poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lubelskie

Nekrobiznes na plebanii

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lutego 2008, 19:33

W przykościelnej świetlicy w Bełżycach działa zakład pogrzebowy. Interes - za zgodą proboszcza - prowadzi kościelny.

Niektórzy mieszkańcy skarżą się, że musieli skorzystać z tej firmy. Choć wcale tego nie chcieli.


- Umarła nam babcia. Poszliśmy do proboszcza ustalić dzień i godzinę mszy - napisał do nas jeden z mieszkańców Bełżyc. - Ksiądz od razu zadzwonił do kościelnego, żeby przyszedł i pokazał trumny. Kiedy się dowiedział, że już zamówiliśmy w innym zakładzie, kazał nam zrezygnować z usług tamtej firmy.
W Bełżycach nikt nie chce oficjalnie rozmawiać o firmie pogrzebowej działającej przy kościele. Ale znaleźć ją nietrudno. Na budynku przykościelnej świetlicy wisi szyld "Usługi pogrzebowe”. Firmę prowadzi kościelny.

- W świetlicy mam tylko kancelarię, żeby ludzi przyjmować i przebrać przed pogrzebem - wyjawia nam kościelny Leszek Kołodziejczyk. - Chłodnia jest przy kościele, a w budynku obok trzymam trumny.

Leszek Kołodziejczyk zarejestrował działalność w 1999 roku. Jako miejsce wykonywania działalności podał Plac Kościelny, na którym znajduje się kościół i zabudowania parafialne. Ale kościelny nie wynajmuje tam żadnych pomieszczeń. - O, tak z nich korzystam - mówi lakonicznie. - Chłodnia kosztuje 50 zł za dobę. To żadne pieniądze, tyle idzie na prąd.

Proboszcz Czesław Przech nie chciał z nami rozmawiać o pogrzebowym biznesie. Przyznał jednak, że z kościelnym nie ma podpisanej żadnej umowy na wynajem kościelnych pomieszczeń. Nie widzi w tym nic złego. - To legalna działalność. Zarejestrowana - denerwuje się. - Nieważne przez kogo i na co.

W Bełżycach działa jeszcze jeden zakład pogrzebowy. Ale jego właściciel też nie chciał z nami rozmawiać. - Po co mi to? Żeby mi potem szyby poleciały z okien? Ludzie są zastraszeni. Miałem ostatnio takich klientów. Zapłacili zaliczkę, a za kilka dni przyszli z płaczem, żeby wycofać się z umowy. Przepraszali i mówili, że są po rozmowie z proboszczem, który będzie im robił problemy na cmentarzu, jak nie wezmą trumny u kościelnego. Nie chcieli nawet, żebym im zwracał zaliczkę.

Spytaliśmy kilku lubelskich księży, czy to normalne, że przy kościele działa zakład pogrzebowy, który prowadzi kościelny. Nikt z nich nie miał wątpliwości, że to niezręczna i dwuznaczna sytuacja. - Księża takich sytuacji powinni unikać - uważa proboszcz podlubelskiej parafii. - Żeby parafianie nie czuli się pod presją skorzystania z usług firmy związanej z kościołem. A poza tym, na prowadzenie działalności gospodarczej w pomieszczeniach kościelnych musi być zgoda kurii.

Sprawą zainteresowaliśmy lubelską kurię. Ksiądz Mieczysław Puzewicz, rzecznik metropolity lubelskiego obiecał się jej dokładnie przyjrzeć.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ecupial
Gość
saslaw
(264) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ecupial
ecupial (6 stycznia 2009 o 16:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Marian Widelski napisał:
Widać, że głównymi argumentami w tych wyborach są obelgi, oskarżenia i wytykanie błędów i niekompetencji. Do tego doszły tak merytoryczne, jak kolor i wielkość czcionek.
Szkoda, że zabrakło miejsca na program, z którego dowiedzielibyśmy się czegoś sensownego o tym co proponują nam kandydaci, oprócz budowy wielu kilometrów ulic i chodników. Z uwagi na fakt, że na tym forum, trochę wcześniej została przywołana moja osoba, postanowiłem napisać kilka słów. Nie będę wdawał się w dyskusje z ludźmi ukrywającymi się pod ksywkami, nickami i pseudonimami. Jeśli chodzi o mnie i moją rejestrację kamerą obrad sesji Rady Miejskiej w Bełżycach to na chwilę obecną nie dysponuję czasem, żeby się do tego szerzej odnieść. W odpowiednim czasie dowiecie się wszystkich wątków z tym związanych.
Nie wymyślajcie proszę historii, które nie miały miejsca. Nikt mnie nie ”wywalił”.
Oczywiście chciał to zrobić przewodniczący Król, wzywając Policję, aby mnie usunęła a jaki był tego finał to wiecie. Radny Wojtowicz próbował publicznie na sesji wmówić, że to ja wezwałem Policję, ale prawda jest inna. Pisali zresztą o tym dziennikarze DW.
Od dłuższego czasu społeczeństwo Bełżyc i naszej gminy straszone jest Arturem Rumińskim, zastępcą burmistrza. Myślę, że ma to być w rękach atakujących główny argument, aby wyborcy nie oddawali głosu na Ryszarda Górę pretendującego na urząd burmistrza Bełżyc.
Jak mówią „znawcy” tematu na tym forum, Góra po ewentualnej swojej wygranej miałby zatrudnić Rumińskiego.
Nie wiem doprawdy, jakie plany i zamierzenia ma Góra, ale wiem co na temat ataków na swoją osobę i władzę, którą reprezentował ma do powiedzenia sam zainteresowany czyli Rumiński.
Zachęcam niniejszym do obejrzenia wywiadu o sytuacji w naszej gminie, który przeprowadziłem z Arturem Rumińskim. W Internet Explorer znajdziecie go pod adresem www.ftp.studio.iap.pl/wywiad.wmv

Na tym forum autorytety w różnych tematach gospodarczych przedstawiały szeroko swoje racje. Poznanie rzeczywistości to klucz do prawidłowego myślenia.
Proszę o obejrzenie jak działają myślący ludzie w Uniejowie.
Tam, podstawowym jest pytanie. Jeśli to jest dobre, to jak to zrobić?
www.ftp.studio.iap.pl/geotermia.wmv

Artur Rumiński wyraził chęć dyskusji w tematach przez siebie poruszonych w wywiadzie.
Ewentualnych, jawnych a nie ukrytych pod nickami, adwersarzy zaprasza do dyskusji, która zostanie zarejestrowana i udostępniona szerszemu gronu osób.

Mojego głosu proszę nie traktować, jako głos w kampanii wyborczej.
Jak każdy, mam prawo do swojej decyzji, której nie będę wyrażał publicznie.
Uważam jednak, że Rumiński ma prawo do rzetelnego odniesienia się do zarzutów, jakie są kierowane pod jego adresem.
To, że robi to przed wyborami to po to, aby był dowód co kierowało jego działaniami i jak postrzegał pracę na stanowisku zastępcy burmistrza. Bez względu na wynik tych wyborów.
Wiem, że każde społeczeństwo, każda społeczność ma władzę taką na jaką zasługuje czyli wybiera ją wg wiedzy jaką posiada.
Na szczęście, jak mawia nauka zwana filozofią prawda jest weryfikowalna i zgodna z rzeczywistością i nie to jest prawdą co mówią ale to co można sprawdzić.
Życzę mądrego wyboru.

Marian Widelski
Rozwiń
Gość
Gość (9 października 2008 o 20:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
j.w. napisał:
Oczywiście, zapomniałem napisać, chodzi o radnego Wieczorkiewicza.


Co chcesz od tego radnego?
Przecież krzesełka załatwił na stadionie więc nie widzę powodu się czepiania go.

A tak po za tym to coś ten temat ucichł.
Rozwiń
saslaw
saslaw (18 lipca 2008 o 13:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
parafianka napisał:
Panowie , a kto przeprosi Księdz Prałata, za te pomówienia, za tyle dobrego co zrobił dla Naszej Parafii. Niejednokrotnie przepłacając zdrowiem.
Bełżyce mając takiego Proboszcza muszą byś świetym miejscem, w związku z tym Prałat Przech winien być podniesiony do GODNOŚCI INFUŁATA

A dlaczego tylko Infułat, ja proponuję ogłosić Przecha świętym od zaraz. O zgrozo, zacofana Polsko!
Rozwiń
Dewiant
Dewiant (27 czerwca 2008 o 22:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cztery ostatnie wpisy to atorstwo ludzi nie ochrzczonych, którzy nie przystąpili do Pierwszej Komunii Świętej , nie byli bierzmowani, nie brali ślubu kościelnego i na pewno nie chcą być pochowani przez księdza. No i nie koniecznie na cmentarzu nie mówiąc już o krzyżu na grobie.
Zdrowia dla tych muszkieterów. I rozumu.
Rozwiń
gs
gs (13 czerwca 2008 o 05:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ciobo napisał:
Ks. Puzewicz kilka tygodni temu też obiecywał, że przyjrzy się "skandalowi kolędowemu" ks. Pokrywki w Chełmie...i co? Przygląda się jeszcze na pokrywkę czy zajrzy do garnka?

Niech się Puzewicz weźmie za Podstawkę Bo z Pokrywką sobie nie poradzi!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (264)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!