czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubartów

Niedźwiada: Tu miało powstać lotnisko. Krakowska firma zainteresowana działkami

Dodano: 9 marca 2017, 18:16
Autor: Paweł Puzio

(fot. Dorota Awiorko)

20 hektarów niedoszłego lotniska trafi w dzierżawę. Dziś Zarząd Województwa opublikuję listę działek. Za trzy tygodnie ogłosi przetarg. Na te tereny ma chrapkę krakowska firma Stellarium, która już od dwóch lat prowadzi poszukiwania i badania złóż glaukonitu na tym terenie. Wiosną ruszy pilotażowa uprawa nawożona tym naturalnym nawozem

Dziś na stronie internetowej Zarządu Województwa zostanie opublikowany wykaz gruntów w gminie Niedźwiada przeznaczonych do dzierżawy. – W dzierżawę trafi 20 hektarów naszego gruntu. Za 3 tygodnie ogłosimy przetarg na dzierżawę tych gruntów. Będą to tereny przeznaczone do poszukiwań geologicznych – mówi Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka.

Na te działki po raz kolejny ostrzy sobie zęby krakowska firma Stellarium. – W 2016 roku wygraliśmy przetarg na dzierżawę tych gruntów. Niestety został unieważniony bez podania przyczyny. Chcieliśmy na tych polach prowadzić projekt upraw doświadczalnych z użyciem glaukonitu. Z konieczności byliśmy zmuszeni do ograniczenia projektu do działek, którymi aktualnie dysponujemy – mówi Jan Paluch z firmy Stellarium.

W marcu ruszają prace w Niedźwiadzie nad projektem doświadczalnych upraw z wykorzystaniem glaukonitu z odkrytego złoża. – Doświadczalne pola powstaną na naszych działkach w ramach współpracy Stellarium z Instytutem Nowych Syntez Chemicznych w Puławach – dodaje Paluch.

Stellarium już dwa lata prowadzi badania geologiczne w gminie Niedźwiada. – W wyniku tych prac zostało zidentyfikowane i udokumentowane pierwsze w Polsce złoże glaukonitu. Ta kopalina ma wszechstronne zastosowanie w różnych dziedzinach a przede wszystkim może być wykorzystana, jako innowacyjny, ekologiczny nawóz dla rolnictwa i ogrodnictwa – dodaje Paluch. – Istnieje prawdopodobieństwo, że udokumentowane przez nas złoże glaukonitu może się kontynuować na sąsiednim terenie. Wystąpiliśmy do Zarządu Województwa z ofertą bezpłatnego wykonania badań geologicznych. Oferta firmy Stellarium pozostaje bez odpowiedzi – mówi Jan Paluch.

Stellarium proponowało zarządowi bezpłatne przeprowadzenie badań geologicznych i również bezpłatne przekazanie wyników tych prac.

– Rzeczywiście, wpłynęła taka oferta. Jest to ciekawa propozycja. Jednak ze względu na planowany przetarg nie możemy z niej skorzystać, aby nikogo nie faworyzować. Na przeszkodzie stoi również Ustawa o gospodarce nieruchomościami – dodaje Beata Górka.

Zarząd stara się, aby przetarg na te tereny był maksymalnie transparentny. – Dlatego ogłosimy przetarg ustny. Poza wadium poprosimy także o kaucję zwrotną. To nasze zabezpieczenie na wypadek, gdyby ktoś nie zrekultywował obszarów po wykonaniu badań geologicznych – dodaje Górka.

Hasło Niedźwiada wciąż rozpala marzenia o wielkich złożach bursztynu. – Bursztyn występuje w glaukonicie miejscowo i nierównomiernie. Niestety dotychczas nie udało się precyzyjnie określić ani jego ilości, ani jakości. W trakcie dwuletnich prac geologicznych pozyskaliśmy tylko kilkadziesiąt kilogramów pokruszonego surowca – dodaje Jan Paluch.

W 2016 roku Zarząd Nieruchomości Wojewódzkich ogłosił przetarg na dzierżawę działek położonych w Gminie Ostrówek i Niedźwiada o łącznej powierzchni ponad 167 hektarów. Było to 215 działek o rożnej powierzchni i lokalizacji.

Czytaj więcej o: Niedźwiada
Użytkownik niezarejestrowany
T
Użytkownik niezarejestrowany
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (31 marca 2017 o 12:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czyli... wykopią dziury zabiorą i wywiozą... a województwo ma opłatę za dzierżawę.. dziury zasypią łupkiem
Rozwiń
T
T (12 marca 2017 o 17:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
O tym pomyśle na budowę lotniska w Niedźwiadzie trzeba pamiętać i postawić tam tablicę pamiątkową z nazwiskami tych, którym ten pomysł przewrócił w głowie i ochoczo przystąpili do jego realizacji wbrew zdrowemu rozsądkowi i potrzebom regionu w tym zakresie, przez co utopili w błocie kilka lub kilkanaście milionów złotych z publicznej kasy i co, i nic, drodzy wyborcy
Jakie utopione w błoto? Przecież działacze PSL te działki przypadkiem wykupili, a póżniej sprzedali za grubą kasę gminie;) 
Rozwiń
Gość
Gość (10 marca 2017 o 09:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to starownik jeszcze tego nie przejął?
Rozwiń
Gość
Gość (10 marca 2017 o 08:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wybuduję największą w Europie Remizę OSP na emeryturę dla Pawlaka i jego kolesi !
Rozwiń
Gość
Gość (10 marca 2017 o 08:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niedźwiada. Wykopmy tam olbrzymią dziurę. Zabierzmy bursztyn i glaukonit - zalejmy wodą i za pieniądze unijne wybudujmy pierwsze w Europie lotnisko dla wodolotów, które mogłoby połączyć nasz region z lotniskiem w Radomiu - oczywiście po jego przebudowie - czyli zalaniu wodą:)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!