niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubelskie

Euro 2012: Sanepid kontroluje hotele i toalety

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 stycznia 2012, 16:06

W ciągu roku przeprowadzono ponad 1700 kontroli. Najwięcej w hotelach i publicznych toaletach (Macie
W ciągu roku przeprowadzono ponad 1700 kontroli. Najwięcej w hotelach i publicznych toaletach (Macie

Z organizacją Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w tym roku nasz region wspólnego ma niewiele. Mimo to przygotowania do imprezy idą u nas pełną parą w… w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. W ciągu roku przeprowadzono ponad 1700 kontroli. Najwięcej w hotelach i publicznych toaletach.

Trzydzieści osiem kontroli na stadionach i obiektach świadczących usługi hotelarskie. Do tego ponad 200 skontrolowanych wiat przystankowych – takie działania w ramach przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 przeprowadził w ubiegłym roku sanepid w Kraśniku.

– Z boku wydaje się to może śmieszne, bo co Kraśnik ma do Euro 2012 – komentuje Anna Strzyż, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kraśniku. – Ale przecież mieszkańcy Polski w związku z meczami będą się jednak przemieszczać.

– To są te same kontrole, które wykonujemy, na co dzień, tyle, że w związku z EURO 2012 robimy je częściej – dodaje lek. med. Tadeusz Janowski, powiatowy inspektor sanitarny w Puławach.

Podobne działania prowadzą inne stacje sanitarno-epidemiologiczne w naszym województwie. – Działamy na podstawie zarządzenie Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia października 2010 r. – podaje Janusz Słodziński, Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Lublinie. – W minionym roku na terenie województwa lubelskiego było 514 kontroli w hotelach, motelach, pensjonatach i innych obiektach świadczących usługi hotelarskie. 58 razy sprawdzaliśmy dworce i stacje PKP i 174 razy kontrolowaliśmy dworce i przystanki autobusowe.

Kontrolowane były też m.in. autobusy PKS, baseny i inne obiekty sportowe, stacje paliw, parkingi a nawet ustępy publiczne i toalety ogólnodostępne. Te ostatnich kontroli było ponad 340.

– Wszystko po to by sprawdzić bezpieczeństwo i porządek w miejscach, które mogą odwiedzić przemieszczający się turyści – tłumaczy Kamil Smerdel, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

W tym roku kontroli będzie więcej. – Od początku roku chodzimy wybiórczo do takich obiektów, żeby określić usterki, które należy wyeliminować – tłumaczy Zofia Badach, powiatowy inspektor sanitarny w Białej Podlaskiej. – Potem będzie trzeba pójść na kontrole sprawdzające, więc do czerwca kontrole będą częstsze, ale to nie wymaga specjalnych zespołów, ani specjalnych czynności.

– W nadzorowanych przez nas obiektach, zwłaszcza hotelarskich, nie było nieprawidłowości – zapewnia Barbara Tłuczkiewicz, zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Inspektorzy wojewódzcy z Lublina już dwa razy spotkali się ze służbami sanitarnymi z Ukrainy. Zaplanowano już kolejne spotkanie, w marcu w Lublinie.

Ilu kibiców może odwiedzić nasz region w czasie mistrzostw?

– Takich szacunków jeszcze nie ma, poznamy je ok. połowy lutego – dodaje Smerdel. – Zakłada się, że Polskę odwiedzić w tym czasie ok. 1,5 mln osób.

Do Euro 2012 przygotowują się również inne służby w naszym województwie. Według informacji uzyskanych w lubelskich Urzędzie Wojewódzkim na trasy, którymi będą przejeżdżać kibice ma zostać skierowanych blisko 780 policjantów.

Policja jednak nie podaje szczegółów. – Jeszcze jest na to za wcześnie. Przecież mamy styczeń, a mistrzostwa są w czerwcu – dziwi się Janusz Wójtowicz, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Lubinie. – Prowadzimy rozmowy, ale na razie wszystko jest na zasadzie prognoz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!