wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Internet szerokopasmowy. "Wyprzedzamy innych, w Polsce jesteśmy liderem"

  Edytuj ten wpis
Autor: PAP

Ponad 60 proc. z planowanych prawie trzech tys. km sieci szerokopasmowego internetu powstało dotychczas w województwie lubelskim. Budowa tej sieci w gminach województwa ma kosztować 385 mln zł, z czego 267 mln zł to dofinansowanie unijne.

Projekt budowy sieci szerokopasmowej, oprócz Lubelskiego, obejmuje też województwa Polski Wschodniej: podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie. Ma ułatwić dostęp do internetu instytucjom publicznym, przedsiębiorcom i osobom prywatnym.

Lider projektu

W Lubelskiem sieć szkieletowa ma mieć długość 2908 km i będzie przebiegać przez 198 gmin w regionie (w województwie jest 213 gmin).

Budowa rozpoczęła się marcu tego roku i dotychczas zbudowano 1800 km sieci. "Jesteśmy dzisiaj liderem tego projektu. Mamy więcej położonych sieci, niż inne województwa” - powiedział marszałek województwa Sławomir Sosnowski.

Termin zakończenia prac został wyznaczony do 31 października 2015 r., ale jeśli tempo robót się utrzyma, to sieć zostanie wybudowana do końca czerwca 2015. "Chcielibyśmy, żeby jeszcze w tym roku wykonane zostało 90 proc. projektu. 10 proc. takich najbardziej trudnych, skomplikowanych odcinków zostawiamy na rok przyszły” - powiedziała zastępca dyrektora departamentu gospodarki i innowacji Urzędu Marszałkowskiego Anna Pawlak.

14 obszarów

Projekt przewiduje utworzenie około 300 węzłów umożliwiających dostęp do internetu. Węzły te powstaną na terenach, gdzie nie ma dostępu do szerokopasmowego internetu i gdzie inwestorzy prywatni nie planują budowy takiej sieci w najbliższych latach.

Województwo zostało podzielone na 14 obszarów inwestycyjnych, ale prace budowlane przebiegają we wszystkich obszarach równocześnie, a sieć jest budowana przez jednego wykonawcę wybranego w przetargu - hiszpańską firmę Aeronaval de Construcciones e Instalaciones. Sieć światłowodowa powstaje głównie przy istniejących drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

Samorząd wojewódzki będzie właścicielem wybudowanej sieci, ale zarządzanie nią, eksploatacja, utrzymanie oraz świadczenie usług z jej wykorzystaniem zostanie powierzone, w drodze umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, podmiotowi zewnętrznemu posiadającemu kompetencje, doświadczenie i uprawnienia do działalności telekomunikacyjnej. Operator infrastruktury będzie, na zasadach komercyjnych, świadczył usługi tzw. "operatorom ostatniej mili", a ci odpłatnie zapewnią dostęp do internetu użytkownikom.

Operator infrastruktury zostanie wybrany w drodze dialogu konkurencyjnego (tryb, w którym zamawiający prowadzi z wybranymi przez siebie wykonawcami dialog, a następnie zaprasza ich do składania ofert). Pierwsza tura rozmów z zainteresowanymi firmami odbyła się na początku września, druga planowana jest pod koniec października. Operator ma być wybrany do końca pierwszego kwartału przyszłego roku.

Internet w domach

Wybudowanie sieci ma umożliwić dostęp do internetu dla ponad 95 proc. gospodarstw domowych regionu. Władze województwa spodziewają się, że ta technologicznie na najwyższym poziomie sieć szerokopasmowa będzie służyć rozwojowi cywilizacyjnemu, ale też przyciągnie inwestorów np. z sektora usług i przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy.

Projekt przewiduje również przeprowadzenie szkoleń dla blisko dwóch tysięcy osób, głównie w wieku powyżej 45 lat, z zakresu korzystania z komputera i wykorzystania internetu.

Budowa sieci szerokopasmowej w Lubelskiem ma kosztować 385 mln zł, z czego 267 mln zł będzie stanowić unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.
  Edytuj ten wpis
Barbara Ubryk
pawel
Gość
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Barbara Ubryk
Barbara Ubryk (26 października 2014 o 13:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przyszłość ma jedynie internet mobilny.Kabelki i światłowody to już archaiczny przeżytek.

Rozwiń
pawel
pawel (26 października 2014 o 13:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

na wsiach światłowody a ja nie mam w prawie środku miasta możliwości 2 mb/s po kablu, zalosne.

Rozwiń
Gość
Gość (26 października 2014 o 10:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

nie budują - źle, budują też źle. Ot Polska i Polacy :)

Rozwiń
mario
mario (26 października 2014 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mieszkam tuż przy granicach Lublina jest propozycja światłowodu plus możliwość podpięcia za jedyne 89zl miesięcznie za 30mb, bez możliwości negocjacji i wyboru innej taryfy ;-) a konkurencji brak znów monopol jednego dostawcy z jego ceną to samo co było z tp

Rozwiń
Wasyl
Wasyl (26 października 2014 o 09:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zostało 1000 km i chca je wybudowac w okresie zimowym zwłąszacza w pasie drogowym kiedy oo listopada nie można tego robić. Co za bzdury. Propaganda sukcesu, a gdzie uzbrojenie wdmuchnięcie kabli. Moze sieć wystartuje za 2 lata jak będzie zrobiona

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!