poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lubelskie

Nie chcą mieć linii energetycznej za oknem. 'Nikt z nami nie rozmawiał!'

Dodano: 18 maja 2015, 11:39

– Nikt z nami o tej inwestycji nie rozmawiał – narzekają mieszkańcy Baszek (Fot. Agnieszka Antoń-Juc
– Nikt z nami o tej inwestycji nie rozmawiał – narzekają mieszkańcy Baszek (Fot. Agnieszka Antoń-Juc

Mieszkańcy miejscowości Baszki w gminie Niemce nie chcą aby w pobliżu ich domów wybudowano linię elektroenergetyczną o napięciu 400 KV. Chcą by zmieniono jej przebieg.

– My jako właściciele nieruchomości jesteśmy obwarowani szeregiem uwarunkowań ze względu na obszar chronionego krajobrazu – Dolina Ciemięgi. Nie możemy np. budować oczyszczalni, a chcą aby przebiegała tędy linia elektroenergetyczna o napięciu 400 KV – podkreśla Marcin Sysiak, jeden z protestujących mieszkańców Baszek w gminie Niemce.

Ludzie boją się, że ta inwestycja będzie mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie. – Nikt z nami o tej inwestycji nie rozmawiał – dodaje Marzena Żelezik, mieszkanka Baszek. – Gdybym wiedziała o tym wcześniej na pewno bym się tutaj nie wybudowała. Każdy chce mieć zapewnione spokój i bezpieczeństwo.

Inwestycja dotyczy rozbudowy sieci elektroenergetycznej, która ma związek z planowaną budową Elektrowni Wschód w okolicach Łęcznej. Przez gminę Niemce – Baszki i Łagiewniki ma przebiegać linia elektroenergetyczna o napięciu 400 KV z Lublina do Chełma. Wniosek w ramach prac nad zmianą Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Lubelskiego złożyły Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

– Wniosek złożony został w 2009 r. – mówi Waldemar Rudnicki, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego w Lublinie. – Dodatkowo w zakresie rozwoju sieci elektroenergetycznej obowiązuje nas dokument – Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, która na podstawie planów PSE, określają etapowy rozwój sieci elektroenergetycznej w Polsce. I dodaje: Plan województwa wprowadza to zadanie i je uszczegóławia, w takim sensie, że wskazuje gminy, przez które linie te powinny przebiegać. Ustalenia Planu są podstawą formułowania wniosków do studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin jak też miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (PZPWL nie jest aktem prawa miejscowego-red.). Już w studium, które przygotowuje się dla całej gminy projektanci, znając uwarunkowania lokalne, przygotowują propozycję przebiegu planowanej linii.

Przebieg tej linii jest umieszczony w studium uwarunkować i planie zagospodarowania przestrzennego gminy Niemce. Tutejsi radni zatwierdzili zmiany stosowna uchwałą już w 2004 r. Wcześniej też były protesty mieszkańców.

– A także skargi do NSA. Oddalone – pisze w odpowiedzi na nasze pytania Krzysztof Urbaś, wójt gminy Niemce. – Gmina Niemce czyniła też starania w przedmiocie korekty zmiany przebiegu planowanej linii.

Bezskutecznie. Teraz sprawa wróciła. – W związku z trwającymi konsultacjami społecznymi, w przedmiotowej sprawie wpłynęły do BPP w Lublinie uwagi zarówno od operatora sieci jak i mieszkańców gminy Niemce – dodaje Rudnicki. – Uwagi te zostaną przeanalizowane, co w efekcie może wpłynąć na kształt ostatecznych zapisów w Planie Województwa.

– To zadanie inwestycyjne jest obecnie na etapie przetargu na wybór wykonawcy – informuje Beata Jarosz, rzecznik PSE. I podkreśla, że PSE oczekuje od wykonawcy przeprowadzenia konsultacji społecznych. Chce też aby przy projektowaniu trasy linii proponowane były rozwiązana wariantowe, przy których „w miarę możliwości” zostaną uwzględnione uwagi m.in. mieszkańców.

Czytaj więcej o: Niemce
Użytkownik niezarejestrowany
Zibi
High Voltage
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 lutego 2017 o 12:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"paranoja...energię elektryczną każdy chce mieć w domu, bo jak jej nie ma przez 2 godziny to afera, mody na sukces i klanu się nie obejrzy, jedzenie w lodówce szlag trafi.... a jeszcze bezprzewodowego przesyłania prądu nie wymyślono, a jak będzie wymyślone to na pewno będzie bardziej szkodliwe.. słupów nikt nie chce mieć na polu, a światło w domu każdy..." poczytaj i pooglądaj przesył prądu bezprzewodowy jest możliwy jako pierwszy dokonał tego tesla ale go zniszczono bo ci, którzy zarabiają na prądzie pieniądze nie mieli by na czym zarabiać. wybudował on wież między którymi był przesyłany prąd na dużą odległość a co więcej był on czerpany z ziemi za darmo dla tego też uniemożliwili mu rozwój jego wynalazku. tu masz artykuł, który opisuje przesłanie energi bezprzewodowo ******chip.pl/news/wydarzenia/nauka-i-technika/2015/03/udalo-sie-bezprzewodowo-przeslac-energie-na-duza-odleglosc.
Rozwiń
Zibi
Zibi (26 czerwca 2015 o 21:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ciekawe czy w trosce o swoje i dzieci zdrowie nie używają telefonów komórkowych? Promieniowanie z telefonu przy uchu jest 5 razy większe niż 20 m od linii

Rozwiń
High Voltage
High Voltage (26 czerwca 2015 o 21:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Paranoja...Energię elektryczną każdy chce mieć w domu, bo jak jej nie ma przez 2 godziny to afera, Mody na Sukces i Klanu się nie obejrzy, jedzenie w lodówce szlag trafi.... A jeszcze bezprzewodowego przesyłania prądu nie wymyślono, a jak będzie wymyślone to na pewno będzie bardziej szkodliwe.. 

Słupów nikt nie chce mieć na polu, a światło w domu każdy...

Rozwiń
M.
M. (26 czerwca 2015 o 21:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

normy normami ale z pomiarów wynika że przy takim napięciu około 400m nie powinno być zabudowań w których na stałe przebywają ludzie.

Chyba metrówką mierzyłeś... Skąd takie informacje?

Rozwiń
Gość
Gość (11 czerwca 2015 o 12:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w czym nagłośnili sprawę słupów w TV? Chciałbym zobaczyć o co tam chodzi a znaleźć nie mogę
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!