sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Kraśnik, Chełm, Puławy. Coraz więcej obywateli ze swoim budżetem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 marca 2014, 13:00

Jutro dowiemy się na co mieszkańcy Kraśnika postanowili przekazać 2 mln zł w ramach budżetu obywatelskiego. Chełmianie o taki budżet dopiero walczą. W Puławach, gdzie jest już druga edycja tej inicjatywy będzie możliwość głosowania przez internet.

W Kraśniku po raz pierwszy mieszkańcy miasta będą decydować, na co przeznaczą 2 mln zł. Trwające pięć dni głosowanie nad projektami zgłoszonymi i zatwierdzonymi przez radnych w ramach budżetu obywatelskiego zakończyło się w piątek. - Zainteresowanie jest duże - mówił w piątek Krzysztof Ślusarz, przewodniczący Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego Rady Miasta Kraśnik. - Piątkowe głosowanie przedłużono i nie trwało do godz. 16 ale 18. Przez pierwsze cztery dni z 7 lokali, w których mieszkańcy powyżej 16 roku życia mogli głosować, najwięcej oddało swój głos w przedszkolu przy ul. Balladyny - ponad 1500. W poniedziałek zbierze się komisja, która przeanalizuje głosy. Poda też informację, które z zatwierdzonych projektów cieszyły się największą popularnością. - Wyniki zostaną podane we wtorek - zapowiada Ślusarz. Z kolei radni z Puław będą dzisiaj próbowali ustalić ostateczny kształt regulaminu drugiej edycji budżetu obywatelskiego. Na pewno będzie kilka zmian. Przede wszystkim zostanie zwiększona kwota. W tym roku na projekty mieszkańców zostanie przeznaczonych przynajmniej 2 mln zł, a niewykluczone, że jeszcze więcej. Będzie możliwość głosowania przez internet, czy zgłaszania projektów ogólnomiejskich. Zostanie również wyznaczony inny przebieg poszczególnych rejonów. - Zmiany będą niewielkie, nowy podział rejonów będzie po prostu przebiegał wzdłuż głównych ulic. W ten sposób chcemy ułatwić życie mieszkańcom - mówi Teresa Gutowska, przewodnicząca komisji ds. budżetu obywatelskiego.

Tymczasem w Chełmie społecznicy z Inicjatywy Obywatelskiej "Nasz Chełm” cały czas zbierają podpisy pod projektem uchwały wprowadzającej w mieście budżet obywatelski. Zebrali już ich blisko 900, a więc o wiele więcej niż wymagały tego od nich przepisy. Wystarczyło zebrać 750 podpisów. Pomysłodawcy spotkali się już z wiceprezydentem miasta Stanisławem Mościckim. - Pan wiceprezydent przystał na zaproponowany przez nas podział miasta na cztery rejony, w ramach których zgłaszane byłyby projekty dotyczące budżetu obywatelskiego - mówi Joanna Bielecka, przewodnicząca komitetu. - Zgodził się także z naszą propozycją umożliwienia zgłaszanie projektów osobom od 16 roku życia. Dzięki temu również młodzież będzie mogła brać udział w głosowaniach na poszczególne projekty. Obiecał, że wprowadzenie budżetu obywatelskiego nie wpłynie w żaden sposób na ograniczenie środków finansowych będących w dyspozycji rad osiedli. Członkowie Inicjatywy Obywatelskiej "Nasz Chełm” wkrótce znowu spotkają się z władzami miasta. Z uwagi na rosnące zainteresowanie mieszkańców budżetem obywatelskim zadecydowali o przedłużeniu zbierania podpisów pod projektem. - Wszystko po to, żeby jak najwięcej chełmian mogło wypowiedzieć się w tej kwestii - dodaje Bielecka. - Myślę, że poświęcimy na to jeszcze dwa tygodnie. Przypominam, że swój podpis pod projektem uchwały w sprawie budżetu można złożyć w siedzibie ChOP przy ul. Wojsławickiej 7.
  Edytuj ten wpis
realista
kwaśnik
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

realista
realista (4 marca 2014 o 09:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Inicjatywy fajne, szkoda, że w tle obłuda.

Nedawno w DW: 21 lutego br. "Budżet obywatelski. Chełmianie chcą mieć wpływ na wydatki miasta"

Niby obywatelskie, a Pani Joanna Bielecka w siedzibie ROEFS  :) CHEŁM - kieroniczka tego przybytku. Czyli społecznie, czy w godzinach pracy??? A może po pracy???

Nadużycia Stowarzyszenia organu prowadzącego ośrodek :ph34r: zobowiązują do kampanii (zgadnijcie czyjej - podpowiedź: ma tozwiązaek z EFS), szkoda, że zakłamanej i wyuzdanej z obywatelskości.

Inicjatywa ciekawa, a i owszem, szkoda, że zakłamana.

Apel do dziennikarzy o profesjonalizm - nie wklejacie do gazet tego, co wam przygotują, a sprawdźcie, kto finansuje bilbordy CHOP w Chelmie, kto finansuje spotkania, kto płaci za stronę internetową CHOP (hosting, domena i administrowanie), kto w imię wspólnego dobra prowadzi konto CHOP na facbooku. Tam nie ma nazwisk. O co w tym wszystkimm chodzi??? Jeżli są ludzie to chylę czoła. Na razie jednak pytam...

Rozwiń
kwaśnik
kwaśnik (3 marca 2014 o 20:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Gościu powyżej piszący stwierdza fakty!!! Włodarczyk zaskarżył nawet uchwałę RM Kraśnika o budżecie obywatelskim do wojewody. Kiedy uchwała była juz ważna nie ujął tego w projekcie budżetu, wszędzie mówił, że to błąd. Teraz zmienił optyke bo okazało się, że część ludzi chętnie widziałaby tę kasę zainwestowana w dach na nowobudowanym kościele. Głosują za tym głównie jego wyborcy. Kiedy okazało się, że zabrakło kart do głosowania juz pierwszego dnia referendum, to nagle burmistrz wystąpił z zachętami do wzięcia udziału w "tej wspaniałej inicjatywie obywatelskiej".

Rozwiń
Gość
Gość (3 marca 2014 o 18:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Łżesz jak zwykle! Wszystkie twoje wypowiedzi to wielkie kłamstwo i nienawiść płynąca zewsząd...tak jak przystało człowiekowi otumanionemu przez głoszących miłość powszechną: "zarzynanie watahy", "jaki prezydent, taki zamach", sztuczne genitalia i prawdziwe świńskie ryje...

Rozwiń
white
white (3 marca 2014 o 15:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Farsa! Włodarczyk jako najwiekszy przeciwnik budżetu obywatelskiego firmuje artykuł na jego temat. Nie dość, ze krytykował i bojkotował na każdym etapie tworzenia inicjatywy, to przez dzeinnikarzy DW i ich manipulacje został bezmała bohaterem samorzadności obywatelskiej. PR polityczno-prasowy trwa... ale czemu "bezstronni" podobno dziennikarze celowo wproadzają czytelników w błąd?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!