Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 maja 2019 r.
20:03

Lubelskie: Nie chcą nowych kopalń. Jakie argumenty mają ekolodzy?

0 27 A A

Przeciw budowie nowych kopalń w rejonie pojezierza łęczyńsko-włodawskiego protestowali w Lublinie ekolodzy. - Te plany zagrażają cennej przyrodzie - przekonywali na „Marszu dla Polesia”. W przyszłym roku ma ruszyć wydobycie węgla w Ostrowie, choć nie to najbardziej martwi ekologów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jesteśmy tu po to, żeby pojezierze łęczyńsko-włodawskie nie zamieniało się stopniowo w drugi Śląsk. To są plany gierkowskie, które są krok po kroku realizowane – mówi Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka, organizator protestu przed lubelskim Ratuszem. Z głośników rozbrzmiewały tu odgłosy żab i ptaków mających siedliska na terenach, o których zachowanie zabiegają obrońcy przyrody.

O co drżą ekolodzy

– Jeżeli się pojedzie do zagłębia węglowego na terenie Ukrainy, to krajobraz tam jest księżycowy. To samo może być na terenie naszego Polesia – obawia się pan Andrzej, jeden z uczestników lubelskiego „Marszu dla Polesia”.

– Chcę dla swoich dzieci i wnuków zostawić domek rekreacyjny obok parku narodowego – dodaje pani Anna. – Wystarczy nam węgla, który jest w Bogdance – przekonuje pan Roman. – Popieram ten protest, chociaż trafiłem tu przypadkowo.
Ekolodzy chcą odstąpienia od pomysłów budowy nowych kopalni w rejonie pojezierza.

– W tym momencie jest kilka zaawansowanych projektów wydobywczych: nowe kopalnie i nowe szyby – martwi się Gorczyca. – Realizacja tych planów, choćby połowiczna, oznaczałaby zagrożenie dla terenu, który jest jednym z najcenniejszych obszarów przyrodniczych w Europie.

Co szykują górnicy

Na terenie woj. lubelskiego znajdują się trzy miejsca, w których może się rozpocząć wydobycie węgla. Mowa jest o budowie dwóch nowych kopalń: w gminie Hańsk oraz w gminie Siedliszcze. Trzecim, najbardziej zaawansowanym projektem jest rozbudowa kopalni Bogdanka.

Już w przyszłym roku Bogdanka zamierza zacząć wydobycie z nowego pola Ostrów. Najpierw chce się przebić do nowych pokładów przez istniejące korytarze, ale na przyszłość planuje budowę nowych szybów.

– W Ostrowie będą dwa szyby, które rozpoczną pracę po roku 2025. Już szukamy potencjalnych wykonawców – mówi Artur Wasil, prezes Bogdanki. Zastrzega, że nie są to łatwe poszukiwania. – W Polsce są tylko dwie firmy zajmujące się projektowaniem podziemnej i naziemnej infrastruktury górniczej.

Inni jeszcze w lesie

Pozostałe plany na razie utknęły. Najbardziej niepokojące dla ekologów są pomysły australijskiej spółki Salamara, która interesuje się terenami leżącymi blisko Poleskiego Parku Narodowego. Na razie spółka jest na etapie wstępnego studium wykonalności.

W sądzie utknęła za to sprawa kopalni Jan Karski, która miałaby powstać w Kuliku pod Siedliszczem nakładem australijskiej spółki Praire Mining. Firma procesuje się z Ministerstwem Środowiska, któremu zarzuca opieszałość w sprawie umowy użytkowania górniczego. Bez tego dokumentu nie można rozpocząć budowy nowego zakładu wydobywczego. Jednocześnie przejęciem projektu interesuje się Jastrzębska Spółka Węglowa, a wyniki rozmów w tej sprawie powinny być znane we wrześniu.

Co zamiast węgla?

Ekolodzy proponują, żeby zamiast tworzyć nowe kopalnie postawić na walory przyrodnicze. – Turystyka dynamicznie się tam rozwija – ocenia Gorczyca. –To ona jest dużo trwalszym, bardziej angażującym i perspektywicznym planem dla tego miejsca.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Poznaj uczelnię i kierunki. Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego
CO PO MATURZE
galeria

Poznaj uczelnię i kierunki. Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego

Reanimacja, wkłucia w żyłę, symulowany poród i badanie USG. Chcesz studiować na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie? Sprawdź, co oferuje uczelnia.

Puchar Polski: Avia Świdnik i Orlęta Spomlek wygrały okręgowe finały

Puchar Polski: Avia Świdnik i Orlęta Spomlek wygrały okręgowe finały

Trzecioligowcy nie bez problemów, ale jednak rozprawili się z niżej notowanymi rywalami i wygrali swojego finały okręgowego Pucharu Polski. Avia w Opolu Lubelskim pokonała Opolanina 2:1. Z kolei Orlęta Spomlek okazały się lepsze od Huraganu Międzyrzec Podlaski dopiero po dogrywce (4:2).

Laurę Miškiniene w barwach Arki, podczas meczu w Lublinie

Polski Cukier AZS UMCS Lublin ogłosił drugi transfer

Polski Cukier AZS UMCS w środę ogłosił nazwisko drugiej zawodniczki, która przenosi się do Lublina. Tym razem chodzi o podkoszową z Litwy – Laurę Miškiniene, która ostatnio reprezentowała barwy VBW Arki Gdynia. W Polsce występuje już od sześciu lat.

Spektakl „Pocałunek łez” (Teatr Fatum)
galeria

Studencka Wiosna Teatralna: Trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego

Od dziś do piątku (24 maja 2024): w ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie występują studenckie teatry z całego kraju walczące o Grand Prix XII Ogólnopolskiego Festiwalu Studencka Wiosna Teatralna.

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Emisje odcinków słuchowiska są w niedzielę, ale spotkanie twórców i słuchaczy zaplanowano na sobotę. 25 maja w Teatrze Starym wydarzenie organizowane z okazji emisji 400. odcinka słuchowiska „Bazarek”.

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji
Wideo i zdjęcia z operacji
galeria
film

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji

Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia – mówi dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano już pół tysiąca operacji z pomocą robota da Vinci.

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

W pierwszą niedzielę lipca na stadionie w Górze Puławskiej odbędzie się festyn pod hasłem "Truskawkobranie". Organizatorzy imprezy finalizują rozmowy z gwiazdą wieczoru: zespołem założonym przez znanego aktora.

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Wczoraj w centrum Hrubieszowa ulicami miasta jechał Chevrolet, który ciągnął na przyczepie potężną łódź motorową. Policjanci zatrzymali więc kierowcę do kontroli.

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena
25 maja 2024, 16:00

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena

Koniec sezonu w Teatrze Andersena coraz bliżej. To ostatni moment, żeby odwiedzić teatr przed wakacjami. A jakie spektakle możemy jeszcze zobaczyć?

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień
24 maja 2024, 12:00

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień

Od najbliższego piątku (24 maja) aż do kolejnej niedzieli (2 czerwca) potrwają tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty