piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Niemłody, rolnik i nie baba

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 maja 2007, 13:41
Autor: Dominik Smaga

Twój radny jest po czterdziestce, utrzymuje się z roli i nie skończył studiów. Ale im wyższy szczebel samorządu, tym więcej jest osób lepiej wykształconych i starszych.

Z czego żyje statystyczny rajca w naszym regionie? Co trzeci - z rolnictwa. To najliczniejsza grupa. Drugie miejsce (16,5 proc.) przypadło specjalistom. Daleko w tyle są pracownicy biurowi, ale to oni w porównaniu z poprzednią kadencją najmocniej wdarli się do rady. - Im wyższy szczebel władzy, tym mniej jest rolników - mówi Andrzej Matacz z Urzędu Statystycznego w Lublinie. - Najwięcej jest w gminach. Trudno się dziwić, jesteśmy w końcu regionem rolniczym - dodaje. Najlepszym przykładem jest Batorz, którym rządzą sami rolnicy. W powiatach rady zdominowali wyżsi urzędnicy, a z roli utrzymuje się już tylko co ósmy. W Białej Podlaskiej, Chełmie, Lublinie i Zamościu wśród radnych nie ma ani jednego rolnika.
Najwięcej (36 proc.) mamy tych ze średnim wykształceniem. Studia skończyło 30,5 proc. radnych. Prawie co czwarty jest tylko po zawodówce. Najsłabiej wykształceni są radni w gminach. W Chrzanowie (pow. janowski) próżno szukać "wykształciuchów”. 10 osób jest po zawodówce, a pozostała piątka zaszła jeszcze niżej.
Najlepiej pod względem naukowym wypada sejmik województwa, gdzie na 33 osoby tylko
4 zakończyły edukację maturą. Wśród prezydentów tylko jeden nie ma tytułu magistra - Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa. Mieszkańcom wcale to nie przeszkadza.
Zaledwie co szósty radny to kobieta. Prawdziwy babiniec jest w Kraśniczynie, Rokitnie i Rejowcu. W każdej z tych rad wśród 15 radnych jest 7 pań. Jednak na wyższe szczeble władzy kobiety przedzierają się z trudem. Gmin na Lubelszczyźnie mamy aż 213, ale pani prezydent jest tylko jedna, jedna pani burmistrz i tylko sześć kobiet na fotelu wójta.
Młodzież coraz śmielej sięga po władzę. Radnych, którzy mają 24 lata lub mniej mamy teraz cztery razy więcej niż w 1999 roku. Jednak procenty wyglądają znacznie lepiej od liczb, bo w całym regionie radnych w takim wieku mamy zaledwie... 43.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!