Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

25 stycznia 2008 r.
20:20
Edytuj ten wpis

800 tys. zł za śmierć

0 8 A A

Tak wysokiego odszkodowania żąda rodzina Marcina Kopcia, motocyklisty zastrzelonego w Chodlu przez policjanta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pozew przeciwko Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie wpłynął w tym tygodniu do wydziału cywilnego Sądu Okręgowego. W ub. roku Prokuratura Okręgowa stwierdziła, że policjant, który strzelał do chłopaka, miał prawo użyć broni. I śledztwo umorzyła. Tę decyzję podtrzymał Sąd Rejonowy w Opolu Lubelskim.

- Sąd cywilny nie jest związany wynikami tamtych postępowań - tłumaczy Anna Gaj, adwokat rodziny Kopciów. - Ma prawo do poczynienia własnych ustaleń i zajęcia się wyjaśnianiem sprawy od początku.

Marcin Kopeć zginął pod koniec lipca 2006 roku, kiedy przyjechał motocyklem do Chodla. Na rogatce natknął się na policyjną blokadę. Mundurowi zasadzili się na bandytów, którzy tego dnia napadli na hurtownię w Kraśniku i z miejsca przestępstwa uciekli na motocyklach.

Marcin nie zatrzymał się przed blokadą i pomknął dalej. Być może dlatego, że nie miał prawa jazdy. Po chwili jednak zawrócił. Kiedy ponownie zbliżał się do funkcjonariusza, ten oddał pierwsze strzały. Motocyklista nie zareagował i pędził dalej, w kierunku Chodla. Policjant znowu strzelił. Kula trafiła uciekiniera w okolice kręgosłupa. Chłopak przejechał jeszcze kilkaset metrów. Wpadł na rowerzystkę, po czym upadł. Zginął na miejscu.

Prokuratura uznała, że policjant miał prawo strzelać. Najpierw dlatego, że motocyklista jechał wprost na niego i życie funkcjonariusza było zagrożone. W drugiej fazie zdarzenia podstawą użycia broni był obowiązek zatrzymania uciekającego.

Adwokat rodziny Kopciów dowodzi w pozwie, że działania policji były bezprawne. Argumentuje, że policjant oddał śmiertelne strzały w momencie, gdy Marcin już go wyminął. Życie funkcjonariusza nie było więc zagrożone. Policjant nie brał też udziału w "bezpośrednim pościgu”, który uzasadniałby użycie broni.

Śmierć Marcina przyniosła jego najbliższym straty materialne. Chłopak miał przejąć gospodarstwo, a jego ojciec zamierzał przejść na rentę strukturalną. Rodzice zastrzelonego wyliczyli swoje roszczenia na 800 tys. zł. Zwrócili się już do sądu o zwolnienie z opłat.

Wczoraj Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie nie chciała zająć stanowiska w sprawie pozwu. - Ustosunkujemy się do niego, kiedy do nas wpłynie - zapowiedziała Renata Laszczka-Rusek z biura prasowego komendy.

Proces ruszy najwcześniej wiosną. Sąd cywilny będzie musiał ponownie przesłuchać najważniejszych świadków, oprzeć się na wcześniejszych ekspertyzach zamówionych przez prokuraturę bądź zlecić nowe.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Errata / 8 maja 2008 o 16:03
Bohaterem nazwali go TACY SAMI JAK TY - laicy w sprawie, internauci, którzy w ten sposób wyrazili swoja opinię na temat tej sprawy. Inni nazwali Marcina niewiniatkiem, bohaterem, ofiarą bez skazy, itp. Więc zamilcz, bo te sprawę ocenił już raz SĄD i teraz też ma prawo to zrobić TYLKO SĄD.
Avatar
LILI / 8 maja 2008 o 14:58
zgadzam sie z rodzina ofiary<?<ŚP.MARCINA> tylko ze "policjant"<<wielokrotnie nazywany bohaterem <zal> powinien zdobyc te pieniadze i on powinien wyplacic odszkodowanie!! wiecie ile psycholog kosztuje<<a rodzinie trudno pogodzic sie ze strata syna brata wnuczka

a wam nie zycze aby spotkalo was cos takiego jak rodzinie ofiary!
Avatar
lajkonik / 28 stycznia 2008 o 10:50
Tak sobie myślę, czy rodzina tego chłopaka nie została ofiarą jakiegos wyjątkowo przekonywującego prawnika...
Obiecał im złote góry, a efekt bedzie taki, że jedynym zadowolonym, który wyjdzie na swoje, będzie ten prawnik.
Avatar
FERRARI-46 / 28 stycznia 2008 o 09:09
JEST TO SMIESZNE ŻEBY KIEROWCA BEZ PRAWA JAZDY I UĆIEKAJĄCY PRZED POLICJĄ MIAŁ BYĆ NIEWINĄ OFIARĄ . RODZICE TEGO CHŁOPAKA WIEDZIELI ŻE ON NIE MA PRAWA JAZDY,ATERAZ MAJĄ ODWAGĘ UPOMINAĆ SIĘ O ODSZKODOWANIE.RACZEJ NIE MAJĄ ŻADNEGO WSTYDU.SĄD POWINIEN ICH OBCIĄŻYĆ ZA CAŁĄ AKCJĘ.JEST ZASADA ŻE JAK JESTEŚ NIE WINNY TO NIE UĆIEKASZ A JAK UĆIEKASZ TO JESTEŚ WINNY I DO TAKICH POWINO SIĘ STRZELAĆ NASTĘPNY BY SIĘ ZASTANOWIŁ CO WYBRAĆ.POLICJANT MIAŁ RACJĘ I GO POPIERAM.
JEST TO SMIESZNE ŻEBY KIEROWCA BEZ PRAWA JAZDY I UĆIEKAJĄCY PRZED POLICJĄ MIAŁ BYĆ NIEWINĄ OFIARĄ . RODZICE TEGO CHŁOPAKA WIEDZIELI ŻE ON NIE MA PRAWA JAZDY,ATERAZ MAJĄ ODWAGĘ UPOMINAĆ SIĘ O ODSZKODOWANIE.RACZEJ NIE MAJĄ ŻADNEGO WSTYDU.SĄD POWINIEN ICH OBCIĄŻYĆ ZA CAŁĄ AKCJĘ.JEST ZASADA ŻE JAK JESTEŚ NIE WINNY TO NIE UĆIEKASZ A JAK UĆIEKASZ TO JESTEŚ WINNY I DO TAKICH POWINO SIĘ STRZELAĆ NASTĘPNY BY SIĘ ZASTANOWIŁ CO WYBRAĆ.POLICJANT MIAŁ RACJĘ I GO POPIERAM. rozwiń
Avatar
ady / 27 stycznia 2008 o 12:32
przyłączam się do opinii poprzedników, wiejski motocyklista uważa że mu wszystko wolno......... ale na szczęście ZDECYDOWANIE NIE! Tak samo powinni postąpić Policjanci w Poniatowej podczas Sylwestra, trochę by to nauczyło rozumu. Pozdrawiam
Avatar
człowiek / 27 stycznia 2008 o 09:55
Bezpośrednio po tragedii rodzina twierdziła, że chłopak chciał zostać policjanetem, a więc opowieści o przejęciu gospodarstwa są wymyślone na użytk wyciągnięcia forsy od państwa.
Wachodzi tu jakaś dziwna zbieżność: za zgodą i pod okiem rodziny chłopak używa motocykla, chociaż nie ma do tego uprawnień. Lekceważy prawo. Ginie. Tragedia.
Rodzina wyciąga wniosek: wydoić państwo MIMO WSZYSTKO !
To jest dopiero tragedia! Mentalność tych ludzi!
Avatar
oburzony podatnik / 27 stycznia 2008 o 08:05
ciekawe jak oni to sobie obliczyli? Na wagę z motocyklem czy inny sposób?
ja mam zapłacić za głupotę uciekającego i jego opiekunów?
Avatar
gl / 26 stycznia 2008 o 10:55
po co uciekał??
wiem że tragedia że zginął ale teraz policja będzie bała się jeszcze bardziej użyć broni i dojdzie do tego że przestępca będzie strzelał pierwszy
Avatar
Errata / 8 maja 2008 o 16:03
Bohaterem nazwali go TACY SAMI JAK TY - laicy w sprawie, internauci, którzy w ten sposób wyrazili swoja opinię na temat tej sprawy. Inni nazwali Marcina niewiniatkiem, bohaterem, ofiarą bez skazy, itp. Więc zamilcz, bo te sprawę ocenił już raz SĄD i teraz też ma prawo to zrobić TYLKO SĄD.
Avatar
LILI / 8 maja 2008 o 14:58
zgadzam sie z rodzina ofiary<?<ŚP.MARCINA> tylko ze "policjant"<<wielokrotnie nazywany bohaterem <zal> powinien zdobyc te pieniadze i on powinien wyplacic odszkodowanie!! wiecie ile psycholog kosztuje<<a rodzinie trudno pogodzic sie ze strata syna brata wnuczka

a wam nie zycze aby spotkalo was cos takiego jak rodzinie ofiary!
Avatar
lajkonik / 28 stycznia 2008 o 10:50
Tak sobie myślę, czy rodzina tego chłopaka nie została ofiarą jakiegos wyjątkowo przekonywującego prawnika...
Obiecał im złote góry, a efekt bedzie taki, że jedynym zadowolonym, który wyjdzie na swoje, będzie ten prawnik.
Avatar
FERRARI-46 / 28 stycznia 2008 o 09:09
JEST TO SMIESZNE ŻEBY KIEROWCA BEZ PRAWA JAZDY I UĆIEKAJĄCY PRZED POLICJĄ MIAŁ BYĆ NIEWINĄ OFIARĄ . RODZICE TEGO CHŁOPAKA WIEDZIELI ŻE ON NIE MA PRAWA JAZDY,ATERAZ MAJĄ ODWAGĘ UPOMINAĆ SIĘ O ODSZKODOWANIE.RACZEJ NIE MAJĄ ŻADNEGO WSTYDU.SĄD POWINIEN ICH OBCIĄŻYĆ ZA CAŁĄ AKCJĘ.JEST ZASADA ŻE JAK JESTEŚ NIE WINNY TO NIE UĆIEKASZ A JAK UĆIEKASZ TO JESTEŚ WINNY I DO TAKICH POWINO SIĘ STRZELAĆ NASTĘPNY BY SIĘ ZASTANOWIŁ CO WYBRAĆ.POLICJANT MIAŁ RACJĘ I GO POPIERAM.
JEST TO SMIESZNE ŻEBY KIEROWCA BEZ PRAWA JAZDY I UĆIEKAJĄCY PRZED POLICJĄ MIAŁ BYĆ NIEWINĄ OFIARĄ . RODZICE TEGO CHŁOPAKA WIEDZIELI ŻE ON NIE MA PRAWA JAZDY,ATERAZ MAJĄ ODWAGĘ UPOMINAĆ SIĘ O ODSZKODOWANIE.RACZEJ NIE MAJĄ ŻADNEGO WSTYDU.SĄD POWINIEN ICH OBCIĄŻYĆ ZA CAŁĄ AKCJĘ.JEST ZASADA ŻE JAK JESTEŚ NIE WINNY TO NIE UĆIEKASZ A JAK UĆIEKASZ TO JESTEŚ WINNY I DO TAKICH POWINO SIĘ STRZELAĆ NASTĘPNY BY SIĘ ZASTANOWIŁ CO WYBRAĆ.POLICJANT MIAŁ RACJĘ I GO POPIERAM. rozwiń
Avatar
ady / 27 stycznia 2008 o 12:32
przyłączam się do opinii poprzedników, wiejski motocyklista uważa że mu wszystko wolno......... ale na szczęście ZDECYDOWANIE NIE! Tak samo powinni postąpić Policjanci w Poniatowej podczas Sylwestra, trochę by to nauczyło rozumu. Pozdrawiam
Avatar
człowiek / 27 stycznia 2008 o 09:55
Bezpośrednio po tragedii rodzina twierdziła, że chłopak chciał zostać policjanetem, a więc opowieści o przejęciu gospodarstwa są wymyślone na użytk wyciągnięcia forsy od państwa.
Wachodzi tu jakaś dziwna zbieżność: za zgodą i pod okiem rodziny chłopak używa motocykla, chociaż nie ma do tego uprawnień. Lekceważy prawo. Ginie. Tragedia.
Rodzina wyciąga wniosek: wydoić państwo MIMO WSZYSTKO !
To jest dopiero tragedia! Mentalność tych ludzi!
Avatar
oburzony podatnik / 27 stycznia 2008 o 08:05
ciekawe jak oni to sobie obliczyli? Na wagę z motocyklem czy inny sposób?
ja mam zapłacić za głupotę uciekającego i jego opiekunów?
Avatar
gl / 26 stycznia 2008 o 10:55
po co uciekał??
wiem że tragedia że zginął ale teraz policja będzie bała się jeszcze bardziej użyć broni i dojdzie do tego że przestępca będzie strzelał pierwszy
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 0 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 0

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 18 1

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 2

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 7

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 28 6

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 37 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia]
galeria

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia] 46 95

Właściciel górek czechowskich pokazał w środę koncepcję nowego parku, którego urządzenie oferuje w zamian za zgodę władz miasta na budowę mieszkań na pozostałej części dawnego poligonu. Spółka TBV twierdzi, że gotowa jest wyłożyć pieniądze na park i oddać go miastu za złotówkę. Co na to Ratusz?

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy
26 maja 2018, 12:00

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Zamek w Janowcu na 9. edycję Święta Wina. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego 20 29

Znamy kolejnych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych. Dzisiaj PiS ogłosił kogo poprze w wyborach na prezydenta Puław, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!