytwarzania prądu a w gminie będzie instalacja do podgrzewania wody .W niemczech z takich instalacji już dawno zrezygnowali ,a spytajcie się wójta jakie koszty są podczas eksploatacji ,ile kosztuje wymiana płynu itd

pozdrawiam

Rozwiń
asdgast
asdgast (8 kwietnia 2015 o 14:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

6 mln zł na 600 gospodarstw - czyli lekko licząc 10000 zł na gospodarstwo - nie licząc dopłat mieszkańców. Szanowni Państwo czy nie widzicie, że na tych solarach korzystają głównie firmy je sprzedające. Korzyści dla użytkowników będą mizerne, a koszt ich montażu nigdy się nie zwróci, co więcej UE blokuje dostawę tańszych solarów spoza krajów UE promując rynki takich państw jak Niemcy, Dania, Francja - czyli wspierając tylko ich gospodarki zakładamy rozwiązania, które nie przynoszą nam żadnych korzyści, a biorąc maksymalny czas użytkowania tych solarów na 5-6 lat nie licząc kosztó eksploatacji, wymiany płynów, napraw itp. - komu to się opłaci? - chyba tylko producentom tych solarów i monterom

Rozwiń
ewka
ewka (8 kwietnia 2015 o 14:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie ma czego żałować. Wystarczy poczytać o gehennie jaką przeżywają mieszkańcy, gdzie takie biogazownie działają. Smród, wręcz fetor i szczury.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!