niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Gminy nie są w stanie sprostać nowym przepisom o ochronie zwierząt

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 lutego 2012, 16:39

Bezdomnych zwierząt jest obecni o ok. 30 proc. więcej niż przed rokiem
Bezdomnych zwierząt jest obecni o ok. 30 proc. więcej niż przed rokiem

Do schronisk dla zwierząt zgłasza się nawet po kilkadziesiąt gmin, żeby podpisać umowę. Odchodzą z kwitkiem, bo przytulisk jest za mało, a bezpańskich zwierząt coraz więcej.

Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy o ochronie zwierząt. Właścicielom zabraniają trzymania psów na zbyt krótkich łańcuchach, a gminom nakazują zapewnienie w schroniskach miejsc dla bezdomnych zwierząt z ich terenu.

Schronisko w Nowodworze w pobliżu Lubartowa odmówiło już 40 gminom. – Możemy podpisać umowy na przyjmowanie psów tylko z 25 gminami. Nowi chętni nie mają szans – mówi Adam Szumiło, kierownik schroniska.

Nowych umów nie podpisało też schronisko w Białej Podlaskiej, a lubelskie jest w stanie zająć się zwierzętami tylko z terenu miasta.

– Ustawa trafiła na nieprzygotowany grunt. Brakuje schronisk. A te, które są, nie mogą zawierać zbyt dużej liczby umów. Co więcej, ustawa spowodowała, że ludzie częściej wyrzucają zwierzęta. Boją się kar, np. za trzymanie psów na łańcuchach – tłumaczy Szumiło. – W tej chwili widzimy wzrost liczby bezdomnych zwierząt o ok. 30 proc. w stosunku do ub. roku.

Za dużo chętnych, a za mało miejsca jest też w schronisku w Krzesimowie. – Mamy podpisanych 12 umów. Chętnych byłoby jeszcze co najmniej 20 gmin – mówi Alfred Matyjaszczyk z tego schroniska.

Zwraca jednak uwagę, że wiele zależy od solidności gminy. – Dla pewnego wójta odłowiliśmy w gminie szczenięta. Mieliśmy w tym roku podpisać z nimi umowę. Ale ociągali się z zapłatą. Jak tak ma wyglądać współpraca, to lepiej jej nie zaczynać – uważa Matyjaszczyk.

Ale nawet te gminy, które podpisały umowy ze schroniskami przyznają, że udźwignięcie nowych obowiązków to problem.

– Płacimy ok. 1600 zł "wpisowego”, a potem do 1,5 tys. zł za każdego psa. W skali roku to może być od 20 do 30 tys. zł. Ale kiedy nie ma się podpisanej umowy, to schroniska każą sobie płacić nawet 2,5 tys. zł za zwierzę – mówi Władysław Guściora z Urzędu Gminy w Józefowie nad Wisłą.

– Od dwóch lat mamy umowę ze schroniskiem w Krzesimowie – mówi Michał Cholewa, zastępca burmistrza Piask. – Szukaliśmy tańszej oferty, ale nie znaleźliśmy. W budżecie na ten rok mamy 100 tys. zł na realizację zobowiązań wynikających z ustawy o ochronie zwierząt i obawiamy się, czy wystarczy.

Jakie można znaleźć rozwiązanie? – Gmin nie stać na budowę schronisk. Może powstawałyby nowe, gdyby zajęły się tym powiaty – podpowiada Szumiło.

Problemy w praktyce

*Włodawa. Pani Danuta Weremczuk została w tym tygodniu przymusowym opiekunem psa, którego przed zamarznięciem uratowała jej córka. Straż Miejska nie zgodziła się zabrać suczki, bo miasto nie ma na pieniędzy, ani schroniska. Kobieta zamierza w tej sprawie zwrócić się z pismem do burmistrza.

*Milejów. Od kwietnia ub. roku mieszkańcy Kolonii Antoniów czekają na odłowienie trzech bezpańskich psów, wałęsające się po okolicy. Pisali w tej sprawie do gminy, ale bez skutku. Na początku roku jedna suczka padła.

*Kazimierz Dolny. Mieszkańcy skarżyli się na bezpańskie psy. Urzędnicy nie potrafili pomóc przez dwa tygodnie. Tłumaczyli się brakiem miejsca w schroniskach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
RADNY
zly
ZOSIA
(34) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

RADNY
RADNY (17 listopada 2012 o 13:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe co jeszcze się wymyśli,aby finanasowo pogłębić gminy====UWAGA CO JUŻ MUSI GMINA========ZAPEWNIĆ MISZKANIE LUDZIOM,KTÓRZY NIE PŁACĄ CZYNSZÓW W SPÓŁDZIELNI LUB WŁAŚCICIELOWI MIESZKANIA,ZAPEWNIĆ DACH NAD GŁOWĄ BEZDOMNYM,ZBIERAĆ SMIECI,DOŻYWIAĆ NIEDOŻYWIONYCH,ZAPEWNIĆ OPIEKĘ OSOBOM SAMOTNYM,OPIEKOWAĆ SIĘ PSAMI,KOTAMI,KROKODYLAMI,BOCIANAMI I INNĄ GADZINĄ,ZAPŁACIĆ ICH POBYT W OCHRONCE,BUDOWAĆ DROGI CHODNIKI,OPŁACAĆ ZA ŚWIATŁO ULICZNE PRZY N IE SWOICH DROGACH,DOPŁACAĆ 50% DO OŚWIATY I TAK MOŻNA,MOŻNA DALEJ,ALE SZKODA FORUM =ODPIEPRZCIE SIĘ OD GMIN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!WASZ AĆ...AĆ....AĆ......AĆ............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Rozwiń
zly
zly (17 listopada 2012 o 13:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CO ??STRZELAC DO BEZPANSKICH ZWIERZAT. Tak !! strzelac ale do ludzi- glupkow .ktorzy w swoich domostwach pozwalaja sie mnozyc tym zwierzetom . Nie posiada rozumu nie potrafi zadbac o swoje zwierze(kASTRACJA ,STERYLIZACJA,USYPIANIE SLEPYCH MIOTOW ZA DARMO) NALEZY SZYBKO TAKIEGO TYPA ODSTRZELIC I JUZ MNIEJ NIEMYSLACYCH.
Rozwiń
ZOSIA
ZOSIA (17 listopada 2012 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KASTRACJA I STERYLIZACJA ,KONIECZNIE ,TYLKO W TEN SPOSOB BEDZIE ZMNIEJSZAC SIE ILOSC BEZDOMNYCH ZWIERZAT. Z PEWNOSCIA TO TROCHE POTRWA
Rozwiń
Marta
Marta (13 lutego 2012 o 11:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='mietek' timestamp='1328908846' post='595182']
Ten kraj jest chory. Nie ma pieniędzy na utrzymanie szkół, nie ma na dożywianie ubogich dzieci, na służbę zdrowia, na pomoc osobom bezdomnym... i można by jeszcze długo wyliczać ale są miliony złotych w skali całego kraju na PSI PROBLEM. Utrzymujemy w schroniskach ponad 100tysięcy kundli. I ciągle ich przybywa. O kotach już nawet się nie mówi.
Zgraja bezpańskich psów terroryzuje wsie i miasta. Trzeba jakoś ten problem rozwiązać. Ja od lat domagam się odstrzału bezpańskich psów. Postawienia w stan likwidacji schronisk tych legalnych i nielegalnych prowadzonych przez osoby zidiociałe. Należy poprosić o pomoc kraje azjatyckie które są zainteresowane przejęciem schronisk.
To jakaś parodia by samorządy płaciły hyclom po 650zł za schwytanie jednego kundla kiedy problem można rozwiązać jednym pociągnięciem cyngla. W Rosji , kraju znacznie bogatszym niż nasz, każdego dnia wojsko strzela do bezpańskich psów i sytuacja tam została opanowana. U nas wprowadza się jakieś idiotyczne ustawy które niczego nie rozwiązują.

[/quote]
Gdyby zwierzeta umiały czytać ,to twoją wypowiedż Mietku swkitowałyby komentarzem,że ludzie są Gnojami-niesprawiedliwymi,nieodpowiedzialnymi,brutalnymi i wygodnickimi.Bo to ludzie są winni tragicznej sytuacji zwierzat i ludzie powinni to w LUDZKI sposób rozwiązać .Psy i koty żyją kilkanascie lat,a problem ich bezdomności ciągnie się przez setki,tysiące lat.O czym to świadczy?Gdyby zastosowano ogólną sterylizację ,antykoncepcją problem zniknąłby na zawsze w krótkim czasie.Zgadzam się że opłata 650 złotych to absurd,jak również 2500 złotych to też grube nadużycie.Ja utrzymuję 3 psy za ok 250 złotych miesięcznie,a więc koszt 2500 to jakiś absurd
Rozwiń
Marta
Marta (13 lutego 2012 o 10:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='aei' timestamp='1328966998' post='595385']
Tak, tak, rozmnażajcie dalej, nie sterylizujcie suk, "bo szkoda pieniędzy", albo jeszcze lepiej: dopuszczajcie "dla zdrowotności"! Chyba tylko ktoś nienormalny uważa, że ciąża dobrze wpływa na zdrowie. A jak kogoś nie stać na zwierzę, to nie powinien go w ogóle brać. Odnośnie masowego usypiania - mamy na wschodzie niedoścignione wzorce rodem ze średniowiecza.
I jeszcze jedno, dalej kupujcie od pseudohodowców, to nigdy nie przestaną tego procederu kontynuować.
Krytykujcie dalej ustawę, która otwiera oczy urzędom, na problemy, które istniały już wcześniej. Nie macie mózgów, czy jak...?
[/quote]
Ludzie,którzy szczycą się postępem technicznym,rozumem,nie potrafią rozwiązać prostego w sumie problemu bezdomności zwierząt-a może nie chce sie po prostu myśleć?Myślenie to ciężka praca
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (34)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!