wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Mewa zwalnia ludzi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 czerwca 2002, 21:09
Autor: Zofia Sawecka

Zarząd spółki Mewa w Biłgoraju powiadomił zakładowe związki zawodowe i Powiatowy Urząd Pracy o zamiarze grupowego zwolnienia 80 osób - dowiedział się wczoraj Dziennik. Prezes zarządu zapewnia, że tylko dzięki temu zakład może przetrwać.
Pod koniec maja odbyło się walne zgromadzenie Zakładów Dziewiarskich Mewa. Akcjonariusze pochwalili zarząd i radę nadzorczą oraz podnieśli wynagrodzenia nadzorcom. W przypadku przewodniczącego rady - o 100 proc. Rada nadzorcza ustala teraz pobory członkom zarządu.
Zarząd spółki posiada 37 proc. akcji i praktycznie on decyduje o wszystkim. W tym 25 proc. akcji posiada sam prezes Józef Kiszka. W pięcioosobowej radzie nadzorczej Mewy zasiada jego syn i bliski przyjaciel. Ojciec podniósł wynagrodzenie synowi, syn ustali zarobki ojca.
Roczne wynagrodzenia rady nadzorczej i zarządu są mniej więcej równe stracie netto zakładu za ub. rok - ok. 6.230.000 zł.
Teraz Mewa ogłasza konieczność zwolnienia grupowego 80 osób. Zarząd szuka oszczędności, obniżki kosztów wytwarzania i podniesienia konkurencyjności spółki. - Od 1 marca trzy byłe nasze brygadzistki zarejestrowały działalność gospodarczą i przejęły 75 szwaczek. Korzystają z maszyn i pomieszczeń naszego zakładu. Wydajność mają o 30 proc. większą. Jakościowo towar jest lepszy. Od sierpnia chcą przejąć całość produkcji. Planujemy przekazanie szwalni i pakowalni w ich ręce, ale one nie potrzebują wszystkich pracowników - tłumaczył Józef Kiszka, prezes Mewy.
18 czerwca w Mewie została uruchomiona nowa kotłownia gazowa. Pracę straciło siedmiu palaczy ze starej kotłowni węglowej.
Prezes jest jednak dobrej myśli. - Akcje kupowaliśmy za kredyty, które trzeba spłacić. Nie po to zadłużyłem się po uszy i zastawiłem dom, żeby ten zakład miał upaść. Przetrwamy, bo my z tego zakładu jesteśmy i z niego żyjemy - zapewnia Józef Kiszka.
Za 5 miesięcy tego roku sprzedaż spółki spadła o 9 proc. Przychody Mewy ogółem za rok 2001 wyniosły 28,4 mln zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!