czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Budowa S17: Na "dwójce” już rozbierają domy (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 sierpnia 2011, 16:26
Autor: Paweł Puzio

Budowa S17 (Bartłomiej Żurawski)
Budowa S17 (Bartłomiej Żurawski)

Już widać początek prac na odcinku nr 2. Trwa tu rozbiórka domów kolidujących z przebiegiem przyszłej drogi. Natomiast na odcinku pierwszym, od Warszawy, drogowcy palują na potęgę.

Na zadaniu nr 1, Sielce–Bogucin trwają prace ziemne. – Tam, gdzie grunt jest niestabilny, szczególnie w miejscach przyszłych mostów czy wiaduktów, trwa wzmacnianie poprzez palowanie. Specjalna maszyna wierci otwory w gruncie, po czym wydobytą ziemię miesza z cementem i ponownie wtłacza w wywiercony otwór. Tylko na tym odcinku długość takich pali, gdyby je ułożyć jeden za drugim, wyniesie 50 kilometrów – wyjaśnia Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Pole pali

To jednak nie koniec specjalistycznych robót. W przypadku wyjątkowo niestabilnego gruntu, w ziemię wtłaczana jest także mieszanka w formie pali składająca się z piasku i żwiru. Łączna powierzchnia tych "pali” to 4 tys. metrów kwadratowych.

Wykonywane są także fundamenty i ustawiane słupy linii wysokiego napięcia, której obecny przebieg koliduje z przyszła trasą ekspresową. Przebudowa obejmuje odcinek długości ok. 7 km. – Ustawiono już 7 z 23 zaplanowanych do przenosin słupów – dodaje Krzysztof Nalewajko.

Na fragmencie Bogucin–Dąbrowica, zadaniu nr 2, trwa rozbiórka nieruchomości kolidujących z przebiegiem przyszłej drogi. Wciąż są także prowadzone pomiary geodezyjne i trwa poszukiwanie niewybuchów z przeszłości.

Wyłączony pas

Na zadaniu nr 5, Witosa–Piaski, prowadzone są zaś prace ziemne związane z budową dróg dojazdowych i węzła Świdnik. Zagęszczane i osuszane jest podłoże.

– Trwa przekładka instalacji gazowniczych, elektrycznych i telekomunikacyjnych. Trwają prace przy obiektach inżynieryjnych. Wyłączony z ruchu jest odcinek od skrzyżowania z al. Lotników Polskich do początku obwodnicy Piask, kierowcy korzystają z drugiej jezdni w obu kierunkach. Wyłączono z ruchu jeden pas na odcinku od skrzyżowania z Drogą Męczenników Majdanka do budowanej kładki dla pieszych w Kalinówce – wylicza Nalewajko. Drogowcy mają już także decyzję ZRID na zadanie 5a, czyli budowę nowego dojazdu do Świdnika.

Trzy z pięciu

Pod koniec minionego tygodnia otwarto oferty przetargowe na zadanie nr 3, od węzła Dąbrowica do węzła Lubartów. Najniższa opiewała na nieco ponad 474,8 mln zł. Najwyższa wyniosła ponad 756,1 mln zł. Tymczasem, GDDKiA zamierza przeznaczyć na budowę tego odcinka trasy blisko 696,3 mln zł. Najniższą ofertę złożyła hiszpańska firma Dragados, 474 801 627 zł.

Obecnie są już realizowane 3 z 5 odcinków tej inwestycji. – Najbardziej zaawansowany jest odcinek od węzła Witosa do Piask. Ekipy budowlane pracują także na odcinku od węzła Sielce do Bogucina i dalej do Dąbrowicy – dodaje Krzysztof Nalewajko. Dwa pozostałe fragmenty S17, wchodzące w skład obwodnicy Lublina, są na etapie przetargów. Cały 68-kilometrowy odcinek zostanie oddany do użytku do końca 2013 roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Łukasz
zyx
jordan
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Łukasz
Łukasz (13 sierpnia 2011 o 08:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Lublinianin' timestamp='1312487183' post='510964']
68 kilometrow drogi w dwa lata, robota gazem idzie. Gdzie nam do europy !!!
[/quote]


ty jesteś tak ograniczony czy tylko udajesz?! wziąłeś po uwagę technologię prac, fakt, że nasyp musi zostać dobrze zagęszczony, beton ma określony czas schnięcia i utwardzania. Pewnie, lepiej zbudować w miesiąc i po roku remontować bo się rozpadnie, nie masz pojęcia o niczym internetowy malkontencie to milcz chociaż...
Rozwiń
zyx
zyx (10 sierpnia 2011 o 20:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Zygzak' timestamp='1312645762' post='511587']
Na odszkodowania poczekamy dłużej a dlaczego?, powód bardzo prosty czas urlopów,taką właśnie odpowiedź otrzymałem w Urzędzie Wojewódzkim.Zatem proszę się uzbroić w cierpliwość(anielską)bo to jeszcze potrwa.
[/quote]
Rozwiń
jordan
jordan (8 sierpnia 2011 o 17:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1312494746' post='511002']
zamknijcie mordy ma byc droga nowa i kropka a domow bylo nie budowac przy drodze i basta.
[/quote]
Rozwiń
Zygzak
Zygzak (6 sierpnia 2011 o 17:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na odszkodowania poczekamy dłużej a dlaczego?, powód bardzo prosty czas urlopów,taką właśnie odpowiedź otrzymałem w Urzędzie Wojewódzkim.Zatem proszę się uzbroić w cierpliwość(anielską)bo to jeszcze potrwa.
Rozwiń
gość
gość (5 sierpnia 2011 o 00:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla niektórych najlepiej jest robić żeby nic nie robić.A potem stękania że drogi okropne,że zastój,że Polska B.Wszędzie budują,przebudowują.Ciekawe czy w innych regionach też jest tylu malkontentów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!