niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Niania idzie do ZUS. Niechętnie

Dodano: 28 marca 2016, 12:07
Autor: Paweł Puzio

(fot. Archiwum)
(fot. Archiwum)

Od kilku lat budżet państwa może fundować nianiom ochronę ubezpieczeniową – w tym składki na emeryturę i bezpłatną opiekę zdrowotną. Nadal jednak niewiele opiekunek z tego korzysta.

W województwie lubelskim jest 175 opiekunek zgłoszonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na tzw. umowie uaktywniającej. – Jest to specjalna umowa zawierana przez rodziców z nianią. Umożliwia zgłoszenie opiekunki w ZUS. Dzięki temu do określonej kwoty budżet państwa opłaca składki na emeryturę niani, zapewnia jej ochronę w razie wypadku przy pracy i umożliwia korzystanie za darmo z opieki lekarzy – mówi Małgorzata Korba, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Lublinie.

W naszym województwie prym wiedzie miasto Lublin wraz z powiatem lubelskim i świdnickim. To zgłoszenia dokonywane w ZUS w Lublinie. W lutym było w nich 78 zarejestrowanych opiekunek. Drugi w kolejności jest Zamość z powiatem zamojskim, gdzie pracuje 18 niań. Natomiast 11 opiekunek zgłosiło się do ubezpieczeń w powiecie łukowskim.

Z opcji składek finansowanych przez ZUS może skorzystać niania, która opiekuje się dzieckiem w wieku od 20 tygodni do trzech lat. Jeśli wynagrodzenie opiekunki nie przekracza minimalnej pensji, w 2016 roku to 1850 zł, to składki na obowiązkowe ubezpieczenia w całości funduje budżet państwa.

Czytaj więcej o: niania
Aga
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Aga
Aga (28 marca 2016 o 12:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

korekta: Państwo obieca że da

Tłumacząc na nasze, państwo daje coś czego nie ma i wpłaca gdzieś skąd bierze pieniądze, gdzie wpłacają obywatele obowiązkowo bez żadnej gwarancji i umowy...

Rozwiń
Gość
Gość (28 marca 2016 o 12:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tłumacząc na nasze, państwo daje coś czego nie ma i wpłaca gdzieś skąd bierze pieniądze, gdzie wpłacają obywatele obowiązkowo bez żadnej gwarancji i umowy...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!