piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Do okulisty i dermatologa ze skierowaniem od lekarza rodzinnego. "To nie skróci kolejek"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 sierpnia 2014, 06:45

Do okulisty i dermatologa tylko ze skierowaniem od lekarza rodzinnego. Zmiany, które mają wejść w życie za kilka miesięcy, krytykują zarówno pacjenci jak i lekarze

Nowe przepisy wynikają z tzw. pakietu kolejkowego, które wejdą w życie w 2015 r. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, zmiany zapewnią lepszy dostęp do specjalistów. Lekarze są jednak innego zdania.

- To wcale nie skróci kolejek, tylko przerzuci je na lekarzy rodzinnych. To tylko utrudni życie pacjentom, którzy zamiast być już u specjalisty, będą czekać pod gabinetem lekarza rodzinnego - mówi Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej. - Z kolei lekarze rodzinni, którzy mają określone limity przyjęć, będą musieli albo dłużej pracować albo skrócić czas przeznaczony na jednego pacjenta.

Podobne wątpliwości ma pani Barbara, pacjentka jednej z lubelskich poradni okulistycznych. - Tu chodzi m.in. o choroby oczu, z którymi nie można czekać, bo stan może się gwałtownie pogorszyć - mówi. - Poza tym jaką mam pewność, że lekarz rodzinny dobrze zdiagnozuje problem? Przecież nie ma takiej wiedzy, jak specjalista.

Zmiany nie podobają się także lekarzom rodzinnym. - Według naszych statystyk w skali całego kraju będziemy musieli wystawić ok. milion skierowań więcej. Poza tym przyjęcie, zbadanie i wystawienie skierowania do poradni okulistycznej czy dermatologicznej wymaga dodatkowego czasu. Efektem będą większe kolejki - mówi Teresa Dobrzańska-Pielichowska, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych Pracodawców. - W budżecie NFZ na 2015 r. na Podstawową Opiekę Zdrowotną jest tylko o 1 proc. środków więcej niż w tym roku. To może nie wystarczyć. Jeśli się to nie zmieni, nie będziemy mogli zgodzić się na nowe obowiązki.

A co na to lekarze specjaliści? - Wydaje się, że efekty będą pozytywne, bo do specjalistów będą trafiać wyselekcjonowani pacjenci z poważniejszymi problemami - komentuje dr Kazimiera Mackiewicz-Policzkiewicz, okulista z Lublina.

- Z drugiej jednak strony nie wiadomo jak to będzie funkcjonować np. w przypadku, kiedy ktoś z ostrym stanem będzie musiał czekać w kolejce do lekarza rodzinnego, a potem jeszcze do specjalisty. Tacy pacjenci powinni być przyjęci bez kolejki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: zdrowie lekarz
Lili
Pacjent
Don
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Lili
Lili (29 sierpnia 2014 o 08:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Akurat z moją tendencją do zapaleń błony naczyniowej oczu czekanie do lekarza ogólnego w przypadku ataku choroby może się równać utracie wzroku. Aczkolwiek w dobie dzisiejszych kolejek pacjentów "okularowych" tak czy siak przyjęcie do okulisty na NFZ w trybie nagłym graniczy z cudem. Pomysł beznadziejny, co nie zmienia faktu, że sytuacja jest patologiczna.

Rozwiń
Pacjent
Pacjent (28 sierpnia 2014 o 13:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dzisiaj, żeby chorować trzeba być zdrowym, by mieć siły przejść od lekarza Annasza do lekarza Kajfasza.Słabe jednostki osobowe już na wstępie odpadną, odchodząc z tego świata, co jest zaprogramowanym zyskiem NFZ.

Rozwiń
Don
Don (28 sierpnia 2014 o 10:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czego to jeszcze te tuskojeby nie wymyślą aby dymać i tak już biedny ten naród. Dobrze że do wyborów już nie daleko. Nalęży komuchom POdziękować !!!

Rozwiń
LM
LM (28 sierpnia 2014 o 09:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak naprawdę chodzi tutaj o wypchnięcie kolejnej, dość sporej, grupy pacjentów z systemu opieki zdrowotnej finanoswanej przez NFZ do poradni prywatnych.

Ministerstwo liczy, że poprzedzona czekaniem w kolejce wizyta u lekarza rodzinnego po skierowanie i z perspektywą oczekiwania w kolejnej kolejce pod gabinetem specjalisty skutecznie zniechęci chorych i zdecydują się oni na wizytę w prywatnej placówce.

Rozwiń
matylda
matylda (28 sierpnia 2014 o 09:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ta służba zdrowia robi się coraz bardziej nienormalna i zupełnie przeciwko pacjentom. Składki potrafią pobierać, ale dostęp do lekarzy już utrudniają. Zgroza, miesiącami ludzie chorzy czekają do specjalisty i nikt nic z tym nie robi. Protestuję stanowczo przeciwko takim rządom, przeciwko takiemu traktowaniu społeczeństwa. Gdyby można było nie płacić składek grosza bym nie dała za takie traktowanie, zwyczajnie łamane są prawa człowieka w tym kraju.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!