środa, 24 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Nikt nie chce zabytkowego dworku z parkiem. Cena spadnie

Dodano: 3 listopada 2015, 07:21

Dworek w Tomaszowicach Kolonii jest w fatalnym stanie. Cena wywoławcza w kolejnym przetargu ma być obniżona o 40 proc.
Dworek w Tomaszowicach Kolonii jest w fatalnym stanie. Cena wywoławcza w kolejnym przetargu ma być obniżona o 40 proc.

Nie udało się sprzedać zabytkowego dworu z dużym parkiem w Tomaszowicach Kolonii (powiat lubelski). Mimo to gmina Jastków liczy, że znajdzie kupca i zapowiada obniżenie ceny o 40 procent.

To już kolejna próba sprzedaży nieruchomości, której od lat nikt nie chce kupić. W skład zespołu dworsko-pałacowego wchodzą dwie działki o pow. w sumie ponad 6 hektarów, w tym boisko i budynek pochodzący z 1863 roku (o pow. około 1 tys. mkw). W 1970 roku dobudowano do niego skrzydło o powierzchni 275 mkw. W parku jest staw i droga gruntowa. Tworzy go kilkaset starych drzew i krzewów nasadzonych jeszcze w latach 40. Rosną tu jesiony, graby, klony czy lipy. Kiedyś mieściła się tu szkoła.

Gmina wszystko wyceniła na nieco ponad 1,8 mln zł, choć jeszcze cztery lata temu liczyła, że ktoś zapłaci co najmniej 4,5 mln zł. Mimo to znowu nikt nie chciał kupić nieruchomości. – Teren objęty jest ochroną konserwatora, co może odstraszać inwestora. Poza tym budynek od dawna nie był użytkowany. Jest w bardzo złym stanie i popada w ruinę. Zagrzybione są ściany, odpada tynk. Obiekt nie spełnia wymogów przeciwpożarowych. Trzeba w niego zainwestować co najmniej kilka milionów złotych – przyznaje Marek Wieczerzak, przewodniczący Rady Gminy Jastków.

Gminy nie stać na taki wydatek i liczy, że w końcu znajdzie się chętny. – To dobre miejsce na przykład na dom pomocy społecznej czy ośrodek sportowy – podpowiada Wieczerzak.

Wkrótce ogłoszony ma być kolejny przetarg. Już wiadomo, że cena znowu będzie obniżona. Tym razem o 40 procent. Gmina będzie starała się także o zniesienie z budynku ochrony konserwatorskiej. – Większość budynku została przebudowana w czasach PRL. W taki sposób, że z zabytków zostały tylko drzwi wejściowe – dodaje przewodniczący.

Niebawem ma się natomiast rozpocząć remont innego gminnego zabytku. Chodzi o pałac i park w Panieńszczyźnie, w którym mieści się urząd gminy. W tym roku budynek ma być ocieplony, wyremontowane wnętrza, a przed urzędem powstanie parking. Gmina ma na ten cel 350 tys. zł.

Czytaj więcej o: dworek Tomaszowice Kolonia
Gość
Gość
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 listopada 2015 o 12:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe, kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadzi w życie prawo i sprawiedliwość - to dotyczy świętego prawa własności ziemi, zdeptanego przez komunistów.
Rozwiń
Gość
Gość (3 listopada 2015 o 10:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe kto z rodziny miejscowych urzędasów kupi to za grosze?
Rozwiń
Gość
Gość (3 listopada 2015 o 09:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jest tyle programów na odnowę takich obiektów. Wystarczy tylko dobrze poszukać. Pomysłów na aranżację tego obiektu jest mnóstwo ale po co robić coś dla mieszkańców skoro lepiej odnowić urząd gminy.
Rozwiń
Gość
Gość (3 listopada 2015 o 09:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gmina z takiego dworku powinna zrobić użytek a nie sprzedawać i pozbywać się tak pięknego zespołu pałacowo-dworskiego. Skoro stać gminę na różne inwestycje warto zainwestować w dworek, który jest położony w samym sercu Tomaszowic, a nie od razy wyzbywać się takiego majątku.
Rozwiń
Gość
Gość (3 listopada 2015 o 09:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Otóż to! Kolejny dowód na zbrodnię komunistyczną. Co zrobi z tym nowa władza? Czy pośpiech w zbyciu przedwojennych dóbr nie ma na celu ich opchnięcie komunistycznym baronom? Bo jakoś to tak wygląda...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!