sobota, 24 lutego 2018 r.

Lubelskie

Lubelskie: Zgoda na pobranie organów to rzadkość

Dodano: 7 grudnia 2015, 16:05

Mateusz Prażmowski i jego mama od kilku lat mieszkają w szpitalu
Mateusz Prażmowski i jego mama od kilku lat mieszkają w szpitalu

W naszym województwie jest kilkakrotnie mniej dawców narządów niż na zachodzie kraju – wynika z danych opublikowanych w najnowszym biuletynie centrum ds. transplantacji Poltransplant.

11-letni Mateusz Prażmowski z Łęcznej na przeszczep serca czeka od kilku lat. Razem z nim w szpitalu w Warszawie mieszka jego mama. – Od zgłoszenia na listę minęły ponad dwa lata. Syn od blisko czterech lat jest podłączony do sztucznej komory serca – mówi Anna Prażmowska. – Został uznany za pacjenta najdłużej wspomaganego sztuczną komorą w Europie. Gdyby teraz znalazł się dawca, Mateusz jest pierwszy w kolejce.

Niestety chłopiec jest coraz słabszy. Nie ma już siły, by chodzić. – Mamy nadzieję, że przeszczep uda się wykonać jak najszybciej, bo to już czwarte święta w szpitalu – mówi pani Anna.

Gorzej tylko na Podkarpaciu

– Jeśli chodzi o statystyki dotyczące dawców i pobrań narządów, to gorzej niż u nas jest tylko w województwie podkarpackim – mówi dr n. med. Jacek Bicki z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego SPSK nr 4 w Lublinie. – Pobrań jest u nas kilka razy mniej niż w zachodnich województwach. Pod tym względem Polska jest podzielona granicą, która biegnie od Gdańska do Krakowa.

Według danych Poltransplantu, w naszym województwie współczynnik liczby dawców na milion mieszkańców wynosi zaledwie 8,6, a np. w województwie zachodniopomorskim to 31,8, w wielkopolskim – 26,8. Skąd taka różnica? Okazuje się, że na zachodzie kraju rodziny zmarłych chętniej przekazują narządy niż u nas. Na wschodzie jest więcej osób, które się temu sprzeciwiają.

– W ubiegłym roku w naszym szpitalu na 26 zmarłych, w 11 przypadkach dostaliśmy odmowę pobrania narządów – mówi dr Bicki. – Brak zgody rodziny zmarłego na pobranie narządów to jedna z przyczyn słabego wyniku naszego województwa – przyznaje.

Rozpoznanie przez lekarzy

Duże znaczenie ma również odpowiednio wczesne rozpoznanie przez lekarzy śmierci mózgowej u pacjenta.

– Nawet najmniejsza zwłoka w takim rozpoznaniu może decydować o tym, czy konkretny narząd będzie mógł w ogóle zostać pobrany – zaznacza dr Bicki. – Próbujemy dogonić zachodnie województwa, organizujemy szkolenia dla lekarzy, m.in. w kontekście rozpoznawania śmierci mózgowej, uczestniczymy w akcjach popularyzujących transplantologię np. wśród uczniów, duchowieństwa, prokuratorów. Tak by odmów pobrania narządów w uzasadnionych przypadkach było mniej – dodaje.

Mało szpitali

Jak wynika z danych Poltransplantu, w programie pozyskiwania narządów od zmarłych w Lubelskiem wciąż bierze udział za mało szpitali. W ubiegłym roku przystąpiło do niego tylko 6 z 23 placówek, które mają taką możliwość. Dla porównania w województwie mazowieckim było to 26 z 50 szpitali, a w śląskim 22 z 47.

– Jest jednak na pewno znacznie lepiej niż było u nas jeszcze kilka lat temu. Zwiększa się liczba szpitali, które uczestniczą w pobraniach narządów – zauważa dr Bicki. – Obecnie w naszym województwie uczestniczą w tym programie nie tylko placówki z Lublina, ale również Chełma, Kraśnika, Białej Podlaskiej czy Łęcznej. Katarzyna Prus

 

Czytaj więcej o: zdrowie szpital
asd
zuza
Rozsądek
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

asd
asd (28 maja 2016 o 08:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli nasz profil genetyczny znajdujący się w rejestrze dawców będzie pasował jakiemuś prominentnemu lub bogatemu biorcy to istnieje ryzyko że możemy zaginąć w bliżej nie wyjaśnionych okolicznościach. Warto mieć to na uwadze,oddając własny profil do rejestru
Rozwiń
zuza
zuza (10 grudnia 2015 o 00:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do Rozsądek
Obyś nigdy ty albo ktoś z bliskich nie potrzebował nerki, wątroby albo serducha. Swojemu dziecku też byś powiedział- nie dostaniesz kochanie ,,nowego" serduszka bo to nieludzkie i niemoralne- umieraj ?! Brawo! Z takim podejściem jeszcze długo będziemy w ogonie Europy w transplantologii.
Rozwiń
Rozsądek
Rozsądek (8 grudnia 2015 o 13:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Formularz sprzeciwu można pobrać z tego adresu internetowego:

http://www.poltransplant.pl/Download/Sprzeciw_CRS.rtf

Jeden z lubelskich kabaretów problem ukazał następująco:

https://www.youtube.com/watch?v=KC9LLI-6tV8

Ludzie mają prawo do obrony swego życia - niezależnie od propagandy lobbystwó pogardzających życiem ludzi wybebeszanych z własnych organów. W sieci dostępnych jest dużo materiałów krytycznych - także w sprawie tak zwanej śmierci klinicznej; często wypowiadał się na ten temat lekarz ojciec Jacek Norkowski.

https://www.youtube.com/results?search_query=%C5%9Bmier%C4%87+m%C3%B3zgowa

Warto pomyśleć - unikając poddawania się morderczej propagandzie.

Rozwiń
Gość
Gość (7 grudnia 2015 o 21:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja od kilku lat nosz3 w portfelu zgodę na pobranie organów i moi bliscy wiedzą o tym .Jak przyjdzie ten mój czas to možna będzie uratować kilka żyć ....
Rozwiń
Gość
Gość (7 grudnia 2015 o 20:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i wieksza religijnosc tym wieksza ciemnota i mniej pomagania potrzebujacym. katolicy, tfu...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!