czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubelskie

Kwestarze policzyli pieniądze: Tylko w Lublinie zebrano ponad 70 tys. zł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 listopada 2011, 19:45

 (Bartek Żurawski)
(Bartek Żurawski)

Zbiórki datków na największych nekropoliach regionu przyniosły w tym roku ponad 120 tys. zł. Najwięcej zebrano w Lublinie. Pieniędzy może jednak nie wystarczyć na przeprowadzenie wszystkich, zaplanowanych remontów.

Rekord padł w Zamościu. Zebrana kwota jest co prawda tylko o kilkadziesiąt złotych, ale jednak większa niż przed rokiem. Wolontariuszom, kwestującym na cmentarzu parafialnym udało się zgromadzić nieco ponad 17 tys. zł. Do tego 25 euro, trochę eurocentów i kopiejek. Kwestę przy ul. Peowiaków zorganizowano po raz piąty.

W Lublinie kwestowano głównie na cmentarzu przy ul. Lipowej. Z puszkami wyruszyło ok. 160 wolontariuszy. Akcja odbyła się już po raz 25. i przyniosła ponad 73 tys. zł. W ubiegłym roku udało się zebrać o ok. 4 tys. zł więcej.

– Biorąc pod uwagę kryzys, nie ma co narzekać – mówi Stanisław Santarek ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina.

– Mieszkańcy Lublina okazali się hojni. Lubelska kwesta, tradycyjnie przyniosła dobre wyniki. Wystarczy porównać je do Krakowa, gdzie przed rokiem na trzech cmentarzach zebrano 96 tys. zł. U nas na jednym mieliśmy wówczas ponad 77 tys. zł.

Tegoroczna zbiórka prowadzona była niemal wyłącznie przy ul. Lipowej. Pojedynczy wolontariusze próbowali zbierać datki na cmentarzach na Kalinowszczyźnie i Majdanku. Niestety, bez powodzenia.

– Z Majdanka kwestarze wrócili z pustymi puszkami – dodaje Santarek. – Ludzie nie chcieli nas wesprzeć, tłumacząc zwykle, że nie mają rodzinnych grobów przy ul. Lipowej. Szkoda, bo w kweście nie o to chodzi. Chcemy odnowić zabytkowe nagrobki, upamiętniające ludzi, którzy tworzą historię tego miasta.

Ostatnia kwesta miała pozwolić na renowację siedmiu grobów. Koszt prac oszacowano wstępnie na 90 tys. zł. Wiadomo już, że pieniędzy może nie wystarczyć. – Może z jednego z nagrobków trzeba będzie zrezygnować – przewiduje Santarek. – Postaramy się jednak odnowić wszystkie siedem. Większość z nich pochodzi z pierwszej połowy XIX w. Na wiosnę będziemy znali dokładny kosztorys.

Kwesty odbyły się nie tylko w Zamościu i Lublinie. Pieniądze zbierano również na obu chełmskich nekropoliach. Do puszek trafiło 8,6 tys. zł. Prawie tyle, co przed rokiem. Wytypowano już ponad 30 pomników do remontu.

W Białej Podlaskiej kwesta trwała aż trzy dni. Na ratowanie zabytkowych nagrobków zebrano w sumie 23 142,41 zł. W akcji wzięło udział ok. 90 wolontariuszy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!